Ile jest ulic w Krakowie? Liczba ulic w Krakowie

Ile jest ulic w Krakowie? Liczba ulic w Krakowie

Kraków to drugie co do liczby ludności miasto w Polsce zamieszkiwane przez blisko 800 tysięcy ludzi. W tak dużym mieście musi być sporo ulic, uliczek i alej. Wiele osób zastanawia się ile jest ulic w Krakowie. Postanowiliśmy to sprawdzić. Oto liczba ulic w Krakowie nie licząc placów, zaułków czy osiedli i bulwarów.

 

Bazując na Alfabetycznym Wykazie Ulic Miasta Krakowa dostępnym na stronach Krajowej Administracji Skarbowej po usunięciu ze spisu wszystkich placów czy zaułków i osiedli w Krakowie liczba ulic, którą można zobaczyć to 2715. Na oficjalnej stronie Krakowa podana jest podobna liczba wynosząca “ponad 2500 ulic”. Oczywiście liczba ulic w Krakowie jest rzeczą dynamiczną. Praktycznie cały czas w Krakowie powstaje nowa zabudowa wielorodzinna i jednorodzinna. Pojawiają się więc nowe drogi osiedlowe i nowe drogi dojazdowe. Nie sposób więc być na bieżącą z liczbą ulic w Krakowie.

 
Niektórzy do spisu ulic mogą zaliczyć też drogi krajowe, wojewódzkie czy powiatowe oraz wspomniane wyżej place i zaułki oraz bulwary. W takim wypadku liczba ta będzie jeszcze większa.
 
Warto też spojrzeć wstecz na historię Krakowa. W XIV wiecznym Krakowie były zaledwie 42 ulice. Liczba ta rosła do XIX wieku w którym było 340 ulic. Po przyłączeniu wielu nowych terytoriów takich jak chociażby Podgórze w 1926 roku liczba ulic w Krakowie wynosiła już 457. To oczywiście wciąż zdecydowanie mniej, niż liczba ulic w Krakowie w dniu dzisiejszym.

 
Polecamy również: