Czy w Rumunii sklepy są otwarte w niedziele? Czy jest zakaz handlu?

Od czasu gdy miłościwie nam panujący zakazali handlu w niedziele w Polsce wielu Polaków zastanawia się czy podobne przepisy obowiązują w innych krajach. Jeśli jedziecie do Rumunii to pewnie zastanawiacie się czy w Rumunii jest zakaz handlu w niedziele. Czy sklepy w Rumunii są czynne w niedziele czy są zamknięte? Sprawdźmy to.

Najróżniejsze zakazy, nakazy i utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także regulowanie życia obywateli kojarzy się głównie z nierozwiniętymi i biedniejszymi krajami. Rumunia należy do krajów nieco biedniejszych od Polski, więc wiele osób zakłada, że tutejsze przepisy będą takie jak nad Wisłą. To błąd.

Czy w Rumunii jest zakaz handlu w niedziele? Nie. W Rumunii sklepy są czynne przez cały tydzień i nikt nie rozkazuje właścicielom biznesu co mają robić z własnym przedsiębiorstwem.

Oczywiście może się zdarzyć tak, że trafimy w Rumunii na sklep czy punkt usługowy nieczynny w niedzielę. Każdy logicznie myślący wyborca i przedsiębiorca wie przecież dobrze, że brak zakazu handlu w niedziele nie równa się nakazowi handlu w niedzielę.

Sklepy w Rumunii pozostają otwarte bez przeszkód przez cały tydzień. Podobnie jak na Węgrzech, Słowacji, Ukrainie, w Czechach, Włoszech czy na Litwie lub w Holandii i jeszcze wielu innych europejskich krajach rozwiniętych.

Oczywiście godziny otwarcia sklepów w Rumunii w niedziele mogą być krótsze, niż w zwykłe nieweekendowe dni tygodnia, aczkolwiek skrócone weekendowe godziny otwarcia nie obowiązują w wielu miejscach, na przykład w galerii handlowej Sun Plaza w Bukareszcie sklepy są czynne przez cały tydzień w takich samych godzinach.

 
Polecamy również: