Najlepsze lody w Krakowie? Lody ze Starowiślnej – cena, smaki i godziny otwarcia

Kraków słynie z kilku różnych potraw czy przekąsek. Legendarne wręcz kiełbaski z niebieskiej Nyski, dobrze znany obwarzanek czy popularne, choć wcale nie tak dobre, zapiekanki z Kazimierza. Do tej listy pasuje jeszcze jedno – kultowe już wręcz Lody na Starowiślnej lub jak kto woli lody z Pracowni Cukierniczej przy ul. Starowiślnej 83. Czy warto ich spróbować? Od kiedy są otwarte? Jakie smaki są w ofercie i jaka jest cena lodów na Starowiślnej? Dziś o jednej z najsłynniejszych lodziarni w Krakowie.

 


Lody na Starowiślnej – lokalizacja i klimat

Pracownia Cukiernicza przy Starowiślnej 83 w Krakowie była tu długo przed tym, jak w Krakowie pojawiła się moda na nowoczesne lokale serwujące lody. Wnętrze nie wygląda jak oddziały Good Lood czy popularna Lodowa Huta w Nowej Hucie. Jest bardziej spartańsko, można wręcz powiedzieć że odpychająco. Czuć PRL, a jednak coś sprawia, że w każdy ciepły weekend na chodniku przed lokalem ustawiają się gigantyczne kolejki.

 
Niepozorny lokal promowany skromnym szyldem znajduje się po prawej stronie ul. Starowiślnej patrząc w stronę Podgórza. Ze względu na to, że jest to jedna z głównych arterii krakowskiego Kazimierza bywa ciężko o miejsce parkingowe, chociaż w niektórych godzinach da się złapać nawet miejsce bezpośrednio przed samym lokalem. Przypominamy, że od dłuższego już czasu na Kazimierzu działa strefa płatnego parkowania, więc jeśli wybieracie się samochodem od poniedziałku do soboty to trzeba pamiętać, że do kosztów wycieczki trzeba doliczyć niezbyt niską opłatę za parkowanie.

 


Lody na Starowiślnej – ceny, smaki i menu


 
Nie ma tu wymysłów w stylu wegańskich sorbetów, co akurat nas bardzo cieszy. Nie ma zbyt skomplikowanych smaków, co akurat nas smuci. Smaki lodów na Starowiślnej są proste, zupełnie jakbyśmy cofnęli się do lat 80. czy 90. ubiegłego stulecia, co w sumie dobrze zgrywa się z samym wnętrzem lokalu, który działa właśnie od połowy lat 80-tych. W ofercie są lody bakaliowe, kawowe, borówkowe, mango, poziomkowe (które najbardziej nam smakowały), malinowe i kawowe. Koszt lodów w lodziarni na Starowiślnej to 3,50 zł. Według cennika wywieszonego w środku porcja waży 40 gramów, chociaż można odnieść wrażenie, że jest nieco większa.

 

Mieliśmy okazję próbować najróżniejszych tanich lodów w Krakowie od Good Lood, przez Lodową Hutę czy Mniamoo ale trzeba powiedzieć to sobie jasno – w kategorii tanich lodów to Lody ze Starowiślnej, lub jak kto woli z Pracowni Cukierniczej, są najlepszymi lodami w niskim zakresie cenowym. Oczywiście są na świecie lepsze lody ale jak za cenę za którą podawane są te przy ul. Starowiślnej to nie ma na co narzekać. To wspaniałe lody z niepozornego miejsca.

 

 

Jedynym mankamentem przekąski podawanej na Kazimierzu są wafelki. Jeśli pamiętacie kartonowate wafelki popularne 10, 20, 30 lat temu to tu lody wciąż serwowane są właśnie w takich nie za udanych waflach. Gdyby zamieniono je na wafelki z Lodowej Huty obraz wspaniałej całości byłby idealny.

 


Lody na Starowiślnej – podsumowanie

Uważamy że w czasach sprawnie działającej gospodarki rynkowej nie ma produktu spożywczego za którym warto stać dłużej niż kilka minut, więc widząc kolejki do lodów niczym z czasów PRL-u nie zdecydowalibyśmy się za żadne skarby na ustawianie się na jej końcu, chociaż oczywiście liczba klientów powracających po wręcz legendarne już lody o czymś świadczy.

 
Jeśli przyjechaliście tylko na jeden dzień do Krakowa to warto mieć z miasta wspomnienia inne, niż oczekiwanie w kolejce po lody ale naprawdę warto ich spróbować gdy kolejek nie ma. Najrzadziej kolejki po lody ustawiają się w środku tygodnia w godzinach wczesnego popołudnia, największe to oczywiście weekendy – im ładniejsza pogoda, tym kolejka po lody większa.

 
Poza kolejkami, których da się na szczęście uniknąć, jest jeszcze jedna znaczna wada pracowni na Starowiślnej – za lody płatność tylko gotówką. Godziny otwarcia to od 9 do 20:00 przez cały tydzień. Uwaga – w przeciwieństwie chociażby do Good Lood – Lody na Starowiślnej zwijają się na zimę! Jesienią i zimą można tu za to kupić pączki po które… również ustawiają się kolejki.

 
Polecamy również: