Kto jest pochowany na Wawelu? Lista sławnych osób i królów

Kto jest pochowany na Wawelu? Lista sławnych osób i królów

Każdy kraj i każdy naród ma specjalne miejsca w których chowani są wybitni przedstawiciele danego narodu. W Polsce jednym z wyjątkowych miejsc jest Wawel, a dokładnie krypty pod katedrą wawelską w Krakowie oraz sama katedra. Wiele osób zastanawia się kto jest pochowany na Wawelu. Kto spoczywa na Wawelu i kogo groby znajdują się na Wawelu?

 

Krypty na Wawelu to miejsce spoczynku wielu polskich królów, ale nie tylko królów. Kogo groby znajdują się na Wawelu? W Kaplicy Świętokrzyskiej pochowany jest król Kazimierz Jagiellończyk i królowa Elżbieta Rakuszanka, w kaplicy Potockich spoczywa Filip Padniewski, w kaplicy Szafrańców pochowany jest Piotr Szafraniec.
 
W Krypcie Wieszczów Narodowych znajdują się szczątki Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego.

 
W krypcie św. Leonarda pochowani są:
 
biskup Krakowa Maurus, Michał Korybut Wiśniowiecki, Jan III Sobieski, Maria Kazimierza d’Arquien znana jako królowa Marysieńka, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko i Władysław Sikorski.
 
W krypcie Stefana Batorego znajduje się sarkofag Stefana Batorego, w krypcie Władysława IV spoczywa Władysław IV Waza, jego żona Cecylia Renata oraz dzieci pary królewskiej Zygmunt Kazimierz waza i Anna Maria Izabela.
 
W krypcie Zygmuntowskiej pochowani są Zygmunt II August, Anna Jagiellonka, Anna Austriaczka, Aleksander Karol Waza. W krypcie w 1938 roku złożono prochy Stanisława Leszczyńskiego. Znajdują się tu również sarkofagi w których spoczywa Barbara Zapolya, Anna Maria oraz August II Mocny.
 
W krypie Zygmunta Starego spoczywa Zygmunt I Stary oraz jego syn Olbracht.
 
W krypcie Wazów znajdują się sarkofagi Zygmunta III Wazy, Konstancji Austriaczki, Jana Alberta Wazy, Ludwiki Marii Gonzagi, Jana Kazimierza Wazy oraz Jana Zygmunta Wazy.
 
Na Wawelu w rypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów znajduje się sarkofag Józefa Piłsudskiego, Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.
 

 
Do naszych czasów nie przetrwały groby królewny Katarzyny, drugiej królewny Katarzyny, królewicza Jana Kazimierza oraz królewny Anny Konstancji.
 
W samej archikatedrze znajdują się nagrobki kardynała Fryderyka Jagiellończyka, biskupa Piotra Gembickiego, biskupa Marcina Szyszkowskiego, kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, biskupa Piotra Gembickiego, biskupa Jana Małachowskiego, biskupa Kazimierza Łubieńskiego, szczątki św. Stanisława, nagrobki Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi, Władysława III Warneńczyka, Władysława II Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, dziekana Stanisława Borka, królowej Anny Cylejskiej, kardynała Albina Dunajewskiego, biskupa Andrzeja Trzebickiego, Stanisława Ankwicza, wojewody Piotra Kmity st, płyta nagrobka Piotra Kmity mł, kasztelana Piotra Boratyńskiego.
 
W kaplicy Jana Olbrachta znajduje się grobowiec Jana Olbrachta, w kaplicy Andrzeja Załuskiego znajduje się nagrobek Walentego Dembińskiego. W kaplicy Piotra Tomickiego znajduje się nagrobek Piotra Tomickiego oraz relikwie Wincentego Kadłubka, w kaplicy Mariackiej pochowana jest Elżbieta Pilecka, w kaplicy Piotra Gamrata pochowany jest biskup Piotr Gamrat, w Kaplicy Zebrzydowskiego pochowany jest biskup Andrzej Zebrzydowski, w kaplicy Skotnickich znajduje się nagrobek Michała Skotnickiego, w kaplicy Lipskich spoczywa Andrzej Lipski i Jan Aleksander Lipski, w kaplicy Samuela Maciejowskiego znajduje się mauzoleum Samuela Maciejowskiego, w Kaplicy Czartoryskich znajduje się epitafium Władysława Czartoryskiego i zejście do do Grobów Królewskich, w Kaplicy królowej Zofii znajduje się mauzoleum Piotra Tylickiego oraz królowej Zofii, Anny z Tyszkiewiczów.
 
Jak widać pochowanych na Wawelu jest naprawdę wielu. Być może nie zauważyliśmy czyjegoś grobowca lub płyty nagrobnej więc jeśli szukacie szczegółowej listy pochowanych na Wawelu to bierzcie pod uwagę to, że mogliśmy kogoś pominąć.

 
Warto przeczytać również: