Charlotte w Krakowie – popularne śniadania we francuskiej piekarni

Starsi mieszkańcy Krakowa kojarzą pewnie pl. Szczepański z parkingiem, który kiedyś się tu mieścił. Dziś widok na krakowski “drapacz chmur” w postaci modernistycznej Komunalnej Kasy Oszczędnościowej czy Pałac Sztuki wygląda już inaczej. Plac podziwiać można z kontrowersyjnej niegdyś kawiarni Charlotte. Śniadania w Charlotte uznawane przez niektórych za synonim luksusu zjeść można przez cały dzień. Czym jeszcze kusi Charlotte przy pl. Szczepańskim w Krakowie? Czy Charlotte można uznać za jedną z najlepszych kawiarni w Krakowie w 2024 roku?

Kamienica przy pl. Szczepańskim
Kawiarnia mieści się w secesyjnej kamienicy Wolnego z lat 1908-1909. Kamienica została wzniesiona dla radnego miejskiego i przedsiębiorcy z branży pogrzebowej. Przez lata działał tu słynny zakład pogrzebowy Concordia.

 

W 2012 roku hitem wśród internautów stała się bułka tarta z Charlotte za 7 zł. Dziś nie wiadomo dlaczego wśród niektórych śniadania w Charlotte uchodzą za synonim luksusu, tymczasem kawiarnia Charlotte w Krakowie przy pl. Szczepańskim kusi naprawdę przystępnymi cenami i ciekawą atmosferą.

Kawiarnia nie spodoba się tym, którzy we wnętrzach szukają starych masywnych mebli i światła świec. Głównym elementem wystroju jest tu tzw. social table. To zarówno wada jak i zaleta. Poza nim uwagę przykuwa bar z rozłożonymi kanapkami, chlebem, bagietkami i słodkościami, które możemy tu zamówić.

Zdecydowanie nowocześniejsze wnętrze zobaczyłem w Charlotte w otwartym niedawno lokalu Charlotte Menora przy Mostowej 6.

Charlotte menu i ceny

Charlotte, Kraków

Będąca synonimem hipsterskiego luksusu kawiarnia wcale nie należy do najdroższych miejsc w Krakowie. Można wręcz powiedzieć, że jak na lokalizacje w odległości 300 metrów od Rynku Głównego jest tu tanio, a nawet bardzo tanio.

Charlotte słynie ze śniadań podawanych tu przez cały dzień aż do północy, więc od nich zaczniemy. Najtańsze śniadanie czyli owoce sezonowe to 12 zł, za 14 zł granola, za 15 zł omlet, pain perdu za 16 zł, śniadanie francuskie za 17 złotych

Duże zestawy śniadaniowe nie są zdecydowanie droższe. Śniadanie charlotte kosztuje 24 zł, śniadanie z jajkiem 26 zł. Najdroższa pozycja śniadaniowa to śniadanie charles za 35 zł z kieliszkiem wina musującego w cenie.

Charlotte, Kraków
W menu również kanapki na ciepło w cenie 15 zł na przykład kanapka dijon, rostbef, chevre czy wegetariańskie ratatouille.

Ponadto dostępne są tartiny z mozarellą czy serem gruyere za 16 zł, zupy w karcie po 18 zł, a słodkie wypieki od 2,50 zł za magdalenki po 12 zł za crossanty z migdałami i rumem. Większość wypieków jak pain au chocolat kosztuje tu 8 złotych. Ceny i oferta Charlotte Menora otwartego latem 2023 roku są bliźniaczo podobne.

Charlotte, Kraków
Podobnie sprawa ma się z serwowanymi tu napojami to znaczy – też są tanie jak na warunki Krakowa. Espresso za 9 zł, dopio za 10, latte za 14 zł, flat white za 16 zł, tonic espresso za 17 zł. Herbaty po 15 zł. Tego typu cennik sprawia, że Charlotte przy pl. Szczepańskim jest jedną z najtańszych kawiarni w najbliższej okolicy Rynku Głównego w Krakowie.

Charlotte  obsługa i podsumowanie

Jeśli chodzi o obsługę w Charlotte to nie można jej zarzucić nic złego. Pojawia się wtedy, gdy trzeba jednocześnie nie przeszkadzając już podczas posiłku. Jakość serwowanych tu potraw stoi na wysokim poziomie. Podane jajka “z wolnego wybiegu” faktycznie smakują lepiej niż większość jajek ze sklepu. Pieczywo, którym szczyci się Charlotte również jest smaczne. Na słowa uznania zasługuje konfitura malinowa i słodki krem z białej czekolady podawany do śniadań.

Na stolik trafia cały słoik z konfiturą i czekoladą ale nie ma co przejmować się kwestiami higienicznymi bowiem do słoiczków podawane są jednorazowe drewniane nożyki.

Atmosfera to jedyna wada lokalu. W weekendy by siąść w środku lub na zewnątrz ustawiają się kolejki. W środku w godzinach szczytu bywa tłoczno i głośno. To niestety cena… za niskie ceny.

Charlotte, Kraków

Podany sok pomarańczowy przygotowano z dobrych pomarańczy, mógłby być jednak lepiej przefiltrowany. Kawa latte – bardzo dobra. Szkoda, że podana w zwykłym kubku, a nie szklance do latte. Serwowany croissant nie był najlepszym croissantem jaki jedliśmy, ale zdecydowanie należy mu się miejsce w czołówce. Do miejsca warto wracać zwłaszcza gdy macie ochotę na śniadanie przed północą.

Godziny otwarcia Charlotte to od 7 do północy od poniedziałku do czwartku. W piątek od 7 do 1 w nocy, w soboty od 8 do północy, a niedziele od 8 do 12:00. Latem przed lokalem rozstawiany jest ogródek.

Polecamy również: