Pałac Potockich w Krzeszowicach na starych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądał

Pałac Potockich w Krzeszowicach na starych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądał

Pałac Potockich w Krzeszowicach pod Krakowem mimo tragicznego wręcz stanu w którym obecnie się znajduje jest jednym z najpiękniejszych pałaców w Małopolsce. Przyjeżdżając do Krzeszowic i przechadzając się w okolicy zamkniętej i opuszczonej posiadłości można wyobrażać sobie jak kiedyś wyglądał Pałac Potockich w Krzeszowicach. Oto stare zdjęcia Pałacu Potockich w Krzeszowicach.

 

Pałac w Krzeszowicach w 1873 roku. Fot. Domena Publiczna; Kłosy, Czasopismo Illustrowane Tygodnikowe, 4-16 października 1873, Piotr Dyamentowski

W długoletniej historii okazała budowla w dawnym podkrakowskim uzdrowisku spełniała wiele najróżniejszych cech. Od momentu gdy ją wzniesiono stała się centrum rodowym krzeszowickiej linii rodu Potockich.
 

Panorama parku przy Pałacu Potockich, lata międzywojenne. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 1-U-3293

To tu na świat w 1861 roku przyszedł Andrzej Kazimierz Potocki bestialsko zamordowany we Lwowie przez ukraińskiego zamachowca w dniu 12 kwietnia 1908 roku. Morderca zbiegł z więzienia w Stanisławowie i nie niepokojony przez nikogo zmarł w 1979 roku w Westland w stanie Michigan w USA.
 

Hans Frank i generał Herbert Becker na schodach przed Pałacem Potockich. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 2-4460

W czasie II wojny światowej Pałac Potockich w Krzeszowicach wykorzystywany był przez niemieckiego okupanta. W 1940 roku rezydencja w Krzeszowicach została przekazana gubernatorowi Hansowi Frankowi, któremu służyła jako letnia rezydencja. Sam Frank rezydował i pracował na Zamku Królewskim na Wawelu.
 


 
Hans Frank w Pałacu w Krzeszowicach. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 2-2787

To właśnie z czasów II wojny światowej pochodzi najwięcej zdjęć pałacu przedstawiających go w czasach świetności.

 

Hans Frank w Pałacu Potockich w Krzeszowicach. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 2-2786

Ciężko o przedwojenne fotografie i widoki Pałacu Potockich w Krzeszowicach, jeśli dysponujecie jakimiś to apelujemy o ich przesłanie tak, by stworzyć najlepszy zbiór zdjęć przedstawiających pałac w latach świetności.

 

Rudolf Lehmann i Hans Frank w Pałacu Potockich w Krzeszowicach. W tle po prawej strony widoczne słynne pałacowe schody gdańskie. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 2-2890

Po wojnie pałac został zagrabiony prawowitym właścicielom przez powojenne władze komunistyczne. Pałac Potockich w Krzeszowicach został z czasem zdewastowany powojennym wykorzystywaniem go jako ośrodek wychowawczy i dom opieki dla dzieci.
 

Spotkanie przed Pałacem Potockich w Krzeszowicach. Fot. ze zbiorów NAC; Syg. 2-11438

Po wojnie zagrabiono stąd jeden z najbardziej okazałych elementów wystroju. W przeciwieństwie do Pałacu Potockich we Lwowie ten w Krzeszowicach na szczęście wrócił prawowite ręce ale stało się to dopiero w 2016 roku.

Joseph Goebbels z wizytą w Pałacu Potockich w Krzeszowicach po “uroczystościach” pierwszej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Fot. ze zbiorów NAC; syg. 2-3391

 
Więcej o samym pałacu oraz jego stan obecny zobaczycie w naszym artykule Pałac Potockich w Krzeszowicach.

 
Polecamy również: