Węgry – gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto  zobaczyć?

Węgry – gdzie warto pojechać na wakacje? Co warto zobaczyć?

Większość turystów jadących na Węgry decyduje się na zwiedzanie atrakcji Budapesztu ale czy w kraju są jeszcze jakieś inne ciekawe miejsca warte zobaczenia? Przedstawiamy kilka ciekawych miast, które warto zwiedzić na Węgrzech. Tu warto przyjechać na weekend lub na urlop.

 


Tokaj


 
węgry słyną z wielu rodzajów wina, ale w świadomości Polaków znajdują się przede wszystkim dwa wina węgierskie. Jednym z nich jest słynny Tokaj wywodzący się z północno-wschodnich Węgier. Tu, u stóp wulkanicznej góry, znajduje się również miasto od którego nazwę bierze popularne wino. W okolicy do zwiedzania dostępne jest muzeum znanego wina, zabytkowe śródmieście ze słynną fontanną Bachusa, Piwnice Rakoczego i wiele najróżniejszych piwnicy winnych, kilka kościołów, synagoga i cmentarz żydowski. Wypoczynek w niewielkim węgierskim mieście będzie znacznie tańszy od zwiedzania atrakcji w Budapeszcie.

 


Segedyn (Seged)


 
Segedyn to jedno z większych miast na Węgrzech leżące na Cisą. Miasto przy południowej granicy węgier Polacy kojarzą przede wszyastkim z jedzeniem i gulaszem segedyńskim. To również w tym miejscu w 1869 roku założona została słynna wytwórnia węgierskiego salami i pozostałych przysmaków, które warto kupić na Węgrzech – Pick. W mieście warto zwrócić uwagę na zabytkoy ratusz, Teatr Narodowy, słynną katedrę z 1930 roku, wieżę Domotor z XII wieku czy popularną wieżę wodną z 1904 roku. Warto zwrócić uwagę na synagogę, Pałac Gróf czy zabytkowy budynek uniwersytetu oraz synagogę. Nietety miasteczko znajduje się już spory kawałek od polskiej granicy.

 


Balaton i okolice


 

Balatonu Polakom przedstawiać nie trzeba. Wielu starszych podróżników do dziś wspomina wakacje nad Balatonem na które wyjeżdżało się w czasach komuny bo nigdzie indziej jechać nie było można. Obecnie wyjazd nad brzegi największego jeziora w Europie Środkowej nie jest już tak bardzo popularny, a to błąd. Na brzegach jeziora znajduje się wiele słynnych kurortów takich jak Balatonfured, popularny Siofok czy Keszthely. Turystów kusi wyjątkowo ciepła i woda, bardzo dobre warunki klimatyczne oraz możliwość uprawiania sportów wodnych. Balaton przez Węgrów nazywany jest “węgierskim morzem”. Nad samym Balatonem na szczególną uwagę zasługuje pewien półwysep…

 


Tihany


 
Wiele osób jedzie nad Balaton, który oczywiście polecamy zobaczyć, gdy już tu przyjechaliście do którejkolwiek miejscowości nad Balatonem to koniecznie warto zobaczyć półwysep TIhany oraz miasteczko o tej samej nazwie. Malowniczo położona miejscowość widoczna jest z daleka za sprawą położonego na wzgórzu klasztoru benedyktynów Tihanyi Bencés Apátság, którzy sprowadzili się w te okolice już w 1055 roku. W okolicy hodowana jest lawenda, warto zobaczyć jezioro dwa jeziora znajdujące się w dawnych kalderach wulkanów – Jezioro Wewnętrzen i Jezioro Zewnętrzne. Słynnym jest również pomnik… echa. W okolicy znajdzie się również mnóstwo sklepów z papryką ale ogólnie warto przemyśleć zakupy czy zatrzymanie się w Tihany, zwłaszcza w którejś z charakterystycznych chat. To jedno z najbardziej prestiżowych miejsc na Węgrzech i nie każdego na to stać nawet ze zniżką na pierwszą rezerwację z naszym linkiem referencyjnym na Airbnb.

 


Hévíz


 
Kolejna miejscowość w okolicy Balatonu, niecałe 6 kilometrów w linii prostej od jego brzegu, której nie można pominąć będąc w okolicy to Heviz. W niewielkiej miejscowości znajduje się największe w Europie termalne jezioro o temperaturze wody dochodzącej nawet do 38 stopni. Na jeziorze o tej samej nazwie o powierzchni 4,4 hektara urządzono kąpieliska i już w 1772 roku zbudowano pierwsze budynki uzdrowiska. Wymiana wód w jeziorze trwa 72 godziny. W okolicę przyjeżdżają dziesiątki kuracjuszy, bowiem kąpiele w Heviz mają mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Po powierzchni jeziora pływają sprowadzone z Indii lilie.
 


Miszkolc


 
Miszkolc nie jest może najpiękniejszym miastem na świecie, chociaż i tak warto zobaczyć kościół minorytów czy zamek w Diósgyor, ale co innego przyciąga tu zupełnie co innego – kąpieliska i kompleksy basenów, zwłaszcza słynny ośrodek Barlangfürdő w którym można popływać w jaskiniach. Nielimitowany bilet wstępu do kąpiliska w Miszkolcu kosztuje 2600 HUF, czyli niecałe 33 złote.

 


Lillafüred


 
Administracyjnie jest to wciąż część Miszkolca wspomnianego w punkcie powyżej ale jest to miejsce na tyle ładne, że zasługuje na osobną uwagę. Lillafüred to stary kurort w Górach Bukowych kojarzony przede wszystkim z prześlicznie prezentującym się z zewnątrz Hotelem Palace obsługiwanym przez Hunguest, znajdującym się zaraz obok jeziorem Hamori oraz kompleksem jaskiń i największym na Węgrzech wodospadem.

 


Sopron


 
Miasteczko położone niedaleko austriackiej granicy słynie z produkcji wina i przepięknego starego miasta. Warto zwrócić uwagę na średniowieczną strażacką wieżę obserwacyjną z XII wieku, rynek z ratuszem, stare kamienice, kilka urokliwych kościołów, a także podjechać kawałek od miasta nad słynne Jezioro Nezyderskie na granicy dwóch państw. Ciekawostką jest też Taródi vár, zamek ukończony w… latach 50-tych ubiegłego wieku przez Istvana Taródi.

 


Eger


 
Polakom Eger kojarzy się gównie z winem Egri bikaver, ale wino nie jest jedyną atrakcją miejscowości. Eger słynie z zabytków. W miejscowości warto zobaczyć stare maisto słynące z wąskich ulic, słynny zamek obroniony przez osmańską inwazją w 1552 roku, wieżę minaretu będącą pozostałością po starej świątyni, barokowe kościoły i słynną bazylikę, czy słynne 12-hektarowe ogrody arcybiskupie, uniwersytecki budynek Lyceum, tunele pod miastem oraz jak to na Węgrzech – baseny termalne. Dla fanów muzyki gitarowej… muzeum The Beatels.
 


Ostrzyhom (Esztergom)


 
Węgierski Ostrzyhom to przepięknie położona miejscowość nad Dunajem w której krajobraz wpisuje się położona na wzniesioeniu nad rzeką bazylika św. Wojciecha, będąca największą katolicką katedrą na Węgrzech. Wśród atrakcji miasta wymienić można również bardzo ładny stalowy Most Marii Walerii z 1895 roku łączący Węgry ze Słowacją. Podobnie jak mosty w Budapeszcie, również ten został zniszczony przez Niemców 26 grudnia 1944 roku oraz muzeum zamkowe.
 


Debreczyn


 
Na liście ciekawych miast, które warto zobaczyć na Węgrzech nie mogło zabraknąć drugiego co do wielkości miasta w kraju. To Debrechyn. Tu do zobaczenia jest wiele atrakcji i zabytków z widocznym na fotografii Wielkim Kościołem Reformowanym ewangelickim w Debreczynie, jedno z większych muzeum sztuki na Węgrzech – Déri Museum, ogród botaniczny lub chociażby kąpielisko Aquaticum Debrecen. Dla dzieci park rozrywki Nagyerdei Víztorony. Zaraz pod miastem znajduje się jeszcze Park Narodowy Hortobágy, również wart tego, by poświęcić mu przynajmniej kilka godzin.

 


Pecz


 
Położony na południu kraju Pecz nie jest zbyt wielkim miastem ale nie oznacza to, że nie warto go zobaczyć. Do atrakcji i zabytków zaliczyć tu można m.in. zwrócony w stronę Mekki Kościół Matki Boskiej Gromniczej zlokalizowany w dawnym tureckim meczecie przy pl. Szechenyiego, Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła, słynne muzeum archeologiczne Cella Septichora oraz synagogę. W mieście znajduje się znane zoo i najwyższa wieża telewizyjna w kraju.

 


Győr

 
Położony na północnym zachodzie kraju Győr to również miejsce popularne wśród turystów. Miasto kusi przede wszystkim malowniczym starym miastem z przepięknym ratuszem z końca XIX wieku, katedrą Wniebowzięcia NMP, słynnym kościołem benedyktynów, kościołem karmelitów, malowniczo położonym zamkiem i słynnym zoo.

 


Wyszehrad

 
Kilkadziesiąt minut jazdy od Budapesztu. pomiędzy miejscowościami Vac a wspominanym już Ostrzyhomem znajduje się miasteczko, które w późnym średniowieczu było stolicą węgierskiego królewstwa – Wyszegrad. Do zobaczenia znajduje się tu słynne Matyas Kiraly Muzeum, XIII wieczna Cytadela, coś dla smakoszy mocniejszych trunków czyli muzeum palinki Zugfözde Pálinkamúzeum, a niedaleko od miasta zaraz pod Szentendre do zobaczenia jest skansen tradycyjnych wsi węgierskich Szentendre Skanzen.

 


Budapeszt

 
Budapesztu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To właśnie na zwiedzanie atrakcji w Budapeszcie decyduje się najliczniejsze grono Polaków. Dłuży wyjazd lub weekendowa wycieczka w mieście to możliwość zobaczenia słynnych mostów na Dunaju, zamku królewskiego, zrobienia zakupów na ulicy Vac czy przejażdżki na diabelskim młynie Budapest Eye. Do Budapesztu ściągają również amatorzy kąpieli w licznych basenach termalnych i łaźniach, a także fani zwierzaków, które można zobaczyć w zoo. Obok znajduje się też tor ściągający tu fanów Roberta Kubicy i królowej motorsportu.
 


 
Polecamy również: