Odra znów atakuje koło Lwowa. 9 nowych ognisk choroby wśród dzieci

Epidemia odry na Ukrainie to nie żarty. O sprawie informujemy już od początku roku. Wraz z nadejściem jesieni i rokiem szkolnym pojawia się coraz więcej ognisk zachorowań. W ciągu ostatniego tygodnia, od poniedziałku do piątku, zaobserwowano 9 nowych ognisk odry w szkołach i przedszkolach okolicach Lwowa. Zachorowało w 37 dzieci, 19 trafiło do szpitala. Samych zachorowań w okolicy jest znacznie więcej. Jak obecnie wygląda sytuacja ze szczepieniami na odrę?

 

Lwów i okolice od dawna przodują w liczbie zachorowań na odrę. W ostatnim tygodniu nowe ogniska pojawiły się w szkole i przedszkolu we Lwowie, w szkole w Samborze, a także w kilku mniejszych miejscowościach w województwie. Okoliczne służby epidemiologiczne informują, że w ciągu tygodnia zanotowano ogółem 186 nowych zachorowaniach – 149 u dzieci i 37 u osób dorosłych. Chorują również zaszczepione osoby.

 

Ukraina ma ogromny problem z odrą, chorobą którą w rozwiniętych krajach udało się praktycznie wyeliminować. Poważny tak, że od początku roku do października 2018 roku na odrę zachorowały 31 443 osoby. Zmarło 14. Na szczeblu ministerialnym podjęto decyzję o tym, by do szkół i przedszkoli mogły uczęszczać jedynie zaszczepione dzieci. Tych jest jednak mało. Od początku roku w rejonie Lwowa zachorowało na odrę około 7 tysięcy osób w tym 4681 dzieci. Aż 80% z nich nie było szczepionych. W samym Lwowie w dwóch przypadkach skończyło się śmiercią. W obydwu przypadkach chodziło o dzieci w wieku 3 lat.

 

Jadąc do Lwowa trzeba mieć pewność, że nie zabiera się ze sobą osób niezaszczepionych. Warto unikać miejsc zatłoczonych w których przebywać mogą osoby biedne i nieszczepione – takich jak marszrutki czy bazary. Jadąc do Lwowa uważać trzeba nie tylko na odrę. Zeszłej zimy w mieście panowała epidemia grypy, ostatnio w mieście i okolicach pojawiły się też przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby. Niskie ceny w sklepach czy dobrych restauracjach nie powinny nikogo zamroczyć przed wyjazdem na Ukrainę. Ze Lwowa można przywieźć nie tylko tanią flaszkę.

 


 
Polecamy również:

 
[related_posts_by_tax posts_per_page=”8″ format=”thumbnails” image_size=”medium” columns=”4″]

Dodaj komentarz