We Lwowie zniszczono figurę lwa sprzed fabryki J.A. Baczewski

Fabryka J.A. Baczewski na lwowskim Zniesieniu była przez lata wyjątkowym miejscem. Po zniszczeniach z czasów II wojny przyszedł czas na powojenne wykorzystanie zabudowań już do innych celów. Charakterystyczne budynki stały jednak tak jak wcześniej. Przed główną bramą stały też dumne zabytkowe figury lwów. Już nie stoją tak samo dumnie, a przynajmniej nie jedna z nich.

 

 
O sprawie zdemolowania jednego z pomników poinformowały ukraińskie media w tym serwis internetowy vGolos i facebookowe grupy “miejskich aktywistów”. Fabryka przy d. ulicy Żółkiewskiej nie była zbyt częstym punktem wycieczek do Lwowa dlatego też nie każdy ją widział. Przypominamy więc jak wyglądała zdemolowana figura w czasach gdy jeszcze była w całości. Pod koniec tekstu stan obecny figury.

 

 

Ukraińskie redakcje zastanawiają się czy zniszczenie figury jest efektem celowej dewastacji czy też może figura sama się uszkodziła. Warto jednak przypomnieć, że na terenach dawnej fabryki J.A. Baczewski we Lwowie postanowiono wznieść osiedle mieszkaniowe, a inwestor obiecał, że figury nie zostaną usunięte i zniszczone.

 

 


 

 
To kolejny raz gdy w tej samej okolicy zniszczona zostaje przedwojenna pamiątka. Obydwie ze zniszczonych zobaczyć możecie na zdjęciu poniżej prezentującym widok na zabudowania J.A. Baczewski przed tym, gdy stały się celem deweloperów po prawej stronie, a po lewej stronie przedwojenny napis Pralnia Zniesieńczanka. Obecnie również zamalowany.

 

Jeśli jest jeszcze ktokolwiek kto nie wie czym była firma J.A. Baczewski i jaki wkład w rozwój Lwowa miała rodzina to może zapoznać się z artykułem: historia J.A. Baczewski ze Lwowa.

 

 
Polecamy również: