Aplikacje dla podróżników. Komórkowe aplikacje przydatne na wakacjach…. we Lwowie

Telefony komórkowe towarzyszą nam dziś w praktycznie każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest z podróżami. Komórka na wakacjach przyda się nie tylko do wysyłania wiadomości tekstowych i nawiązywania połączeń. Aplikacje przydatne w podróży ułatwią komunikację, sprawdzanie rozkładów jazdy komunikacji miejskiej we Lwowie lub przeliczanie walut. Niskie ceny internetu mobilnego we Lwowie wręcz zmuszają do korzystania z aplikacji w telefonie. W tym tekście przygotowaliśmy zestawienie podróżniczych aplikacji, które warto mieć na telefonie podczas wyjazdu do Lwowa. Oto one.

 

Aplikacja Uber


Przegląd aplikacji, które przydadzą się w podróży do Lwowa rozpoczynamy od tej, której prawdopodobnie używać będziecie najczęściej. Uber, czyli przewozy tańsze i znacznie bardziej uczciwe od większości lwowskich korporacji taksówkowych. Z wyjątkiem może Lviv Hotel Taxi, która stoi na naprawdę wysokim poziomie. Nawet jeśli uważacie, że UBER=HIV to we Lwowie powinniście przekonać się, że jednak warto. Aplikacji nie trzeba zbyt długo opisywać. Po założeniu konta w usłudze, włączamy GPS, na mapie wybieramy punkt z którego chcemy by nas zabrano pod adres, który wprowadzamy w aplikacji. Na ekranie wyświetla się lokalizacja kierowcy, który po nas przyjedzie, a także przewidywany czas dotarcia na miejsce. Co najważniejsze – podczas jazdy pozycja samochodu połączona jest najkrótszą trasą z punktem docelowym. Dzięki temu na bieżąco kontrolować można kierowcę i mieć pewność, że nie zafunduje nam wycieczki dookoła miasta za nasze pieniądze. Na zakończenie jazdy wystawiamy ocenę kursu.

 

Uwaga dojazd z niektórych punktów Lwowa wymaga objechania historycznego centrum dookoła ze względu na wiele jednokierunkowych ulic, więc nie zawsze chodzi o to, by nas oszukać. We Lwowie Ubera używać warto, bowiem tylko podczas bardzo długich przejazdów zapłacicie więcej, niż 10 złotych za kurs. Więcej o aplikacji Uber we Lwowie pisaliśmy już wcześniej. We Lwowie można również używać konkurencyjnej usługi – Bolta.

 

Aplikacja Google Maps


Usługi Google Maps nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To po prostu bardzo dobre mapy z naniesionymi wieloma przydatnymi informacjami. Aplikacja na telefon komórkowy udostępnia dostęp do map Google’a, a także nawigację pieszą i samochodową. Co najciekawsze – Google radzi sobie z przedwojennymi nazwami lwowskich ulic. Jeśli wpiszecie na przykład dawną ulicę Sykstuska dotrzecie na miejsce zwykle bez problemu.

 

W aplikacji po włączeniu modułu GPS na mapie pojawia się nasza aktualna lokalizacja. Po wytyczeniu trasy do wybranego punktu na ekranie pojawia się najkrótsza droga oraz przewidywany czas dotarcia do celu.

 

Tinder / Badoo


Co wspólnego ma Tinder i Badoo z podróżowaniem? Teoretycznie niewiele, ale dla chcącego nic trudnego. Aplikacje randkowe nie muszą służyć jedynie do wyszukiwania nowych nałożnic i kochanków. Za ich pośrednictwem można po prostu poznać osoby z którymi znajomość może być szansą na lepsze poznanie miasta lub też przydać się w kryzysowej sytuacji za granicą. Tinder nie jest zbyt popularną aplikacją we Lwowie. Lepiej używać Badoo, które w Polsce zdominowane jest przez typowych Sebków i Karyny. We Lwowie na szczęście jest inaczej. Używając Badoo uważajcie jednak na ukryte opłaty i jeśli macie zamiar aktywować jakiekolwiek dodatkowo płatne usługi zróbcie to z ukraińskiego numeru telefonu.

 

Airbnb


Aplikacja popularnej platformy do wynajmu mieszkań nie tylko we Lwowie. Airbnb w telefonie przydać się może jeśli na przykład nie zapisaliście sobie numeru telefonu do właściciela mieszkania, które wcześniej zarezerwowaliście. Appka daje dostęp do wszystkich opcji serwisu takich jak przeglądanie i wysyłanie prywatnych wiadomości, przeglądanie wolnych ofert w wybranym okresie czasu czy też samo rezerwowanie następnych mieszkań. Aplikacja jest darmowa. W jednym z poprzednich tekstów przeczytacie więcej o wynajmie przez Airbnb.
 
Wybierasz się do Lwowa? Sprawdź oferty noclegów:


Booking.com


 

Soviet Military Maps


Ciekawa aplikacja posiadająca mapy z całego świata. Może być alternatywą dla opisywanej wyżej aplikacji Google Maps, albo po prostu jej uzupełnieniem ze względu na dodatkowe możliwości, które daje. Aplikacja umożliwia zapisanie śladu przebytej przez nas trasy, dodawanie charakterystycznych punktów, które pomogą nam w poruszaniu się w danym terenie, a także daje dostęp do map, których nie mają Google. Przeglądać tu możemy tytułowe radzieckie mapy sztabowe terenów byłych republik ZSRR oraz terenów Afryki, mapy OpenTopoMap, ERSI, Bing czy mapy Google z naniesionym ukształtowaniem terenu oraz mapy satelitarne. Aplikacja przyda się wszystkim, którzy wybierają się na offroad na Ukrainę. Ciekawostką jest też możliwość przeglądania map wykonanych na podstawie nocnych zdjęć Europy. Widzicie jak mało świateł pali się w nocy na terenie Ukrainy?

 

Łatwy przelicznik waluty


Nazwa tej aplikacji wyjaśnia chyba wszystko bez zbędnych opisów. Jeśli tak jak my – ze względu na niskie ceny we Lwowie – gubicie się podczas wydawanie pieniędzy dobrze jest mieć przy sobie coś, co przynajmniej w niewielkim stopniu hamuje przed wydawaniem kolejnych setek złotych. Interfejs aplikacji jest do bólu prosty. Pozwala na przeliczenie danej kwoty na dowolnie wybraną walutę oraz przeglądnięcie wykresu z kursem z przeszłości. Uwaga – hrywny trzeba sobie dodać wybierając przycisk “wszystkie waluty”.

 

Lviv Router – rozkład jazdy autobusów i tramwajów


Mimo ekstremalnie niskich cen przejazdów komunikacją publiczną we Lwowie nigdy jej nie używamy. Owszem – warto przejechać się kilka przystanków dla zabawy. By na własnej skórze poczuć się jak kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat temu, ale używanie rozlatujących się autobusów, trolejbusów czy tramwajów podczas wyjazdu do Lwowa jako głównego środka transportu to w naszej opinii nie tylko strata czasu ale po prostu głupota. Co kto lubi, więc dla osób, które serio jeździć chcą pojazdami, które w większości już kilkanaście lat temu wylądować powinny na złomie przedstawiamy mobilny rozkład jazdy lwowskiej komunikacji. Aplikacja dostępna w języku angielskim pozwala na wprowadzenie adresu pod którym się znajdujemy oraz adresu pod który chcemy się udać. Na ekranie wyświetla się rozkład jazdy danej linii lwowskiej komunikacji miejskiej oraz przewidywany czas jazdy. Rozwiązanie idealnie sprawdzi się, jeśli chcecie spędzić tani weekend we Lwowie za mniej niż 200 złotych.

 

Viber


Ze względu na to, że Messanger Facebooka nie jest aż tak popularnym komunikatorem na wschodzie, przed wyjazdem do Lwowa warto zainstalować sobie komunikatory Viber lub WhatsApp. To po prostu kopie Messengera, ale swoje oficjalne konta w nich posiada bardzo wiele firm czy restauracji no i oczywiście osób prywatnych. Numery do wymienionych komunikatorów są tak popularne, że aż podawane są w reklamach czy na wizytówkach. Oczywiście – kto chce to da sobie radę bez nich, aczkolwiek wiele osób wręcz naciska na ich posiadanie.

 

Tłumacz Google


Kolejna aplikacja stworzona przez developerów z firmy Google, która przyda się podczas podróży nie tylko do Lwowa. We Lwowie w większości przypadków dogadamy się w języku polskim. W gorszym przypadku po angielsku. Jeśli natraficie na kogoś, kto będzie udawał, że nie rozumie ani polskiego, ani rosyjskiego, a angielskiego nigdy się nie uczył z pomocą przyjdzie mobilny tłumacz. W aplikacji wystarczy wprowadzić polski tekst by przetłumaczyć go na dowolnie wybrany język.

 
Aktualizacja: od czasu gdy opublikowaliśmy tekst w 2017 roku został już kilkukrotnie przepisany na różne blogi ale wiele rzeczy uległo zmianie. Pojawiło się jeszcze kilka ciekawych aplikacji, które warto ściągnąć na komórkę będąc we Lwowie.
 

Bolt


 
Pierwszą z nich jest Bolt znany do niedawna jako Taxify. Od chwili rebrandingu na Bolt usługa działa również we Lwowie. W swoim działaniu jest podobna do opisanego już wcześniej Ubera i pozwala na zamawianie przejazdów tańszych niż taksówki. Podobnie jak w Uberze opłat za przejazd można dokonywać za pośrednictwem karty podpiętej do konta w aplikacji lub w gotówce kierowcy samochodu. Tak samo jak w Uberze dostępne są samochody podstawowe, a za dodatkową opłatą możliwe są kursy autami w lepszym stanie technicznym. Ceny na dziś są nieznacznie niższe od przejazdów Uberem. Różnicą między Boltem, a Uberem jest dziś również to, że ten ostatni można na Ukrainie zamawiać również za pośrednictwem centrali telefonicznej.

 

Ruszaj


 
Kolejna nowa aplikacja przydatna dla tych, którzy wymagają od życia czegoś więcej niż przejazd marszrutką. Ruszaj to aplikacja przedstawiona pierwszego dnia wiosny 2019 roku będąca porównywarką ofert lwowskich korporacji taksówkowych. Aplikacja pozwala na porównywanie, wyszukiwanie i zamawianie taksówek i przejazdów Uberem, taksówkami Ekonom, Optimal i 643 we Lwowie. Aplikacja wymaga posiadania aktywnego telefonu z ukraińskim numerem. Wadą jest też brak tłumaczenia na normalny alfabet jednak UI jest na tyle proste, że z obsługą poradzi sobie nawet słabo rozgarnięty nosacz sundajski. Obecnie Ruszaj dostępne jest tylko na telefony z Androidem.

 

Polecamy również:

 


 

Dodaj komentarz