Czy w Luksemburgu działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Czy w Luksemburgu działa EKUZ? Czy trzeba ubezpieczenie turystyczne?

Luksemburg nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych dlatego też wielu podróżnych zastanawia się czy w Luksemburgu działa EKUZ. Czy do Luksemburga potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne? EKUZ czy ubezpieczenie do Luksemburga?

 

Zarobki w Luksemburgu należą do dość wysokich, takie też są ceny usług medycznych dlatego też wiele osób zastanawia się czy w Luksemburgu działa EKUZ.
 
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument umożliwiający dostęp do publicznej opieki medycznej w krajach należących do Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach europejskich. W przypadku Luksemburga, posiadanie karty EKUZ umożliwia uzyskanie opieki medycznej na takich samych warunkach, jakie przysługują osobom ubezpieczonym w ramach systemu ubezpieczeń społecznych w tym kraju.
 
W Luksemburgu działa EKUZ więc można iść do publicznego lekarza, a później otrzymać zwrot kosztów z NFZ w Polsce. Czy oznacza to, że do Luksemburga nie warto mieć ubezpieczenia turystycznego?
 
EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie turystyczne. W ramach polisy turystycznej poza ubezpieczeniem od kosztów leczenia może być zawarte ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, OC, OC sportowe czy NNW i inne dodatki w zależności od rodzaju ubezpieczenia które wykupimy. W wielu przypadkach ubezpieczenie takie nie jest potrzebne na zwykły wyjazd do Luksemburga ale warto się nim zainteresować tak czy tak.
 
Podsumowanie: czy w Luksemburgu działa EKUZ? Tak, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa w Luksemburgu.

 
Polecamy również: