Flaga Ukrainy – flaga żółto-niebieska. Jak wygląda? Co oznacza?

Flaga Ukrainy – flaga żółto-niebieska. Jak wygląda? Co oznacza?

Ukraina jest stosunkowo nowym państwem i chociaż jest już z nami przez lata to wciąż są osoby, które zastanawiają się jak wygląda flaga Ukrainy. Jeśli nie wiedzie jak wygląda ukraińska flaga i co symbolizuje flaga Ukrainy to zapraszamy do naszego nowego artykułu o fladze Ukrainy. Jakie ma kolory? Co znaczą? Jakie były wcześniejsze flagi?

 


Jak wygląda flaga Ukrainy?


 
Gdy Ukraina odłączyła się od ZSRR w 1991 roku we wrześniu zaproponowano, by oficjalnie używaną flagą została niebiesko-żółta flaga. Taka sama jak ta której używało powstałe po I wojnie światowej Państwo Ukraińskie znanego jako Hetmanat, siły występujące przeciwko Polakom w czasie Obrony Lwowa z Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej oraz Ukraińska Republika Ludowa. Oficjalnie niebiesko-żółta flaga stała się flagą Ukrainy 28 stycznia 1992 roku.
 
Od 2005 roku Ukraina świętuje dzień flagi narodowej ustanowiony w dniu 23 sierpnia. Kolor flagi to ciemny lazurowy kolor niebieski i barwa żółta. Jeśli chcemy odtworzyć te bary w programie graficznym to używam hexa #005bbb dla niebieskiego i #ffd500 dla żółtego. W CMYK to odpowiednio 100, 52, 0, 0 oraz 0, 16, 100, 0. W RGB 0, 87, 184 i 255, 215, 0.
 
W historii znane są różne wariacje ukraińskiej flagi w tym flaga odwrócona czyli żółta u góry, niebieska u dołu. W czasach 1917-1921 używano flagi o kolorze innym niż obecny w którym kolor niebieski był jaśniejszy niż dzisiaj.
 
W czasach po II wojnie światowej Ukraińska SRR używała innych kolorów. Od 1949 roku flagą Ukraińskiej SRR była flagą o kolorach czerwonym i niebieskim wraz z symbolem sierpa, młota i czerwonej gwiazdy. W przeciwieństwie do wielu innych republik radzieckich Ukraińska nie umiejscowiła symboli w lewym górnym rogu flagi, a nieco bliżej środka.

 


Co symbolizuje flaga Ukrainy?


 
Najczęściej spotykanym wytłumaczeniem symboliki flagi niebiesko-żółtej jest to, że niebieski kolor symbolizuje niebo, a żółty łany zbóż.
 
Każdy kto był na Ukrainie zauważył pewnie, że kolory flagi narodowej bywają często wręcz nadużywane. W kolory flagi malowane bywają krawężniki, ogrodzenia, barierki przy drogach, atrakcje na placach zabaw, ściany przystanków komunikacji publicznej, elewacje placówek handlowych, a nawet opakowania niektórych produktów spożywczych.

 

Flaga Ukrainy jest również bardzo często eksponowana w miejscach publicznych, najczęściej tych często fotografowanych takich jak duże zabytkowe gmachy, miejskie ratusze.
 

 

Polecamy również: