Gdzie zjeść na Rynku w Krakowie? Nasze ulubione dobre restauracje

Wiele osób przyjeżdżających do Krakowa szuka restauracji na Rynku. Zmęczeni ciągłymi pytaniami przygotowaliśmy zestawienie dobrych i ciekawych restauracji w centrum Krakowa. Oto nasze zestawienie dobrych restauracji na Rynku w Krakowie idealnych zarówno na lunch, obiad czy romantyczną kolację z widokiem na krakowski Rynek. Gdzie dobrze zjeść na Rynku w Krakowie na Starym Mieście? Oto jedne z najlepszych restauracji w Krakowie na Rynku w 2024 roku.
 
Wiele osób często w internecie pyta gdzie zjeść na Rynku w Krakowie. Postanowiliśmy przygotować zestawienie naszych ulubionych restauracji znajdujących się przy Rynku w Krakowie. Mowa wyłącznie o dobrych restauracjach w których adresie stoi dumnie: Rynek Główny. Nie ma tu więc na przykład Cyrano de Bergerac czy restauracji Bianca, bo nie znajdują się przy Rynku w Krakowie.

Przy Rynku w Krakowie i w jego okolicy wiele jest turystycznych pułapek gdzie poza wysokimi cenami i ładnym widokiem na Rynek nie dostajemy nic zbyt ciekawego. W tym zestawieniu znalazły się więc te lokale, które naszym zdaniem nie nastawione są wyłącznie na obsługę potężnego ruchu turystycznego i gwarantują dobre doznania kulinarne. Większość polecana jest przez przewodniki Michelin lub Gault & Millau.

Jeśli szukacie taniego jedzenia to restauracji z cenami jak w małych miejscowościach w tym zestawieniu nie będzie. Rynek Główny w Krakowie to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Polsce i ciężko spodziewać się tu wysokiej jakości za cenę kebaba. Szukających dań głównych mocno poniżej 30 złotych zapraszamy jednak do zestawienia tanich restauracji w Krakowie.

W zestawieniu generalnie nie ma restauracji złych, by nie sugerować nic lokale uszeregowane są rosnąco według numeru w adresie. Dobre jedzenie na Rynku w Krakowie mimo, że nie kosztuje 30 zł, to jednak wcale nie musi rujnować domowego budżetu.


Szara, Rynek Główny 6


 
Szara jest jedną z naszych ulubionych restauracji w Krakowie. Lokal doceniono w prestiżowym Przewodniki Michelin. W menu dania kuchni polskiej “z domieszką szwedzkiej”, jak zachwala sama restauracja. Lokal mieści się w słynnej Szarej Kamienicy we wnętrzach, które do 1950 roku zajmował sklep kolonialny Szarski i syn. We wnętrzu polichromia projektu Józefa Mehoffera. Dania główne od 54 do 122 zł za polędwicę wołową czy 155 zł za sezonowany antrykot. Tu przeczytacie więcej o Restauracji Szara na Rynku.


LConcept 13, Rynek Główny 13

 
Jeśli szukacie miejsca na lunch, obiad lub kolację przy Rynku w nieco mniej turystycznej atmosferze to LConcept 13 nadaje się ku temu idealnie. Turystów tu niewielu. Lokal znajdujący się w podziemiach Pasażu 13 w którym znajduje się też krakowski Vitkac posiada dość krótką listę dań. Siedząc przy stolikach możemy zobaczyć jak powstają posiłki dzięki otwartemu widokowi na kuchnię. Obok delikatesy i sklep z winem. Ceny za dania główne od 35 zł za paprykowe risotto z groszkiem cukrowym, 59 zł za sałatkę Cezar z kurczakiem po 129 zł za polędwicę wołową z szalotką w porto.


Wierzynek, Rynek Główny 16


 
Jedna z najsłynniejszych restauracji nie tylko w Krakowie ale być może i w całej Polsce. Wierzynek nie jest restauracją z przedwojenną historią ale nie umniejsza jej to w niczym. Lokal założono w 1945 roku. Restauracja serwuje dania a la carte, a także menu degustacyjne sładające się z przystawki zimnej, ciepłej, zupy, dania głównego i deseru. Jest to jedna z droższych i bardziej ekskluzywnych restauracji na naszej liście. Lokal znalazł się w prestiżowym przewodniku Gault & Millau. Wierzynek, poza prześlicznymi wnętrzami, dysponuje również cukiernią z ciekawymi deserami. Dania główne w granicach od 79 do 139 zł za pierś z kaczki i 149 uł za polędwicę wołową.


Szara Gęś w Kuchni, Rynek Główny 17

Jedno z bardziej prestiżowych miejsc w Krakowie. Lokal w Kamienicy Hetmańskiej należący do Main Square Hospitality Group, ale jeden z lepszych. Restauracja oferuje kreatywny i dość ekskluzywny wystrój zajmując Salę Gotycką z drugiej połowy XIV wieku z prześlicznym gotyckim sklepieniem. Ceny nie należą do najniższych w zestawieniu, ale nie są też najwyższe. W karcie przede wszystkim dania kuchni polskiej. Ceny a’la carte od 74 zł za kopytkia z truflami, 98 zł za pierś z kaczki po 144 zł za polędwicę wołową. Menu degustacyjne od 360 zł za pięciodaniowe po 460 zł za set siedmiodaniowy.


La Grande Mamma, Rynek Główny 26


 
Kolejny lokal również należy do sieci MSHG dysponującej w Krakowie sporą liczbą restauracji ale jest zdecydowanie tańszy. La Grande Mamma to jedna z tańszych restauracji przy Rynku Głównym w Krakowie. Dominuje tu kuchnia włoska. Ceny od 68 zł za grillowany filet z kurczaka lub policzki wołowe po 98 zł za grilowaną polędwicę wołową, pizza od 34 zł za margheritę po 46 zł za parmę, makarony od 38 zł za “carbonarę” (uwaga: ze śmietaną…). To jedno z tańszych miejsc przy Rynku.


Hawełka, Rynek Główny 34


 
Przed wojną nazwisko Hawełka w Krakowie kojarzyło się z dobrze znanym w mieście sklepem kolonialnym, później ruszyła tu restauracja i tak zostało do dziś. Niedawno w restauracji przeprowadzono remont i ponownie ją otwarto. W karcie dań głównie dania polskie. Ceny od 60 zł za maczankę krakowską, 75 zł za pstrąga, żeberka, kaczkę z jabłkami czy pieczeń cielęco, po 120 zł za steka z polędwicy wołowej.


Europejska, Rynek Główny 35

 
Zaraz obok słynnej Hawełki znajduje się Restauracja Europejska również posiadająca przedwojenny rodowód. W tych wnętrzach w 1929 roku otwarto przedwojenną cukiernię. Dziś to bardziej kawiarnia połączona z resstauracją. W menu głównie dania kuchni polskiej w granicach 73 zł za pierś z kurczaka po 135 zł za steka z polędwicy wołowej. Śniadania pd 29 zł za jajka na bekonie po 49 zł za śniadanie angielskie. Tu więcej o Europejskiej w Krakowie.

 
Warto przeczytać również: