Najsłynniejsza kamienica we Lwowie na sprzedaż. Za ile może być Twoja?

Na sprzedaż wystawiono właśnie jedną z najsłynniejszych kamienic we Lwowie. Słynny Gmach Sprechera, “pierwszy lwowski drapak chmur”, położony przy pl. Mickiewicza 8 i oddalony ze 2 minuty piechotą od Rynku czeka na nowego inwestora. Ile kosztuje jedna z najsłynniejszych kamienic we Lwowie? Ile kosztuje metr kwadratowy?

 

Gmach Sprechera według projektu Ferdynana Kasslera powstawał w latach 1912-1923. Historię słynnej lwowskiej kamienicy już wcześniej opisaliśmy. Na parterze budynku mieści się słynna Apteka Mariacka. Mający blisko 100 lat gmach biurowy wystawia na sprzedaż spółka NJSC ‘Nadra Ukrayny’.
 
Spółka wystawiła budynek na licytację z ceną wywoławczą wynoszącą 445 000 000 UAH czyli 60 321 404 zł 6 groszy. Oznacza to cenę wywoławczą wynoszącą w granicach 7290 zł za metr kwadratowy. Oczywiście finalna cena pewnie będzie zdecydowanie wyższa i osiągnie pewnie z 10 000 zł za metr kwadratowy. A może i więcej. Lokalizacja jest tego warta.
 
Na chętnych na udział w licytacji spółka czeka do poniedziałku 30 listopada do 20:00 czasu ukraińskiego. Licytacja w systemie ProZorro zaplanowana jest na 1 grudnia 2020. Możecie ją zobaczyć pod adresem https://prozorro.sale/auction/UA-PS-2020-11-02-000047-1.
 

Plac Mariacki w 1925 roku. Fot. Marek Munz, Domena Publiczna

Nowy właściciel zabytkowej kamienicy będzie musiał przeprowadzić sporo prac remontowych ale będzie zobowiązany do zachowania w obecnym kształcie zabytkowych wnętrz słynnej Apteki Mariackiej oraz działającej później na parterze księgarni. Środki ze sprzedaży kamienicy mają zostać przeznaczone na spłatę długów spółki Західукргеологія wynoszące obecnie w granicach 90 mln UAH.
 
Gmach Sprechera od zawsze był jednym z najbardziej prestiżowych adresów we Lwowie. Swoje biura miał tu m.in. słynny koncern naftowy Małopolska, w pewnym stopniu protoplasta dzisiejszego Orlenu, działała wspomniana już apteka, studio fotograficzne Foto Radio Palace, siedziba Orbisu, a także siedziby najróżniejszych spółek ze wszystkich gałęzi przemysłu czy handlu. Co chcielibyście zobaczyć w jego wnętrzach? Hotel? Restaurację? Biurowiec?

 
Polecamy również: