Co kupić na Ukrainie? Produkty których nie ma w Polsce

Wyjazd na wakacje do Lwowa to możliwość zwiedzania zabytków, stołowania się w dobrych restauracjach za grosze czy skorzystania z tańszych usług. Ale nie tylko to. Wybierając się do sklepów we Lwowie można kupić produkty, które zniknęły z polskiego rynku lub nabyć takie rzeczy, których firmy obecne na polskim rynku nie wprowadziły do sklepów nad Wisłą. Co warto kupić na Ukrainie? Co można kupić we Lwowie, a nie ma tego w Polsce?
 
Robiąc ostatnio zakupy na Ukrainie dostrzegliśmy na półkach sklepowych kila produktów obecnych w Polsce marek, których próżno szukać w sklepach nad Wisłą. Postanowiliśmy przygotować krótki opis tego co udało się zobaczyć ale na 100% nie są to wszystkie produkty marek obecnych w Polsce, których w Polsce kupić nie można. Jeśli widzieliście podobne produkty (marka jest w Polsce, ale tej konkretnej rzeczy nie sprzedaje u nas), które moglibyśmy dodać do zestawienia koniecznie dajcie nam znać.
 

Baton Picnic

Batony Cadbury Picnic można kochać lub nienawidzić. Oryginalny produkt to wyrób bardzo dobrze znanej firmy Cadbury – baton z wafelkiem w mlecznej czekoladzie składający się również z orzechów arachidowych, rodzynek i karmelu. Na licencji w Polsce przez pewien czas sprzedawano je pod marką słynnego przedwojennego producenta czekolady – E. Wedel. Dla wielu 30-40 latków Picnic to smak młodości. Na półkach ukraińskich sklepów produkt ten jest łatwo dostępny. Można kupić go w każdym lepszym sklepie spożywczym takim jak chociażby Arsen, a nawet w mniejszych sklepach spożywczych. Oczywiście Picnic na Ukrainie nie zawsze są świeże ale jeśli macie to szczęście i świeże będą przy okazji wyjazdu do Lwowa czy Odessy można poczuć smak dzieciństwa. Koszt batonika nie jest wysoki. Właścicielem marki należącej niegdyś do Cadbury jest obecnie firma Mondelez International (dawniej Kraft Foods) obecna również na polskim rynku. W portfolio firmy znajdują się również takie marki jak Halls, BelVita, Lu, Milka, Toblerone, Tuc czy dobrze znane nad Wisłą Prince Polo.

 

Chipsy Lays bekonowe i krabowe

Lays bekonowe Ukraina

 
Kolejny smak dzieciństwa dla pokolenia obecnych 30-40 latków to chipsy bekonowe firmy Lay’s. Na Ukrainie dostępne są chipsy bekonowe zarówno popularnej międzynarodowej marki, jak i również innych lokalnych producentów. Cena paczki chipsów waha się od 7 UAH za małą paczkę przez 13 za średnią i 24 UAH za dużą paczkę Lay’s czyli od 1 do 3,55 zł. Nie jest to jedyny nietypowy smak chipsów, które można kupić w sklepach na Ukrainie. Obok chipsów bekonowych, paprykowych i popularnych o smaku zielonej cebulki dostępne są tu również chipsy krabowe. Zarówno Lay’s jak i innych producentów.

 

Fuzetea o smaku owoców leśnych

Nestea Ukraina

 
Po wygaśnięciu licencji na markę Nestea koncern Coca Cola wprowadził na rynek w wielu krajach Europy nowy napój – Fuze Tea. Od pewnego czasu Fuze Tea dostępna jest w sklepach w 37 krajach Europy, chociaż po raz pierwszy trafił na rynek w 2012 roku i dostępny jest w 51 krajach. W Polsce napój sprzedawany przez koncern Coca-Cola HBC Poland dostępny jest w smaku czarnej herbaty, cytryny i trawy cytrynowej; zielonej herbaty z limonką i miętą; zielonej herbaty, mango i rumianku; zielonej herbaty i owoców cytrusowych oraz czarnej herbaty, brzoskwini i hibiskusa. Na Ukrainie obok smaków znanych z Polski dostępny jest nieco inny smak – smak leśnych jagód i hibiskusa. Na butelkach stojących na półkach ukraińskich sklepów wydrukowane są również napisy w języku mołdawskim. Cena Fuzetea na Ukrainie to około 15 UAH za 1,5 litra (2,21 zł) czyli nawet 2x taniej, niż w Polsce. W sprzedaży również wygodne butelki o pojemności 1 litra kosztujące około 12-13 UAH.
 

Nestea miętowa

Kolejny napój marki obecnej również na polskim rynku, który udało się znaleźć w Silpo, a nie ma go nad Wisłą to herbata mrożona Nestea o smaku miętowym. Zgrzewka składająca się z 12 butelek Nestea miętowej to koszt około 133 UAH czyli około 11 UAH za sztukę. W wolnej sprzedaży napój jest nieco droższy i osiąga cenę od 12 do 13 UAH, czyli nieco ponad 2 zł, za butelkę o pojemności 0,5 litra.
 

Sery Krówka Śmieszka (La Vache qui rit)

Serki Krówka Śmieszka

 
Serki Krówka Śmieszka pamiętają pewnie starsi Czytelnicy bloga. Marka wróciła na polski rynek na krótki czas w 2012 roku, w sklepach obecny jest drugi z brandów tej samej firmy – Kiri, ale mimo obecności pozostałych brandów w Polsce od dawna nie widzieliśmy klasycznych serków Krówka Śmieszka na półkach naszych sklepów. Jeśli się mylimy i marka obecna jest w normalnej sprzedaży w Polsce (nie w ramach indywidualnego importu) to prosimy o wiadomość. Na Ukrainie serki z charakterystyczną krową dostępne są powszechnie w najróżniejszych smakach i odmianach. Kostka o wadze 90 gramów widoczna na zdjęciu to koszt około 15 UAH.

 

Jogurty pitne Danone Activia

 

Francuska marka Danone założona w 1919 roku w Paryżu od dawna obecna jest na polskim rynku z wieloma produktami. Jednym z brandów Danone są jogurty Activia również znajdujące się w sklepach nad Wisłą. W Polsce jednak nie ma jednego z typów jogurtów dostępnych na Ukrainie – Activia Drink & Go to jogurty pitne w charakterystycznych kubkach. Dostępne są najróżniejsze smaki jogurtów – latte z pomarańczą, najróżniejsze jagody, mango i chia czy lychee i jagody goji. Cena to 27,50 UAH za kubek o wadze 300 gramów.

 

Kawy 3w1 o najróżniejszych smakach

Co kupić na Ukrainie

 

Kawy 3 w 1 to tani i popularny ekwiwalent kawy z prawdziwego ekspresu czy kubka kupionego w drodze do pracy w którejś z sieciówek lub na stacji benzynowej. W Polsce zwykle najtańsze kawy to po prostu sproszkowana kawa i mleko w proszku wraz z cukrem. Na Ukrainie nawet w mniej wyszukanych sklepach dostać można najróżniejsze i nieco bardziej wyszukane kawy instant. Dostać można np. kawy kokosowe, o smaku mango, truskawki czy karmelu czy amaretto lub wanilii, a także kawy ze zwiększoną ilością kofeiny czy najróżniejsze miksy takie jak kawa z czekoladą. Cena za sztukę 3w1 producentów takich jak Jacobs czy Nescafe to w granicach 3 UAH czyli niecałe 50 groszy.

 

 

Polecamy również: