Winiety Chorwacja 2023 – cena. Ile kosztują autostrady w Chorwacji?

Wyjazd do Chorwacji własnym samochodem to wśród Polaków jeden z bardziej popularnych sposobów spędzania wakacji. Wielu kierowców zastanawia się ile kosztują winiety w Chorwacji 2023. Jaki jest cennik winiet w Chorwacji? Ile trzeba zapłacić za przejazd płatnymi drogami? Czy w Chorwacji są winiety? Jakie są autostrady ceny 2023? Sprawdźmy to!

 

Winiety to forma opłat za drogi płatne w wielu krajach Europy takich jak na przykład Węgry, Słowacja, Czechy czy Austria i Szwajcaria. Czy są też w Chorwacji? Nie, w Chorwacji nie ma winiet nie znaczy to jednak, że jeździmy za darmo.

 


Czy w Chorwacji drogi są płatne 2023?

Tak, w siatce chorwackich dróg są też płatne odcinki dróg ale opłaty zbierane są w sposób elektroniczny, a nie za pomocą winiety. Jadąc do Chorwacji najwygodniej kupić urządzenie ETC, które automatycznie pobiera pieniądze za przejazd. Możliwe jest też płacenie aplikacją lub przez internet.

 


Które drogi w Chorwacji są płatne?

Płatne odcinki dróg w Chorwacji to A1, A6, A10 na trasie Zagrzeb – Split – Rijeka – Carapine, a także A3, A5 na trasie Zagrzeb – Lipovac – Osijek, A4 na odcinku Zagrzeb – Gorican, a także A11 na odcinku Zagrzeb Sisakk
 
Jadąc z Polski nad morze do Chorwacji ciężko jest uniknąć płatnych odcinków ale cena autostrady w Chorwacji zależy od tego jaki dystans mamy przejechać.
 
Dla przykładu przejazd samochodem osobowym na trasie Zdenčina – Szybenik to koszt 21,10 EUR, a przejazd dalej do końca płatnego odcinka A1 do Carapine to koszt 30,70 EUR. Jak widać autostrady w Chorwacji należą do bardzo drogich. Tutaj dowiecie się ile kosztuje autostrada w Chorwacji do Splitu.

 


Ceny autostrad Chorwacja 2023 – podsumowanie

W Chorwacji nie istnieje system winiet ale opłat elektronicznych za każdy poszczególny odcinek autostrady.
 
Przejazd autostradami w dwie strony w Chorwacji jadąc z Polski nie należy do najtańszych ale jego cena zależy od tego gdzie dokładnie jedziemy.
 
Wszelkie informacje na temat płatnych autostrad w Chorwacji razem z mapą płatnych dróg w Chorwacji są na stronach hac.hr.

 
Polecamy również: