Winiety Austria 2023 – cena. Gdzie kupić winiety na Austrię?

Wyjazd samochodem do Austrii to dobry pomysł zarówno latem jak i zimą. Niestety, jadąc do Austrii autem musimy pamiętać o płatnych drogach w Austrii i konieczności posiadania winiety. Wiele osób zastanawia się ile kosztują winiety Austria 2023. Jaka jest cena winiety na 2023 rok do Austrii? Jaki jest cennik? Gdzie kupić winiety do Austrii? Sprawdźmy to!

 

Jadąc do Austrii prawdopodobnie będziemy musieli poruszać się po płatnym odcinku drogi na który potrzebna jest winieta. Większość osób wybiera się do Austrii samochodem osobowym dlatego też dla takiej winiety sprawdzimy cennik na 2023 rok.

 


Ile kosztuje winieta w Austrii 2023

Koszt winiety w Austrii na samochód osobowy różni się w zależności od tego na jak długo mamy zamiar kupić winietę.

Winieta na 10 dni w Austrii to koszt 9,90 EUR. Winieta na 2 miesiące w Austrii kosztuje 29 EUR, a winieta na rok to koszt 96,40 EUR.

 
Opłaty na motocykle są tańsze i wynoszą odpowiednio 5,80, 14,50 oraz 38,20 EUR. Jak widać w Austrii nie obowiązuje winieta na 1 dzień.

 

W przeliczeniu na złotówki cena winiety w Austrii w 2023 roku na samochód osobowy wynosi więc mniej więcej 44,50 zł, 130,50 zł oraz 434 zł za opłatę roczną. To dużo, biorąc pod uwagę to, że w droższej Szwajcarii winieta na 2023 rok kosztuje około 180 zł.

 


Gdzie kupić winiety Austria 2023?

W Austrii obowiązują elektroniczne winiety i nic nie stoi na przeszkodzie by kupić je online na oficjalnej stronie bez żadnych dodatkowych pośredników. Winiety do Austrii można kupić na stronie shop.asfinag.at.

 
Kupując winietę online do Austrii jako osoba prywatna winieta ważna jest po 18. dniach od zakupu więc trzeba kupić ją z wyprzedzeniem. Kupując na firmę nie ma tego okresu. W Polsce można je kupić na stronach PZM. Winiety do Austrii można też kupić na stacjach benzynowych przy granicy.

 


Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że w Austrii istnieją też elektroniczne opłaty odcinkowe na niektórych odcinkach dróg. takich jak fragmenty A13, A10, S16, A11 w kierunku południowym oraz A9. Opłaty można kupić na stronie internetowej. Opłata Flex to możliwość przejazdu wszystkimi odcinkami dodatkowo płatnymi bez konieczności martwienia się o mandat. Za te przejazdy rachunek wystawiany jest dopiero po przejechaniu dodatkowo płatnego odcinka drogi. Pełna lista i mapa płatnych odcinków na które obowiązują winiety lub opłaty odcinkowe znajduje się na wspomnianej wcześniej stronie internetowej.

 
Polecamy również: