Czy na Ukrainie są miny? Gdzie są miny na Ukrainie? Czy bezpiecznie?

Od czasu wybuchu pełnoskalowego konfliktu na Ukrainie wiele osób zastanawia się czy Ukraina jest zaminowana. Czy na Ukrainie są miny? Jak uważać na miny? Czy miny na Ukrainie są niebezpieczne?

 

Osoby wybierające się na Ukrainę po 2022 roku muszą pamiętać o jednym z zagrożeń, którego nie można w żaden sposób bagatelizować – minach przeciwpiechotnych.
 
Na obszarach na których toczyły się najbardziej zacięte walki w czasie wojny można natrafić na miny przeciwpiechotne oraz przeciwpancerne. Tereny Ukrainy zostały masowo zaminowane zarówno za pośrednictwem bezpośredniego podkładania min jak i ostrzału zrzucającego miny. Dużym niebezpieczeństwem są kasetowe miny PFM-1 znane jako miny motylkowe będące zagrożeniem zwłaszcza dla dzieci.
 
Na Ukrainie zaminowane zostały obszary bezpośrednio przylegające do frontu ale też na przykład pola uprawne. Wojskowi saperzy prowadzą intensywne działania mające na celu rozminowywanie wszelkich niebezpiecznych miejsc ale nigdy nie można mieć pewności, że teren jest w 100% bezpieczny. Miny mogą pozostać niezauważone przez wiele lat. Warto pamiętać, że rozstawiono również miny morskie w Morzu Czarnym.
 
Jadąc na Ukrainę w miejsca, które były areną teatru wojny kinetycznej należy bezwzględnie uważać i nie poruszać się po niewyznaczonych ścieżkach.

 
Polecamy również: