Co przywieźć na Ukrainę? TOP 5 rzeczy, które warto przywieźć

Co przywieźć na Ukrainę? TOP 5 rzeczy, które warto przywieźć

Wiele osób zastanawia się co warto kupić na Ukrainie, niektórzy zastanawiają się co warto kupić we Lwowie – dla nich napisaliśmy już wiele poradników. Czas na poradnik dla tych, którzy zastanawiają się o czymś zupełnie innym. Co zabrać na Ukrainę? Co przywieźć na Ukrainę? Sprawdźmy co się przyda i co warto. Oto propozycje upominków czy prezentów dla Waszych znajomych z drugiej strony Bugu.

 


Papier toaletowy


 
Zaczynamy z grubej rury. Już kiedyś pisaliśmy o szarym papierze toaletowym dostępnym w sklepach w centrum Lwowa. Chociaż trudno w to uwierzyć w drugim dziesięcioleciu XXI wieku to jednak to fakt – w niektórych miejscach na Ukrainie normalny papier toaletowy to niedostępny luksus. Są sklepy w najróżniejszych częściach kraju w których można kupić wyłącznie szary, twardy, charakterystycznie śmierdzący, szary papier toaletowy. Dla obcięcia kosztów papier ten sprzedawany jest bez tekturowej rolki w środku. Jeśli jedziecie na Ukrainę gdzieś, gdzie nie będzie lepszych sklepów takich jak ATB czy Silpo to… serio – weźcie ze sobą normalny papier.

 


Elektronika


 
Przechadzając się nawet po centrum dość bogatego Lwowa czy nawet Kijowa i spoglądając na elektronikę trzymaną przez niektórych w dłoniach natrafić można na dumb phony. Ok, są osoby które używają ich z rozmysłem, ale nie wszyscy do nich należą. Telefony, smartfony, tablety, laptopy, elektronika każdego rodzaju to coś co generalnie rzecz biorąc jest zdecydowanie tańsze w Polsce. Jeśli szukacie prezentu dla kogoś na Ukrainie to tego typu upominek będzie całkiem dobrą opcją. Pod jednym warunkiem – jeśli osoba ta nie ma zamiaru jechać do Polski i skorzystać z samodzielnych zakupw Tax Free.

 


Rowery


 
Rower to kolejna rzecz o którą bywa ciężko na Ukrainie. Przeglądając najtańsze oferty sprzedaży rowerów na popularnym serwisie ogłoszeniowym w wersji ukraińskiej i polskiej owszem da się znaleźć rowery w podobnych cenach – te najtańsze już od około 100 złotych, jednak rowery w granicach 700 UAH są zdecydowanie bardziej styrane, niż te za 100 złotych w Polsce.

 


Ubrania


 
Ceny ubrań na Ukrainie nawet w najtańszych sieciówkach pokroju Zary czy Reserved są wyższe niż w Polsce. Jeśli macie koleżankę we Lwowie, Tarnopolu albo Odessie, która rzadko wyjeżdża za granicę to warto zainteresować się jej rozmiarem i sprawić prezent typu ubraniowego lub zaoferować swoją pomoc i przywiezienie zakupów odzieżowych z kraju Unii Europejskiej. Weszliśmy na jedną ze stron dużej międzynarodowej sieciówki zarówno w wersji polskiej jak i ukraińskiej. W dziale z promowaną odzieżą znalazła się szara damska kurtka wyceniona na 199 PLN na stronie polskiego oddziału sieci oraz 1799 UAH na stronie ukraińskiego oddziału. Po kursie z dnia w którym wykonaliśmy porównanie to różnica aż 67 złotych na jednej z najtańszych kurtek. Im coś droższe, tym różnica większa. Oczywiście nie tyczy się to pewnego typu wyrobów wykonywanych przez lokalnych ukraińskich rzemieślników ale ubrania z sieciówek od tańszych typu Zara czy Guess po lepsze jakościowo ubrania zawsze będą dobrym prezentem. U nas są tańsze, tak samo jak buty.

 


Niektóre produkty spożywcze

 
Zwykle z Ukrainy przywozimy zgrzewki wody mineralnej (oraz innych napojów, które warto kupić na Ukrainie), niektóre kosmetyki, wiele produktów spożywczych takich jak dobrej jakości herbaty tańsze niż w polskich sklepach, ale istnieją niektóre produkty spożywcze, których ceny są u nas zdecydowanie niższe, niż na Ukrainie. Wiele osób z przygranicznych rejonów wybiera się na zakupy do Polski chociaż nie tylko po spożywkę, elektronikę czy ubrania. Na Ukrainę trafia też bardzo dużo sprzętu AGD, armatury łazienkowej, materiałów budowlanych. Wynajmując mieszkania na Airbnb we Lwowie często można trafić na sprzęty kupione za zachodnią granicą Ukrainy.

 

Polecamy również: