Czy Iran ma broń jądrową? Czy Iran ma bombę atomową?

Konflikty w rejonie Bliskiego Wschodu od lat budzą zainteresowanie w wielu zakątkach świata. Jednym z najważniejszych graczy w regionie jest Iran dlatego w kontekście ewentualnych wojen wiele osób zastanawia się czy Iran ma broń jądrową. Czy Iran ma bomby atomowe? Czy Iran posiada głowice nuklearne? Sprawdźmy to!

  • Co to jest broń jądrowa?
  • Czy Iran ma broń jądrową?

W broni jądrowej wybuch następuje w reakcji łańcuchowej na rozszczepienie jąder ciężkich pierwiastków. Do bomb atomowych wykorzystuje się przede wszystkim pluton i uran. Niewiele państw na świecie ma w swoich arsenałach głowice nuklearne czy inne typy broni jądrowej.

Czy Iran ma broń atomową? Oficjalnie Iran nie posiada żadnych głowic nuklearnych, jest też jednym z krajów, które podpisały układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Iran posiada jednak program nuklearny, którego celem według jego przedstawicieli jest produkcja energii nuklearnej. Kwestia zbudowania broni atomowej przez Iran od dawna budzi kontrowersje.

W 2023 roku przedstawiciel Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Iran jest w stanie zbudować własną broń nuklearną. Kraj od wielu lat zwiększa swoje zapasy wzbogaconego uranu i posiada instalacje służące do wzbogacania uranu. Według niektórych Iran może mieć możliwość wzbogacania uranu do 90 proc. czyli do stworzenia własnych bomb atomowych.

Podsumowanie: czy Iran to państwo atomowe? Według przedstawicieli Iranu jego program atomowy służy tylko do celów cywilnych, a kraj oficjalnie nie posiada broni jądrowej. W opinii wielu jest jednak możliwe, że Iran złamie porozumienie nuklearne i w przyszłości wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

Polecamy również: