Frantsuzki Kanikuly – najlepsza kawiarnia we Lwowie

Na kawiarnianej i restauracyjnej mapie Lwowa doszło ostatnimi czasy do wielu zmian. Wiele lokali zamknięto ale na ich miejsce wskoczyły inne. Pod koniec 2021 roku przy dawnej ul. Akademickiej pod numerem 3, w miejscu w którym wcześniej działały niezbyt zachęcające sklepy, powstała jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, kawiarnia i cukiernia we Lwowie – Frantsuzki Kanikuly. Co można tu zjeść? Jakie są ceny i menu?

 


Frantsuzki kanikuly – lokalizacja i wystrój


 
Kawiarnia znajduje się około 8 minut spacerem od ratusza na Rynku we Lwowie. Wnętrze nie należy do największych ale jeśli na parterze brak wolnych stolików można udać się na antresolę lub usiąść przed lokalem. Dla gości zajmujących stoliki na zewnątrz przygotowano koce do okrycia się oraz zadaszenie.
 
Wystrój wnętrza to połączenie nowoczesności z tradycją. Uwagę zwracają nakryte stoliki oczekujące na gości, co jest rzadkością w kawiarniach. W sali na parterze podziwiać można lodówkę wypełnioną rzemieślniczymi deserami serwowanymi w Kaniułach.

 


Frantsuzki kanikuly – ceny i menu


 
Frantsuzki Kanikuly najłatwiej określi angielskim “confectionery restaurant”. w karcie znalazły się bowiem śniadania, dania główne i zupy, desery, makaroniki, rogaliki i inne wypieki, a także kawy, herbaty i koktajle alkoholowe czy wybór win.
 
Drogo – jak to we Lwowie – nie jest. Śniadania od 125 UAH za owsiankę z pesto i jajkiem w koszulce przez 195 UAH za jajko po benedyktyńsku z łososiem aż po 245 UAH (nieco ponad 30 zł) za szparagi z łososiem. Śniadania na słodko od 105 UAH za owsiankę z gruszkami po 194 UAH za naleśniki z serem i dynią. Zupy poniżej 17 zł, kawa latte za 65 UAH (nieco ponad 8 złotych).
 

 
Wśród dań głównych stek z kalafiora (125 UAH), pieczony pstrąg w ziołach (245 UAH) aż po najdroższe danie czyli cielęcina z puree truflowym za 335 UAH (ok. 42 zł).
 
Frantsuzki Kanikuly to także 8 rodzajów eklerów (cena około 60 UAH), ponad 25 rodzajów najróżniejszych deserów (ceny około 100 UAH), a także 14 rodzajów makaroników (po 45 UAH czyli około 5,70 z).
 

 
10 rodzajów croissantów (od 47 UAH za najtańszy klasyczny bez nadzienia po najdroższy z nadzieniem pistacjowym za 85 UAH). Drinki alkoholowe od 145 UAH. W karcie alkoholu whiskey single malt, irlandzkie, szkockie i amerykańskie, a także giny, likiery, rumy i wiele rodzajów wina od 95 UAH za kieliszek o pojemności 125 ml.

 

Cukiernia oferuje również możliwość wykonania tortów na zamówienie. Do wyboru sześć baz (m.in. biszkopt kokosowy, karmelowy czy czekoladowy).
 


 

Ceny tortów rozpoczynają się od 450 UAH (ok. 56 zł) za tort o średnicy 14 cm i kończą na 1950 UAH (około 240 zł) za dwupiętrowy tort o łącznej wadze trzech kilogramów. Ceny z cennika pochodzą z drugiej połowy sierpnia 2022 roku przy kursie 100 UAH za 12,70 PLN, aktualne ceny znajdują się na oficjalnej stronie kawiarni.
 
By otrzymać tort jeszcze tego samego dnia należy złożyć zamówienie przed godziną 13:00, bardziej skomplikowane wypieki dostosowane do indywidualnych potrzeb trzeba zamawiać z trzydniowym wyprzedzeniem.

 

 


Frantsuzki kanikuly – podsumowanie


 
Do zalet kawiarni – poza ciekawą i tanią ofertą zarówno dań wytrawnych jak i słodyczy – zaliczyć można miłą obsługę rozmawiającą w języku angielskim, łatwy dostęp do anglojęzycznego menu, a także serwowanie darmowej wody niegazowanej i ofertę śniadaniową podawaną przez cały dzień.
 

W okresie wojennym kawiarnia czynna jest od godziny 10:00 czasu lokalnego do godziny 21:00 w okresie od poniedziałku do czwartku oraz od 10:00 do 22:00 w piątki, soboty i niedziele.

 
Polecamy również: