Czy śnieg jest czysty? Eksperyment ze śniegiem

Intensywne opady śniegu nie są domeną klimatu w Polsce ale wciąż w zimie da się spotkać opady śniegu w Polsce. Zawsze gdy spadnie śnieg wiele osób zastanawia się czy śnieg jest czysty. Jeśli zastanawialiście się czy śnieg jest czysty to dzisiaj mamy dla Was odpowiedź. Sprawdzamy czy śnieg jest czysty.

 

Śnieg to, podobnie jak deszcz, opad atmosferyczny. W przeciwieństwie do deszczu nie są to krople, a zamarznięte kryształki lodu łączące się w płatki. Śnieg powstaje w czasie resublimacji wody w chmurach. Później opada na powierzchnię Ziemi i podobnie jak deszcz może w czasie upadku zbierać wiele różnych zanieczyszczeń znajdujących się w atmosferze. Co to oznacza? Czy śnieg jest czysty?
 
Niech nie zwiedzie Was biała barwa śniegu. Mimo że śnieg jest biały to wcale nie jest czysty. Śnieg będzie tym brudniejszy im w bardziej zanieczyszczonym obszarze spadł. Sprawdzenie tego czy śnieg jest czysty jest jednym z prostych eksperymentów dla dzieci.
 
By go przeprowadzić wystarczy nabrać trochę śniegu i poczekać aż stopnieje, a następnie porównać go z czystą wodą z butelki lub z sieci wodociągowej. Deszczówka i śnieg to najbrudniejsze opady i nie trzeba wiele by to zauważyć.
 
Podsumowując: Czy śnieg jest czysty? Nie. W śniegu tak jak i w deszczu znaleźć można wiele najróżniejszych zanieczyszczeń. Oczywiście śnieg zebrany na wakacjach w Alpach będzie śniegiem czystszym niż ten spadający w centrum Katowic ale i tak może mieć w sobie różne zabrudzenia.

 
Polecamy również: