Ile pieniędzy wziąć do Budapesztu? Ile forintów na Węgry?

Jeśli jedziecie do Budapesztu to zastanawiacie się pewnie ile pieniędzy potrzeba do Budapesztu. Ile pieniędzy wziąć na Węgry? Ile forintów potrzeba na jeden dzień, ile na dwa, a ile na trzy dni w Budapeszcie? Postaramy się odpowiedzieć na postawione pytanie chociaż odpowiedź na to jest właściwie niemożliwa…
 
Pytanie o to ile pieniędzy wziąć wyjeżdżając do konkretnej destynacji jest pytaniem wybitnie kretyńskim. Wydajemy tyle na ile nas stać i tyle ile chcemy wydać. Jednych stać na więcej, innych na mniej. Pisanie pod każdego z osobna materiału na temat tego ile pieniędzy ma przeznaczyć na wyjazd jest głupie.
 
Część turystów przyjedzie do Budapesztu spać w najtańszych hotelach, jeść w tanich bistro albo samemu przygotowywać posiłki i omijać imprezy czy atrakcje. Część wybierze spanie w dobrym hotelu typu słynny New York Palace, Ritz-Carlton, Gresham Palace czy Corinthia. Inni zaś wycelują w średnią półkę. Ci pierwsi nie wydadzą na całą wycieczkę tyle, ile na jedną noc w hotelu wydadzą ci drudzy.
 

 

Jedna noc w hotelu albo wypad do dobrej restauracji może kosztować tyle, ile niektórzy są w stanie wydać na tydzień wakacji. Nie można więc określić ile pieniędzy to odpowiednia kwota na Budapeszt. Ile forintów na jeden dzień to kwestia indywidualna.
 

 

Możemy ułatwić odpowiedź na postawione pytanie. Zwiedzanie parlamentu w Budapeszcie kosztuje 3500 HUF, wstęp do kąpieliska Gellerta kosztuje od 6600 do 7100 HUF w zależności od tego jaki standard obsługi wybieramy, w Szechyni koszt w tygodniu to 6400 HUF z kabiną.
 

 
Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 7000 do 30 000 HUF, w średniej klasy lokalu zjemy od 5000 do 10 000 HUF. Da się zejść jeszcze niżej i w lokalach takich jak na przykład Lecso Magyaros Gyorsetterem zjeść pełen obiad w cenie do 5000 HUF, a da się w Budapeszcie zejść jeszcze niżej!
 
Jednoprzejazdowy bilet komunikacji miejskiej to koszt 350 HUF ale najlepiej kupić sobie bilet na dłuższy okres czasu. Dla jednej osoby 24 godzinny bilet to koszt 1650 HUF, 3 dniowy kosztuje 4150 HUF, a tygodniowy Budapest Travelcard to 4950 HUF. Taksówki kosztują 700 HUF za “trzaśnięcie drzwiami” i 300 HUF za kilometr.
 
Ceny większości produktów w normalnych sklepach nie są ani zdecydowanie niższe, ani zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Jadąc do Budapesztu możemy spodziewać się cen podobnych jak w atrakcyjnie turystycznym Krakowie, więc koszta wycieczki będą podobne albo i nieco niższe bowiem restauracje na Węgrzech są nieco tańsze.
 
Według danych z 2018 roku podawanych przez serwis dailynewshungary.com średnio turysta odwiedzający Węgry podczas przyjazdu trwającego więcej niż jeden dzień wydaje dziennie w granicach 55 EUR czyli około 250 złotych. To rozsądna kwota. Co nie znaczy oczywiście, że nie można wydać dziennie zarówno 600 jak i dać radę wydając 100 zł.

 


 

Polecamy również: