Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? Ceny biletów na Wawel i do Katedry

Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? Ceny biletów na Wawel i do Katedry

Wawel jest jednym z największych symboli Krakowa. Zamek Królewski oraz katedra to jedne z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Krakowie. Za zwiedzanie zabytków trzeba jednak zapłacić, chyba że akurat uda się trafić na darmowe zwiedzanie. Te organizowane są jednak dść rzadko. Wiele osób zastanawia się ile kosztuje wstęp na Wawel. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? Jaki jest cennik gdy nie uda się zwiedzanie za darmo? Sprawdźmy to!

 
Zamek Królewski na Wawelu oraz Katedra Wawelska to dwa osobne miejsca, których zwiedzanie jest niestety dość kosztowne. Zamek podzielono na wiele różnych wystaw z różnymi cennikami biletów. Zwiedzanie katedry to tylko jeden bilet pozwalający na zwiedzanie katedry, Dzwonu Zygmunt, Grobów Królewskich, kaplic oraz Muzeum Katedralnego. To nie jest duży wydatek.

 

 
Ile kosztuje bilet do Katedry Wawelskiej? Wstęp do Katedry i reszty wymienionych zbiorów to koszt 14 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy. Wejście do katedry za darmo możliwe jest na modlitwę. Po wydaniu 14 zł na katedrę trzeba kupić osobne bilety na zwiedzanie zamku. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu?
 
Jeśli chcemy iść na Wawel do Zamku Królewskiego to nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma jednego biletu, który uprawnia do wejścia i zobaczenia wszystkich zbiorów. Poszczególne sekcje podzielone są na osobne biletowane wejścia. Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu?
 
Zbiory na Wawelu podzielone są na dwie części. Pierwszą są ekspozycje stałe. Ile kosztuje ich zwiedzanie? Do dyspozycji zwiedzających są następujące wystawy:
 
Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – 30 zł; 20 zł;
Skarbiec Koronny i Zbrojownia – 25 zł; 15 zł;
Sztuka Wschodu. Namioty tureckie – 20 zł; 15 zł;
Wawel Zaginiony – w chwili powstawania tego tekstu zwiedzanie było darmowe ale w internecie da się znaleźć koszt biletów w cenie w granicach 7-10 zł;
Wawel Odzyskany – koszt 1 zł w sezonie zimowym i 10 zł za normalny i 7 zł za ulgowy w sezonie letnim.
 
W sumie jeśli chcemy zobaczyć wszystkie dostępne ekspozycje na Wawelu to bilet normalny kosztować będzie 85 zł jeśli uda nam się zobaczyć Wawel Zaginiony za darmo.
 

 
Drugą częścią zbiorów są trasy sezonowe. Wśród nich następujące pozycje:
 
Smocza Jama – wstęp 7 zł
Baszta Sandomierska – czynna tylko w weekendy, wstęp 5 zł
Kościół św. Gereona 10 i 5 zł
Krużganki I piętra – 5 zł
Ogrody, dziedzińce kościół św. Gereona trasa plenerowa z przewodnikiem – 25 i 15 zł
Ogrody Królewskie – 5 i 2 zł
 
Sumaryczny koszt zwiedzania Smoczej Jamy, Baszty Sandomierskiej, krużganków, kościoła św. Gereona i ogrodów królewskich to 32 zł. Bardziej opłacalne jest więc skorzystanie z trasy plenerowej za 25 zł.
 
Jeśli chcemy zobaczyć praktycznie wszystkie dostępne na Wawelu rzeczy to koszt takiej wycieczki dla osoby korzystającej z biletu normalnego nie będzie najniższy. W sezonie letnim koszt wyniesie około 131 zł przy zwiedzaniu katedry, zbiorów Wawelu i wystaw czasowych w indywidualny sposób. Uwaga – ceny mogą się zmienić dlatego warto samemu przeglądnąć cennik zwiedzania Wawelu na oficjalnej stronie zbiorów.
 


Ile kosztuje zwiedzanie Wawelu? – podsumowanie


 
Koszt zwiedzania wszystkich zbiorów na Wawelu nie należy do najniższych dlatego warto bacznie obserwować kiedy zwiedzanie Wawelu jest darmowe. Darmowe zwiedzanie Wawelu możliwe jest na przykład w poniedziałki gdy zapewniony jest darmowy wstęp praktycznie do wszystkich zbiorów. W maju 2021 roku w poniedziałek płatna była trasa Ogrody, Dziedzińce, Kościół św. Gereona, Ogrody Królewskie i Smocza Jama.
 
W piątek 21 maja 2021 roku zwiedzanie Wawelu było praktycznie darmowe – koszt wejściówki na każdą z ekspozycji wyniósł 1 złotych. Naprawdę warto śledzić kiedy są najróżniejsze promocje na zwiedzanie zbiorów.

 
Polecamy również: