Na Cmentarz Łyczakowski i Orląt tylko z biletem przez główną bramę? Ważne informacje dla zwiedzających

Na Cmentarz Łyczakowski i Orląt tylko z biletem przez główną bramę? Ważne informacje dla zwiedzających

W wielu naszych tekstach dotyczących Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa zwanego Cmentarzem Orląt wybierających się na modlitwę zachęcaliśmy do korzystania z tylnego wejścia z powodów nieco mniej prozaicznych niż kilka złotych opłaty za wstęp przez główną bramę. Wejście “od tyłu” było m.in. sposobem na zobaczenie prawdziwej twarzy Cmentarza Łyczakowskiego. Mamy ważną wiadomość dla wszystkich wybierających się do Lwowa na zwiedzanie obydwu nekropolii.

 

Od czasu decyzji Rady Obwodowej we Lwowie, która opowiedziała się za usunięciem zamkniętych w skrzyniach pomników lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa sytuacja jest napięta. Po akcji kibiców Śląska Wrocław, którzy w listopadzie upamiętnili Obrońców Lwowa wywołując tym samym burzę w lokalnych lwowskich mediach cmentarz stał się uważniej obserwowanym obiektem. Dowodzi o tym niedawne zatrzymanie studentów z Polski, którzy na Cmentarzu Obrońców Lwowa kręcili etiudę filmową. Dowodzi o tym również historia jednego z naszych Czytelników, który niedawno był we Lwowie.

 

Jeden z Czytelników wybrał się na cmentarz od mniej uczęszczanej strony Cmentarza Łyczakowskiego. Został tam pouczony o obowiązku korzystania z głównego wejścia. Dostaliśmy również sygnał o montażu dodatkowych zamków w tylnych bramach cmentarza Łyczakowskiego.

 

Jeśli wybierają się Państwo na przykład na rodzinne groby umiejscowione we wschodniej części od strony ul. Czeremszyny (dawnej ul. Cetnerowskiej) czy Stefana Banacha może okazać się, że przed modlitwą i zapaleniem zniczy na grobach bliskich czeka na Państwa przejście przez cały cmentarz. Mamy jednak nadzieję, że wejścia od tyłu, używane przecież zwłaszcza przez osoby udające się na modlitwę na grobach a nie wycieczki turystyczne, pozostaną otwarte niezależnie od narodowości odwiedzających. Jeśli ktoś z Państwa był niedawno we Lwowie i wie jak sprawa wygląda obecnie – prosimy o informacje.

 

Polecamy również:

 

Powiązane wpisy

Kolejki na grannicach, Ukraina
Skąd biorą się kolejki na granicy z Ukrainą? Nie tylko przez wyjazdy do pracy…

Tarnów - stare zdjęcia
Tramwaj w Tarnowie. Historia tramwaju z finałem… we Lwowie

Improwizowany samochód pancerny Piłsudski. Ukończony 8 listopada 1918 roku, uszkodzony dzień później
Obrona Lwowa: pierwszy polski samochód pancerny. Tank Piłsudskiego

Zamknij