Największe miasta na Ukrainie TOP 10. Ukraina – największe miasta

Największe miasta na Ukrainie TOP 10. Ukraina – największe miasta

Ukraina jest krajem powierzchniowo znacznie większym od Polski. Jak jest w przypadku miast na Ukrainie? Jakie są największe miasta na Ukrainie? Oto lista 10 największych miast na Ukrainie jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę ludności? Oto 10 najbardziej zaludnionych miast Ukrainy. Które miasto jest największe?

 


Mariupol


 
Listę największych miast na Ukrainie otwiera Mariupol. Miasto znane również pod nazwą Żdanow obowiązującą od 1948 do 1989 roku położone jest w obwodzie donieckim nad Morzem Azowskim. Ważny ośrodek przemysłowy i miasto portowe zamieszkiwane jest przez 440 367 osób. Liczba ludności Mariupola systematycznie spada.

 


Mikołajów


 
Mikołajów to kolejne miasto portowe znajdujące się na liście największych ośrodków miejskich Ukrainy. Mikołajów leżący niedaleko Morza Czarnego zamieszkiwany jest przez 483 186 osób.
 


Krzywy Róg


 
Na kolejnej pozycji w rankingu największych miast Ukrainy znajduje się położone na wschodzie miasto Krzywy Róg. Jedno z najludniejszych miast z obwodu dniepropetrowskiego zamieszkiwane jest przez 624 579 osób, a jego populacja ciągle spada.
 


Lwów


 
Lwów również znajduje się w gronie największych miast na Ukrainie. Miasto znajdujące się obecnie na zachodzie Ukrainy zamieszkiwane jest przez 724 713 osób. Liczba ta czyni Lwów miastem niewiele mniejszym na przykład od Krakowa zamieszkiwanego przez 766 683 osoby (dane z końca 2019 roku). To największe miasto zachodniej Ukrainy.
 


Zaporoże


 
Zaporoże, znane do 1921 roku jako Aleksandrowsk, to miasto kojarzące się wielu z produkcją samochodów o tej samej nazwie. O ile samochodów już nikt nie chce kupować o tyle wciąż jest to ważny ośrodek przemysłowy i społeczny na Ukrainie. Miasto położone nad Dnieprem zamieszkiwane jest przez 738 728 osób.
 


Donieck


 
Jaka jest sprawa z Donieckiem każdy chyba wie i nie trzeba nikomu nic tłumaczyć. Mimo to Donieck znajduje się wciąż na liście największych miast Ukrainy z szacowanym poziomem ludności wynoszącym 913 323 osoby.

 


Dniepr


 
Stolica obwodu dniepropetrowskiego znajduje się w południowo-środkowej części kraju. Ważne miasto położone na obydwu brzegach Dniepru zamieszkiwane jest przez 998 103 mieszkańców co plasuje je na trzecim miejscu w rankingu najbardziej zaludnionych miast Ukrainy.

 


Odessa


 
Osoby które chcą pojechać na plaże i nie stać ich na wyjazd do wysokiej jakości kurortów śródziemnomorskich mogą wybrać się właśnie tu. Odessa – mało znaczący kurort i ważne miasto Ukrainy pod innymi względami. Liczbę mieszkańców Odessy szacuje się na 1 029 049.

 


Charków


 
Na drugim miejscu listy największych miast na Ukrainie pod względem liczby ludności jest Charków znajdujący się w północno-wschodniej części kraju. Charków, położony na południowym skraju Wyżyny Środkoworosyjskiej, zamieszkiwany jest przez około 1 446 107 osób. To tylko nieco mniej od Warszawy.

 


Kijów


 
Największe miasto na Ukrainie, zarówno pod względem powierzchni jak i ludności, to oczywiście ukraińska stolica – Kijów. Populacja miasta szacowana jest na 2 950 819 osób. Warszawa przy Kijowie to naprawdę małe miasto. Dla przypomnienia – stolica Polski zamieszkiwana jest przez zaledwie 1,765 mieszkańców.

 
Polecamy również: