Tężnia solankowa w Nowej Hucie – otwarcie, godziny otwarcia, lokalizacja

W 2018 roku mieszkańcy Krakowa cieszyli się szeroko zapowiadane otwarcie tężni solankowej przy Zalewie Nowohuckim w Nowej Hucie. Niestety tężnia została podpalona. Po 2 latach prac remontowych w lipcu 2020 roku tężnia solankowa w Nowej Hucie została otwarta do użytku. Kiedy otwiera się tężnia solankowa przy zalewie nowohuckim. Gdzie jest tężnia solankowa w Krakowie w Nowej Hucie? Jakie są godziny otwarcia?
 
Czym są tężnie chyba nie trzeba wyjaśniać. Początkowo konstrukcje służyły do zagęszczania solanki i pozyskiwania soli ale ze względu na zdrowotny wpływ i wydzielanie bogatego w sól aerozolu powstają obecnie w kurortach. Najsłynniejszymi tężniami w Polsce są oczywiście te w Ciechocinku czy Inowrocławiu.
 
Tężnia solankowa przy zalewie Nowohuckim w Nowej Hucie to pierwszy tego typu obiekt w Krakowie ale podobno nie jest to ostatnia tężnia, która zostanie postawiona w Krakowie. Tężnia miała zostać otwarta już w 2018 roku ale została podpalona. Sprawca został podobno dość szybko ustalony ale jednak tropy podawane przez media okazały się fałszywe.
 

 
Sprawców podpalenia tężni w Nowej Hucie z nocy z 22 na 23 kwietnia 2018 roku nie udało się złapać i śledztwo zostało umorzone. Po roku przystąpiono do odbudowy tężni według pierwotnego projektu.
 
Tężnia w Nowej Hucie ma powierzchnię około 350 metrów kwadratowych. Solanka pompowana jest ze zbiorników mogących pomieścić do 60 tysięcy litrów. Obiekt składa się z 18-metrowych ramion. Woda spływa po tarninie i drewnie. Wokół tężni jest miejsce do siedzenia.

 


Tężnia w Nowej Hucie – lokalizacja


 

Tężnia solankowa w Nowej Hucie znajduje się nieopodal Zalewu Nowohuckiego na jego północno-zachodnim skraju. Obok zrewitalizowanego pomostu, nieopodal części gastronomicznej z słynną niegdyś lodziarnią.

 

 
Niestety do tężni nie ma jak podjechać samochodem. Najbliższy, wciąż na szczęście darmowy, parking znajduje się przy ul. Bulwarowej lub zaraz przed Domem Wędkarza. Do tężni trzeba podejść alejkami wytyczonymi wokół brzegów zalewu. Po wdychaniu soli można przejść kilka kroków i rozłożyć się nad brzegiem bowiem zalew w Nowej Hucie to jedno z miejsc w których można się opalać w Krakowie.

 


Tężnia w Nowej Hucie – godziny otwarcia, wstęp

 

Kiedy dostępna jest tężnia solankowa w Nowej Hucie? Tężnia czynna jest od środka wiosny aż do połowy jesieni. Niestety późną jesienią i wczesną wiosną nie będzie można z niej korzystać. Tężnia przy zalewie działa od 1 kwietnia do 31 października, a więc nie przez cały rok.
 

Przypominamy – kaczek nie wolno karmić chlebem. Kaczki nie mają własnych piekarni w których wypiekają chleb, chleb nie występuje również w przyrodzie.

Kiedy można wejść do tężni? Tężnia solankowa czynna jest codziennie od 7 do 19:00 w kwietniu, we wrześniu oraz w październiku oraz w sezonie turystycznym czyli w maju, czerwcu i lipcu od 7:00 do 20:00. Czy trzeba kupić bilet do tężni? Na szczęście nie. Tężnia solankowa w Nowej Hucie przy zalewie jest bezpłatna.

 
Polecamy również: