4 mln hrywien na remont pięknej niegdyś fontanny

Nasz ostatni tekst o pomnikach zniszczonych lub wywiezionych ze Lwowa okazał się prawdziwym hitem. W zestawieniu wymieniliśmy przepiękną fontannę Świtezianka z bohaterką ballady Adama Mickiewicza. Kilka dni po naszym tekście okazało się, że administracja obwodowa chce przeznaczyć w przeliczeniu ponad pół miliona złotych na remont fontanny. Czego można się spodziewać?

 
Przepiękna niegdyś fontanna pojawiła się na pl. Halickim w 1880 roku. Miasto Lwów zleciło 3-metrową rzeźbę bohaterki ballady wieszcza Adama Mickiewicza u rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego. Niestety jeden z najpiękniejszych lwowskich pomników nie przetrwał do dzisiejszych czasów. Na miejscu zniszczonej figury bohaterki ballady pisanej strofą stanisławowską pojawił się pomnik chłopca prawdopodobnie pożyczony z Cmentarza Łyczakowskiego. W latach 70-tych stanęła tu instalacja artystyczna widoczna poniżej.
 

 

 

To właśnie ten projekt artystyczny chcą naprawić we Lwowie za kwotę 4 mln UAH. Fontanna zostanie naprawiona, podświetlona i uruchomiona. Wszystkich marzących o powrocie Świtezianki musimy więc zasmucić.

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz