4 mln hrywien na remont pięknej niegdyś fontanny

4 mln hrywien na remont pięknej niegdyś fontanny

Nasz ostatni tekst o pomnikach zniszczonych lub wywiezionych ze Lwowa okazał się prawdziwym hitem. W zestawieniu wymieniliśmy przepiękną fontannę Świtezianka z bohaterką ballady Adama Mickiewicza. Kilka dni po naszym tekście okazało się, że administracja obwodowa chce przeznaczyć w przeliczeniu ponad pół miliona złotych na remont fontanny. Czego można się spodziewać?

 
Przepiękna niegdyś fontanna pojawiła się na pl. Halickim w 1880 roku. Miasto Lwów zleciło 3-metrową rzeźbę bohaterki ballady wieszcza Adama Mickiewicza u rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego. Niestety jeden z najpiękniejszych lwowskich pomników nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Na miejscu zniszczonej figury bohaterki ballady pisanej strofą stanisławowską pojawił się pomnik chłopca prawdopodobnie pożyczony z Cmentarza Łyczakowskiego. W latach 70-tych stanęła tu instalacja artystyczna widoczna poniżej.
 

 

 

To właśnie ten projekt artystyczny chcą naprawić we Lwowie za kwotę 4 mln UAH. Fontanna zostanie naprawiona, podświetlona i uruchomiona. Wszystkich marzących o powrocie Świtezianki musimy więc zasmucić.

 


 
Polecamy również:

 

Powiązane wpisy


Najlepsze restauracje we Lwowie
Najlepsze restauracje we Lwowie TOP 10 (AKTUALIZACJA)

Podole
Podole na starych zdjęciach. Kresy Wschodnie przed II wojną światową

Lwów
17 nowych zachorowań na odrę we Lwowie

Zamknij