Ulice w Krakowie blisko Rynku. Najpopularniejsze ulice w Krakowie

Ulice w Krakowie blisko Rynku. Najpopularniejsze ulice w Krakowie

Kraków pełen jest najróżniejszego rodzaju ulic i uliczek. Jako jedno z ważniejszych miast w obecnych granicach Polski wiele z nich jest znana na cały kraj. Wiele osób zastanawia się jakie ulice w Krakowie prowadzą do Rynku. Oto najpopularniejsze ulice w Krakowie jeśli chodzi o liczbę przechadzających się nimi turystów oraz jedne z najważniejszych w historii całego Krakowa.

 


Szewska


 
Jedna z najbardziej turystycznych uliczek Starego Miasta w Krakowie to ulica Szewska. Krótka ulica o długości 270 metrów łączy Rynek Główny z Podwalem i prowadzi w okolice Teatru Bagatela. Większość pomieszczeń na parterach kamienic przy Szewskiej zajmują lokale gastronomiczne w tym m.in. Starbucks, McDonald’s czy Pizzatopia.

 


Szczepańska


 
Kolejna z ulic odchodzących od Rynku lub jak kto woli dochodzących do Rynku jest ulica Szczepańska. Łączy Rynek z pl. Szczepańskim. Nazwa wywodzi się od kościoła, który niegdyś stał na środku pustego dziś placu. Ulica Szczepańska ma zaledwie 88 metrów długości.

 


Sławkowska

 
Jeśli mamy oceniać ulice odchodzące od Rynku w Krakowie to ta należy do brzydszych. Podobnie jak przy większości innych ulic także tutaj na parterze zwykle znajdują się lokale gastronomiczne. Ciekawym obiektem przy Sławkowskiej jest słynny Grand Hotel w Krakowie. Ulica Sławkowska ma około 400 metrów długości.

 


Świętego Jana

 
Jedną z rzadziej uczęszczanych ulic odchodzących od Rynku w Krakowie jest ul. św. Jana. Patrząc z Rynku Głównego w jej stronę widać charakterystyczny kościół pijarów, który optycznie zamyka widok ulicy. Ulica św. Jana ma 285 metrów długości. Turyści lubią fotografować się pod dwiema limuzynami, które zwykle parkują u jej wylotu z Rynku.

 


Floriańska

 
Kolejna ulica prowadząca na Rynek lub jak kto woli z Rynku to ulica Floriańska. Zakończona pamiątką po średniowiecznych murach Krakowa – Bramą Floriańską, jest jedną z najbardziej znanych ulic nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce. Floriańska ma 325 metrów długości. Kiedyś pod samą bramą przejeżdżał tramwaj jadący na Rynek. Jedna z Jednymi z najsłynniejszych kamienic przy ul. Floriańskiej są m.in. kamienica Pod Murzynami, Dom Jana Matejki czy też Hotel Pod Różą.

 


Plac Mariacki


 
Jeśli szukacie ulic odchodzących od Rynku w Krakowie to Plac Mariacki możecie całkowicie pominąć bowiem to nie ulica, a plac. Plac Mariacki to miejsce na środku którego stoi Kościół Mariacki w Krakowie. Kościół Mariacki nie jest kościołem na Rynku Głównym, jedyny kościół na Rynku to kościół św. Wojciecha. Plac Mariacki był niegdyś cmentarzem. Zlikwidowano go w 1802 roku. Tam gdzie niegdyś był cmentarz teraz jest biała kostka brukowa. Plac zdobi studzienka projektowana przez Budziłłę z 1958 roku.

 


Sienna

 
Kolejna ulica odchodząca od Rynku Głównego to ulica Sienna. Prowadzi z Rynku do ul. Westerplatte. To właśnie stąd z Krakowa wyjeżdżało się kiedyś prosto do Lwowa. Wśród ciekawszych i bardziej znanych kamienic wymienić można Kamienicę Bidermanowską w której kiedyś był słynny Empik pod którym spotykali się krakowianie. Sienna ma około 340 metrów długości.

 


Grodzka


 
Kolejna z najsłynniejszych ulic Krakowa to ulica Grodzka. Ulica Grodzka jest jedną z najstarszych w mieście i najbardziej znanych nawet poza nim. 650 metrowy trakt prowadzi od Rynku Głównego do stóp Wzgórza Wawelskiego. To część tzw. Drogi Królewskiej czyli drogi, która wykorzystywana była przez królów jadących na zamek. To tu zobaczyć można jeden ze słynnych kościołów – św. św. Piotra i Pawła.

 


Bracka

 
W przeciwieństwie do Floriańskiej i Grodzkiej uliczka niezbyt reprezentacyjna ale znana na całą Polskę za sprawą piosenki Grzegorza Turnaua z 1995 roku. Bracka prowadzi w kierunku kościoła oo. Franciszkanów. Ma zaledwie 175 metrów długości.

 


Wiślna

 
Krótka i stara uliczka o której mowa już w dokumentach z 1311 roku – Wiślna. Przy Wiślnej stoi słynna Kamienica Czeczotki z 1561 roku. Działa tu ciekawa kawiarnia Camera Cafe.

 


Świętej Anny

 
Ostatnią ulicą odchodzącą od Rynku będzie ta na literę A. Ulica św. Anny, znana kiedyś jako ul. Żydowska, to 280 metrowa ulica przy której znajduje się jeden z ładniejszych kościołów w Krakowie – kościół św. Anny. Przy św. Anny mieści się budynek Collegium Maius.

 
Polecamy również: