Przystanek Pierogarnia – tanie i smaczne pierogi w Krakowie. Krowoderska, Dębniki, Bonerowska, Kaufland

Przystanek Pierogarnia to jeden z najpopularniejszych tanich lokali w Krakowie według użytkowników Tripadvisor. Początkowo na pierogi iść mogli tylko mieszkańcy i turyści w centrum. Z czasem otwarto kilka nowych lokali pod marką Przystanek Pierogarnia w tym również budkę przy sklepie Kaufland na os. Kombatantów 16a. Czy to faktycznie najlepsze pierogi w Krakowie?

 

Przystanek Pierogarnia to ogólnokrakowska sieć niewielkich barów. Adresy lokali to ul. Bonerowska 14, ul. Krowoderska 74, Rynek Dębnicki 3 oraz os. Kombatantów 16a w budzie przy sklepie Kaufland. Działa też najśmieszniejszy z “lokali”, czyli okienko na osiedlu Na Stoku 32 w okolicy parkingu przed gimnazjum nr 44, na tyłach siedziby spółdzielni mieszkaniowej Hutnik. Pamiętajcie, że nie ma tu stolików i w tym miejscu ciepłe pierogi możecie zjeść jedynie “pod chmurką”. To tu działa duża kuchnia w której powstają posiłki sieci.

 

 

Wystrój wszystkich lokali jest prosty do bólu. Głównym elementem jest korkowa tablica z podopinanymi karteczkami z ręcznie wypisanymi cenami posiłków i dekoracje w ludowym stylu. Wisi też druga korkowa tablica na której goście mogą dopinać karteczki ze swoimi opiniami na temat lokalu. Miejsca jest zwykle mało, a posiłki podawane są na jednorazowych talerzach z jednorazowymi sztućcami. Nie są to miejsca do których przychodzi się po to, by wypoczywać przy posiłku. Tu przychodzi się tylko zjeść.

 

Co do wystroju jeszcze to ręcznie przygotowana karta menu ma pewnie dodawać uroku i swojskości, ale szczerze mówiąc nie wygląda to zbyt schludnie. Ludowy klimat w ciasnych pomieszczeniach się nie sprawdza. Podobnym, tradycyjnym wystrojem charakteryzuje się całodobowy Zapiecek przy Sławkowskiej i tam wygląda to znacznie bardziej schludnie, przytulnie i z klasą. W Przystankach Pierogarnia widać, że oszczędza się na wszystkim tak, by dania były tanie. A niskie ceny są największą zaletą sieciówki.

 

Przystanek Pierogarnia – menu i ceny


 
Menu Przystanków jest skromne: zjemy tu pierogi ruskie i pierogi z ziemniakami i boczkiem (8,30 zł) z soczewicą (8,50 zł), z kapustą i pieczarkami oraz z serem i pieczarkami (8,70 zł), a także pierogi z mięsem (8,70 zł). Są też pierogi na słodko: z serem i cynamonem po 8,90 zł i z owocami po 9,40 zł. Można też dowolnie konfigurować sobie mix pierogów (10 dowolnie wybranych sztuk za 9,80 zł).
 

Dodatkami do pierogów są kopytka – z sosem pomidorowym po 8,70 zł, z sosem z pieczarkami za 8,90 zł i z mięsem za 9,40 zł, a także fasolka po bretońsku 7,90 zł, gołąbki za 8,60 zł i barszcz czerwony z uszkami po 5,50 zł. Codziennie do wyboru jest też zupa dnia (najlepsza pieczarkowa) po 3 lub 4 zł w zależności od wielkości porcji. Każdy z pierogów można kupić na zimno na sztuki do odgrzania w domu po 80 groszy za sztukę. Sprzedawana jest też szarlotka po 4,20 zł za kawałek i racuchy po 2,70 zł. Największą wadą Przystanków Pierogarnia jest doliczanie pieniędzy za opakowania na wynos. Przy bardzo niskiej hurtowej cenie zakupu styropianowych opakowań konieczność dopłaty za każde po 50 groszy to po prostu ukryte dodatkowe źródło zarobku dla właścicieli. Bardzo tego nie lubimy.

 

 

Ceny w Przystankach Pierogarnia jak widać nie należą do wysokich, chociaż podobnej jakości pierogi można znaleźć w Krakowie za niżą cenę. Jeszcze kilka miesięcy temu cennik kształtował się inaczej i za szarlotkę płaciło się 3,80 zł, a za kopytka z mięsem 8,40 zł. Ten cennik znacznie bardziej nam się podobał i od kiedy ceny wzrosły nie kupujemy już w Przystankach pierogarnia bo jeśli chodzi o jedzenie “na szybko” to są w Krakowie inne, równie ciekawe alternatywy. Jak chociażby bar mleczny Południowy na Podgórzu przy ul. Kazimierza Brodzińskiego 2, gdzie za porcję 10 sztuk pierogów ruskich płaci się 4,35 zł, a za 8,30 zł z powodzeniem zjeść można kotleta. Warto też wspomnieć, że cena porcji pierogów i zupy w Przystanku Pierogarnia równa jest zestawowi dnia w restauracji Bar Fly na Kazimierzu. Tam posiłek spożywamy w ładnie urządzonym lokalu z obsługą kelnerską, miłą muzyką z głośników i na normalnych talerzach.

 

Przystanek Pierogarnia – podsumowanie

Przystanki Pierogarnia to mimo wszystko dość ciekawe lokale. Jedzenie tu podawane jest smaczne, pierogi są jednymi z lepszych w mieście. Jeżeli mieszkacie w niewielkiej odległości to Przystanek Pierogarnia jest dobrym wyborem jeśli chodzi o zakup pierogów i dań do odgrzania w domu. Przejeżdżać z odległych części miasta by jeść na miejscu – zwłaszcza w budzie przy Kauflandzie w lecie, gdy wewnątrz jest grubo ponad 30 stopni, nie polecamy, chociaż i tak jest tu lepiej niż w nieodległym barze Gaja. Pierogi stąd czy też z ul. Bonerowskiej lepiej zabrać do domu. No chyba, że lubicie jeść w tłoku z plastikowych naczyń. Przystanek Pierogarnia oferuje jakość dużo lepszą, niż sieciówki pierogarni Prima sprzedające swoje wyroby na zimno i ciepło w całym Krakowie. To zdecydowanie jedne z najlepszych pierogów i szybkich dań w Krakowie. Szkoda tylko, że wystrój lokali i atmosfera w nich panująca jest typowo barowa. Ceny ostatnio podskoczyły i jeśli wzrosną jeszcze to pierogi przestaną być alternatywą dla droższych kebabów czy dań w wielu tańszych restauracjach w Krakowie.

 

 

Większość lokali Przystanek Pierogarnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 20:00. Wyjątkiem jest Przystanek Pierogarnia przy Rynku Dębnickim czynny do 19:00. Lokal przy Kauflandzie na Kombatantów 16,a czynny jest do 21:00 od poniedziałku do niedzieli oraz okienko na osiedlu Na Stoku pracujące do 16:30. W soboty pierogarnie czynne są tylko do 17:00 (wyłączając zamknięte okienko Na Stoku). Największą wadą jest to, że wszystkie nieczynne są w niedziele. Do każdego z lokali możecie wcześniej zadzwonić by Wasze zamówienie zostało przygotowane jeszcze przed przyjazdem na miejsce.