Symbole Holandii. Z czego słynie? Z czym się kojarzy?

Holandia kojarzy się z miejscem wyjazdów na saksy ale nie tylko! Jakie są symbole Holandii? Z czego słynie niewielki kraj? Jakie są pierwsze skojarzenia z Holandią? Jaki kwiat jest symbolem Niderlandów? Sprawdźmy to! Jakie są charakterystyczne rzeczy związane z Holandią?

 


Ser


 
Ze względu m.in. na klimat i ukształtowanie terenu Holandia słynie z produkcji serów. To stąd wywodzą się znane na cały świat gatunki sera. Jakie? Holenderskie sery to m.in. Beemster, Edam, Polder, Gouda, Maaslander, Maasdam, Leyden, Old Amsterdam czy Zaanlander. To oczywiście nie wszystkie sery, które można kupić w Holandii ale te najsłynniejsze, znane praktycznie każdemu i szeroko dostępne nawet w Polsce.

 


Tulipany


 
Tulipomania z XVII wieku już dawno przeminęła, ale tulipany wciąż są jednym z symboli kraju. Holandia od lat słynie z hodowli tulipanów. Według niektórych źródeł odpowiada za 50% światowej hodowli tulipanów i aż za 80% światowej produkcji cebulek tych kwiatów. Jeśli wybieracie się do Holandii to warto tu przyjechać w sezonie na tulipany by zobaczyć rozciągające się kolorowe połacie pól pełnych kwiatów. Cebulki kwiatów to też jeden z prezentów, które można przywieźć z Holandii ale zamiast pływającego targu kwiatowego w Amsterdamie lepiej kupić je w tańszych miejscach.

 


Piwo


 
Z produkcją piwa w Europie kojarzy się kilka krajów ale nie da się wśród nich pominąć Holandii. To właśnie tu zrodziły się takie koncerny i marki piwne jak Amstel z Zoeterwoude, Grolsch z Groenio, Heineken z Amsterdamu czy Bavaria z Noord-Braban. To w Holandii zrodziły się najróżniejsze garunki piwa, a znacząca część holenderskiej produkcji eksportowana jest do najróżniejszych krajów świata. Wśród słynnych gatunków piwa z Holandii wymienić można Bok, witbier oraz klasyczne holenderskie lagery.
 


Wiatraki


 
Jeśli szukamy symboli Holandii to bez cienia wątpliwości będą to wiatraki. Wiatraki w Holandii przez setki lat używane były do napędzania urządzeń osuszających tereny położone poniżej poziomu morza, których w Holandii jest całkiem sporo. Oczywiście używano ich również jako młynów na mąkę, ale nie wszędzie. Dziś pozostało sporo miejsc w których można obejrzeć zabytkowe młyny w Holandii ale nie mają już tak ważnej roli w osuszaniu gruntu. W tekście wymieniającym miejsca, które warto zwiedzić w Holandii zobaczycie jedne z najciekawszych wiatraków.
 


Prostytutki


 
Prostytucja w Holandii jest całkowicie legalna i nie pozostaje w cieniu. Wręcz przeciwnie. Dziewczęta sprzedające swoje usługi wypinają się w oknach na oczach przechodniów niezależnie od ich wieku. To w Holandii, w Amsterdamie, znajduje się najsłynniejsza dzielnica prostytutek – Dzielnica Czerwonych Latarni w Amsterdamie, ale nie tylko tam przesiadują. Są też w innych miastach.
 


Narkotyki


 
Drugą negatywną rzeczą z której słynie Holandia jest podejście do narkotyków. Wbrew powszechnym przekonaniom te nie są tu w 100% legalne ale podejście do miękkich narkotyków jest tu na tyle swobodne, że można je normalnie kupić w specjalnie ku temu przystosowanych sklepikach. W razie czego mając ze sobą mniej niż 5 gramów policja skonfiskuje zielsko i nie wynikną z tego zbyt wielkie konsekwencje. Podejście do twardych narkotyków jest już bardziej restrykcyjne ale to właśnie marihuana czy haszysz ściągają tu turystów. Jeśli już mowa o turystyce w Holandii to skupia się przede wszystkim na jednym miejscu.

 


Amsterdam


 
W normalnych czasach Amsterdam odwiedzany jest przez około 20 milionów turystów. Miasto jest drogie ale nie ma osoby, która wyjeżdża na eurotour, która nie wpadła by do Amsterdamu. Słynne kanały, słynne muzea, wspomniana wyżej dzielnica i setki sklepików z marihuaną. Jak Holandia to Amsterdam.
 


Rowery


 
Rowerzyści są w Holandii traktowani jak święte krowy. Jeśli jedziecie samochodem do Holandii to jeżdżąc po miastach i miasteczkach musicie koniecznie uważać na szaleńców na rowerach. Po ścieżkach rowerowych jeżdżą też rozwijające duże prędkości skutery i małe samochodziki, które mogą wyskoczyć na drogą z zaskoczenia. Podobno w Amsterdamie jest więcej rowerów, niż mieszkańców miasta. A mieszka w nim ponad 820 tysięcy osób.

 


Fajanse z Delftu


 
Ceramika jest rzeczą z których słynie wiele różnych miejsc na świecie. Zwykle to wysokiej jakości rzeczy jak chociażby azulejo które warto kupić w Portugalii. W Holandii jest inaczej. Holenderskie wyroby były tanią odpowiedzią na oryginalną chińską porcelanę. Dziś same w sobie są ciekawą pamiątką, a oryginalne fajanse z okresu od XVII do XIX wieku są teraz… podrabiane.
 


Chodaki


 
Drewniane chodaki zwane klomp to również jedna z rzeczy z którymi kojarzy się Holandia. Drewniane budy są częścią tradycyjnego holenderskiego stroju ludowego, niestety już rzadko spotykanego we współczesnym społeczeństwie. Tradycyjny element stroju ludowego stał się symbolem Holandii sprzedawanym jako pamiątka z kraju.

 
Polecamy również: