Gdzie jest centrum Budapesztu? Centrum w Budapeszcie

Wybierając się na tak zwany city-break najlepiej zrezygnować z mieszkania na obrzeżach miasta z daleka od atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc. Najlepszą metodą na wygodne zwiedzanie jest wynajęcie apartamentu lub hotelu w samym centrum miasta. Zwykle wszystko wiadomo na ten temat. Przy zwiedzaniu atrakcji w Budapeszcie pojawia się jednak pewien problem. Gdzie jest centrum Budapesztu? Czy w ogóle istnieje coś takiego jak centrum Budapesztu?

 

Wnikliwi czytelnicy przygotowujący się do wyjazdu na Węgry wiedzą dobrze skąd pochodzi nazwa Budapeszt. Miasto zostało nazwane od połączenia trzech miast w jedno. Budapeszt różni się więc od Drezna, Lwowa czy Rynku w Krakowie bowiem nie ma jednego ścisłego historycznego centrum. Jak znaleźć centrum Budapesztu?

 
Na początek trzeba zastanowić się gdzie ono tak właściwie się znajduje. Za centrum Budapesztu uważa się zwykle obszar piątej dzielnicy Belváros-Lipótváros. Dzielnica znajduje się pomiędzy Belvaros i Lipótvaros na prawym brzegu. Niektórzy uznają za centrum jedynie obszar okrążony Wielkim Bulwarem Nagykorut.

 
Dzielnica V Belvaros-Lipotvaros uznawana jest za centrum polityczne, finansowe i turystyczne w Budapeszcie. To tu znajduje się słynna turystyczna i handlowa ulica Vaci, tu znajduje się Most Elżbiety czy słynny budynek parlamentu. W szerszym znaczeniu za centrum Budapesztu uznaje się większy obszar.

 
Szersza definicja centrum Budapesztu włącza weń nie tylko dzielnicę V ale również fragmenty dzielnic VI, VII, VIII oraz dzielnicy IX, a czasem nawet fragmenty Budy. Ciężko też przecież oprzeć się wrażeniu, że zamek w Budzie nie jest w jakimś stopniu jednym z centralnych budynków kraju i miasta.

 


 

Polecamy również: