Winiety Szwajcaria cena 2023 – gdzie kupić? Ile kosztuje winieta?

Wyjazd do Szwajcarii to marzenie wielu podróżników. Kraj ten znajduje się również na szlakach, którymi trzeba poruszać się jadąc na zachód Europy. Wielu kierowców z Polski zastanawia się ile kosztują winiety w Szwajcarii w 2023 roku. Jaka jest cena szwajcarskiej winiety? Ile kosztują winiety do Szwajcarii w 2023 roku? Jaki jest cennik winiet? Ile są ważne? Gdzie kupić winiety w 2023 roku? Sprawdźmy cennik.

 
Szwajcaria jest jednym z krajów, które nie wprowadziły jeszcze elektronicznej winiety więc chcąc poruszać się po drogach ekspresowych i autostradach w Szwajcarii musimy posiadać fizyczną winietę, którą naklejamy na szybę samochodu.

 


Ile kosztują winiety w Szwajcarii 2023?

Szwajcaria znana jest jako jeden z najdroższych krajów w Europie ale winieta na Szwajcarię wcale nie jest droga. Można wręcz powiedzieć, że jest tania.

 
Szwajcaria oferuje tylko jeden rodzaj winiety – winietę ważną na jeden rok. Ile kosztuje winieta na Szwajcarię? Koszt winiety na 2023 rok to 40 CHF co w przeliczeniu na złotówki oznacza kwotę w wysokości mniej więcej 180 zł. To cena za ponad rok jazdy jeśli kupimy winietę na początku 2023 roku!

 


Szwajcaria ważność winiety 2023

Ile ważna jest winieta w Szwajcarii? Osoby, które kupiły winietę 2023 mogą poruszać się na niej aż do końca stycznia 2024 roku. Później konieczny jest zakup winiety na Szwajcarię ważnej na 2024 rok.

 


Gdzie kupić winiety Szwajcaria 2023

Fakt tego, że Szwajcaria nie ma jeszcze systemu elektronicznych winiet nie oznacza, że winiety do Szwajcarii nie da się kupić online. Da się. Gdzie da się kupić winiety?
 
Winiety na 2023 rok do Szwajcarii możemy kupić na stacjach benzynowych w Szwajcarii, w placówkach pocztowych oraz na punktach celnych na szwajcarskiej granicy. Za granicami Szwajcarii można je kupić w wybranych punktach fizycznej sprzedaży, których lista dostępna jest na stronie ch.ch.

 


Gdzie kupić winiety do Szwajcarii w Polsce?

W Polsce sprzedażą winiet do Szwajcarii zajmuje się PZMTravel. Winieta na stronie tej jest jednak droższa niż kupiona w Szwajcarii.
 
Winiety do Szwajcarii można też kupić online na stronach ezv.admin.ch lub na stronie szwajcarskiej poczty.

 
Warto przeczytać również: