Nowa atrakcja w okolicach Lwowa dostępna zwiedzania

Nowa atrakcja w okolicach Lwowa dostępna zwiedzania

Zamek w Podhorcach, Złoczowie, Olesku czy Żółkwi to popularne i wręcz obowiązkowe punkty wyjazdu każdego Polaka w okolice Lwowa. Te zwiedzane są często ale nie każdy turysta pamięta o innym zamku – Zamku w Świrzu. Teraz zamek zbudowany dla rodu Świrskich herbu Szałwia z Romanowa według projektu Pawła Grodziskiego będzie na stałe dostępny do zwiedzania. Ile będą kosztować bilety? Kiedy zamek jest dostępny?

 

Fot. otwierające przedstawia Zamek w Świrzu w latach międzywojennych. Zdjęcie ze zbiorów NAC; syg. 1-U-6172

 
Pierwsze wzmianki o Zamku w Świrzu, znanego też jako Zamek w Swirzu, pochodzą z 1530 roku. Przez lata przechodził z rąk do rąk – posiadali go Świrscy, następnie chorąży podolski Aleksander Cetner, Pinińscy. W latach międzywojennych zamek przebudowywał kawaler Orderu Virtuti Militari generał Robert Lamezan-Salins. Po jego śmierci w 1930 roku mieszkał tu też mąż córki generała – generał Tadeusz Bór Komorowski. Po wojnie w zdewastowanym zamku działał internat i szkoła dla traktorzystów.

Od 2018 roku trwały plany udostępnienia zamku do zwiedzania. Można było go zobaczyć w wybranych terminach, teraz można go oglądać już w szerszej formie. Nie wszystkie sale zdewastowanej warowni będzie można zobaczyć, ale będzie można zobaczyć chociaż część. Zamek można zwiedzać w weekendy od 10 do 17:00 czasu lokalnego.

Wycieczki przewidziane są na grupy po 20 osób. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja biletów pod numerem 680 275 535 z ukraińskim kierunkowym +380. Cennik biletów wygląda następująco: bilet normalny to koszt 100 UAH, ulgowy 50 UAH. Zamek położony jest około 45 kilometrów jazdy od centrum Lwowa.

 
Polecamy również: