Skąd nazwa Budapeszt? Nazwa węgierskiej stolicy

W Europie wiele jest pięknych stolic ale zdecydowanie w czołówce wśród wszystkich miast wymienić można Budapeszt. Węgierska stolica każdego roku odwiedzana jest przez miliony turystów, wśród nich m.in. ze względu na przyjaźń między narodami, również Polaków Jeśli wybieracie się do Budapesztu i zastanawiacie się skąd wzięła się nazwa Budapeszt to dzisiaj o tym napiszemy. Skąd pochodzi nazwa Budapeszt?

 

Węgierska stolica nie zawsze wyglądała tak, jak wygląda obecnie. Budapeszt powstał 17 listopada 1873 roku. Oczywiście osada i zabytki są zdecydowanie starsze, ale genezą Budapesztu jest połączenie dwóch miast położonych na dwóch brzegach Dunaju.

 
17 listopada 1873 roku zdecydowano o połączeniu prawobrzeżnych Budy i Óbudy z lewobrzeżnym Pesztem. Tak powstał Budapeszt. Kształt dzisiejszego Budapesztu miasto zawdzięcza zmianom już powojennym.

 
Nazwa Buda pochodzić ma z czasów średniowiecznych, a Peszt z czasów romańskich. Obydwa miasta rozwijały się niezależnie na dwóch brzegach wielkiej rzeki. Dopiero w 1848 roku pojawił się pierwszy most na Dunaju, który połączył miasta.

 


 

Polecamy również: