Co warto zobaczyć w Holandii? 21 Ciekawe miejsca do zwiedzania

Co zobaczyć wybierając się na wakacje w Holandii? Oto ciekawe miejsca, atrakcje i zabytki. Na liście znajdują się darmowe atrakcje do zwiedzania, fajne jeziora i romantyczne miejsca w które można zabrać dziewczynę w Holandii. Gdzie warto pojechać i co zobaczyć w Holandii? Czy warto jechać do Holandii? Czy można zobaczyć Holandię w tydzień lub w kilka dni? Sprawdzamy ciekawe miejsca na weekend i wycieczkę w Holandii!

  • Ciekawe miejsca w Holandii na jednodniową wycieczkę
  • Atrakcje które warto zobaczyć w Holandii
  • Miejsca które warto zobaczyć w Holandii


Amsterdam


 
Holenderska “stolica” to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie więc nic dziwnego, że musi być obowiązkowym punktem na liście najciekawszych atrakcji w Holandii. Amsterdam odwiedza każdego roku blisko 20 milionów ludzi! Turystów ściąga tu ogromna liczba muzeów z najwybitniejszymi dziełami światowej kultury, słynna Dzielnica Czerwonych Latarni, popularne coffeshopy.

 

Dla wielu turystów zaletą jest to, że do Amsterdamu rzadko wybierają się… turyści z Polski. Niestety, z doświadczenia wyniesionego z wyjazdów do Amsterdamu możemy stwierdzić, że w Amsterdamie nie jest tanio. W jednym z poprzednich materiałów zobaczycie co warto zwiedzić w Amsterdamie, polecamy też coś lżejszego – najlepsze ciekawostki o Amsterdamie.

 


Kinderdijk


 
Holandia kojarzy się z tulipanami, narkotykami, serem, Dzielnicą Czerwonych Latarni oraz oczywiście z wiatrakami. Jeśli widzieliście kiedyś zdjęcia holenderskich wiatraków to prawdopodobnie były to właśnie wiatraki w Kinderdijk. Miejscowość położona około 15 kilometrów jazdy od Rotterdamu to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w kraju.

 
By osuszyć położony pod poziomem morza teren w połowie XVIII wieku zbudowano tu system wiatraków. 19 zabytkowych drewnianych wiatraków przetrwało do dziś.
 
Wiatraki w Kinderdijk od 1997 roku wpisane są na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niektóre z wiatraków wciąż działają, chociaż większość ich pracy zastąpiły już nowoczesne pompy i silniki. Samo Kinderdijk to największe skupisko zabytkowych wiatraków w całej Holandii. Wiatraki można zwiedzać w trakcie sezonu i po sezonie. Bilet na zwiedzanie wiatraków w Kinderdijk to poza sezonem turystycznym w 2023 roku już 19 EUR za bilet normalny, ceny biletów ulgowych które widzieliśmy to 8 EUR (w cenie jest pływanie łódką).

Tutaj pełen cennik i porady dotyczące zwiedzania Kinderdijk.

 


Haarlem

 
Niewielkie miasteczko położone zaledwie kilkanaście minut drogi od Amsterdamu to idealna propozycja dla tych, którzy nienawidzą tłumów. Haarlem określany czasem mianem “małego Amsterdamu” rzadziej odwiedzany jest przez turystów dzięki czemu ceny są tu już znacznie korzystniejsze.
 

W miejscowości położonej nad brzegami Spaarne równie jest co zwiedzać. Działają tu liczne muzea, warto zobaczyć słynny rynek czyli Grote Markt i położony przy nim kościół Grote Kerk, ratusz i muzeum sztuki Fransa Halsa. Turystów ściąga równie restauracja-browar Jopen zajmująca wnętrze dawnego kościoła.

 


Zaandam i skansen Zaanse Schans


 

Kolejna miejscowość rzut kamieniem od Amsterdamu, tym razem w kierunku północnym, to Zaandam. Największą atrakcją miejscowości jest skansen wiatraków Zaanse Schans w którym poza charakterystycznymi wiatrakami zachowały się również tradycyjne drewniane domostwa.

 
Wiatraki w Zaandam pojawiły się już około 1600 roku. Do naszych czasów przetrwało 13 konstrukcji. Charakterystyczne zabudowania w centrum również warte są uwagi. Jako ciekawostkę należy podać, że to właśnie tu znajduje się siedziba popularnej sieci sklepów Albert Heijn.


Lisse i ogród Keukenhof

ciekawe miejsca w Holandii

Liesse to kolejne miejsce które warto odwiedzić w Holandii W małej bardzo starej miejscowości w Holandii Południowej wartym zobaczenia jest kościół Sint-Agathakerk, można tu też zobaczyć mały zameczek Huys Dever, zamek Keukenhof oraz muzeum tulipanów De Zwarte Tulip ale turystów przyciąga tu zdecydowanie coś innego.

Największą atrakcją w Lisse jest ogród Keukenhof znany również pod anglojęzyczną nazwą Garden of Europe. To jeden z największych na świecie ogrodów kwiatowych. Romantyczny Keukenhof zajmuje 32 hektary powierzchni i każdego roku sadzi się tu blisko 7 milionów kwiatów. Najlepiej przyjechać tu wiosną gdy kwitną tulipany.

Ogród botaniczny Keukenhof jest jedną z największych wiosennych atrakcji całej Holandii, a być może po prostu jedną z największych atrakcji kraju. W przyszłym roku czyli w 2024 roku najsłynniejszy ogród będzie otwarty od 21 marca do 12 maja od 8:00 do 19:30. Bilety niestety ostatnimi laty drożeją i w zeszłym roku widzieliśmy, że kosztowały już 19,50 EUR. Z doświadczenia warto dodać, że bilety lepiej zarezerwować odpowiednio wcześniej ponieważ atrakcja czynna jest krótko i jest tłumnie odwiedzana.

 


Haga


 
Mimo że stolicą Holandii jest Amsterdam to właśnie w Hadze mieszczą sIę wszystkie urzędy oraz rezyduje holenderska rodzina królewska. Politycznym centrum Holandii jest przepiękny gotycki kompleks Binnenhof ze słynnym Ridderzaal na dziedzińcu. Obowiązkowym punktem zwiedzania Hagi jest również wejście do słynnego muzeum Mauritshuis.

 

Holenderskie muzeum mieszczące się w przepięknym pałacyku to miejsce w którym znaleźć można kolekcję 841 unikatowych obrazów w tym dzieła takich mistrzów jak Rembrandt i Vermeer w tym znane na cały świat płótna Widok Delft, Toaleta Diany i Dziewczyna z perłą. W mieście warto zwrócić uwagę na Pałac Pokoju, Stary Ratusz z XVI-wieku, słynny kościół Grote Kerk, Nieuwe Kerk oraz katolicki Oud Katholikenkerk. Warto wybrać się także do parku miniatur Madurodam.

 


Delft

 
Większość osób kojarzy Delft z tak zwanymi fajansami z Delftu znanymi też pod nazwą Delftware. Słynne biało-niebieskie holenderskie tanie zamienniki porcelany znane są na całym świecie, ale nie tylko z tego powodu polecamy Wam przyjechać do miasteczka położonego między Rotterdamem, a Hagą.

 

Delft to urokliwe miasto słynące z ratusza i rynku, przepięknych kamienic i kanałów, a także słynnej bramy miejskiej i dwóch kościołów – Oude Kerk, miejsce pochowania Johannesa Vermeera, Nieuwe Kerk, słynnego wiatraka De Roos i muzeum Prinsenhof. To w Delft znajduje się słynne muzeum Vermeera – Vermeer Centrum, które polecamy zwiedzić osobom zainteresowanym malarstwem i historią. Całe stare miasto Delft to miejsce po którym można spacerować i cieszyć się widokami malowniczych budynków i kanałów.

 


Marken


 
Holenderska wieś Marken to jedno z najbardziej urokliwych i czysto holenderskich miejsc w całym kraju. Wioska znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Wioska aż do 1957 roku była miejscem oddzielonym od stałego lądu przez co przyjeżdżając tu można spotkać się ze specyficzną kulutrą i unikalnym holenderskim dialektem. W miejscowości warto zobaczyć portowe zabudowania, podziwiać charakterystyczne drewniane domy i zobaczyć słynną laternię Paard van Marken z 1839 roku.
 

Można tu również odwiedzić muzeum Marker Museum zajmujące się historią miejscowości. Samo muzeum jest ciekawostką ponieważ zajmuje pomieszczenia niegdyś wykorzystywane do wędzenia węgorzy. Marken to jedno z obowiązkowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć w Holandii.

 


Texel


 
Holandia to nie tylko stały ląd. Kraj otoczony jest Wyspami Zachodniofryzyjskimi. Warto odwiedzić każdą z nich, ale jeśli na macie tydzień na zwiedzanie Holandii to najlepiej poejchać na najsłynniejszą z nich – wyspę Texel. Dochody niewielkiej wyspy zamieszkałej przez niecałe 14 tysięcy osób płyną głównie z turystyki. Nic w tym dziwnego – miejsce urzeka przepięknymi krajobrazami, wydmami, słonymi mokradłami i polami lawendy.

 

Wyspa znana jest również z bycia siedliskiem dzikiego ptactwa i charakterystycznej latarni morskiej Eierland z II połowy XIX wieku. Na wyspie działa też muzeum przyrodnicze Ecomare gdzie podziwiać można również foki. Wstęp 13,75 EUR.

 


Valkenburg aan de Geul


Valkenburg to niewielka miejscowość położona na południowym-wschodzie kraju. Miejscowość stała się znanym kurortem w połowie XIX wieku, gdy do Valkenburga doprowadzono linię kolejową. Wówczas powstało tu kilka znanych budynków zaprojektowanych przez Pierre’a Cuypersa w tym teatr i hotel.

 

W miejscowości można zobaczyć ruiny zamku Valkenburg, wiele zabytkowych zameczków i dworów, kilka wiatraków, zabytkowych kościołów w tym gotycki kościół św. Mikołaja z Miry i wieżę widokową Wilhelminatoren. Można zobaczyć stare bramy miejskie i trochę zachowanych fortyfikacji. Atrakcje dla dzieci w okolicy to np. park rozrywki Sprookjesbos i nieco bardziej znany De Valkenier. Jedną z ciekawszych atrakcji miejscowości jest Schaloen Castle oraz znajdujący się wokół niego ogród.

 


Giethoorn


 
Niewielka wieś w Overijssel jest niezwykle unikatowym miejscem. Giethoorn, jak wiele miast, nazywany jest Wenecją Północy i Wenecją Holandii. W centrum małej wsi prawie wcale nie ma dróg – są tylko kanały i ścieżki rowerowe służące do transportu towarów i przemieszczanie się mieszkańcom. Wieś została rozpropagowana szerokiej publiczności przez film Berta Haanstera Fanfare z 1958 roku, dziś odwiedzana jest przez wielu Holendrów i turystów z całego świata, głównie z Azji. W małej wsi znajduje się ponad 150 charakterystycznych drewnianych mostków.

 

Same zabytkowe zabudowania i malownicze domki w Giethoorn są miejscem naprawdę niezwykłym i wartym zobaczenia. Miejscowość wygląda jak bajkowy świat, a na wąskich kanałach często tworzą się korki.

 


Volendam

 
Niewielka miejscowość w Holandii Północnej jest unikatowa z kilku powodów i to nie tylko z najbardziej oczywistego powodu czyli z powodu przepięknych drewnianych domków. Po pierwsze przez bardzo długi czas osada słynęła z rybołówstwa, po drugie większość mieszkańców Volendam to osoby wyznania rzymskokatolickiego zupełnie jak Polacy. Po trzecie Volendam ma swoją własną kulturę, tradycje i muzykę unikatowe w skali Holandii.

Obecnie to jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych w kraju. To właśnie tradycja ściąga tu turystów. Niektórzy mieszkańcy miejscowości wciąż noszą tradycyjne stroje, można tu podziwiać stare łodzie rybackie oraz starą fabrykę serów. Jeśli już przyjechaliśmy do Volendam to nie sposób nie zobaczyć przy okazji również kolejnej miejscowości…

 


Edam

Z Volendam sąsiaduje Edam. Tego miejsca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać bowiem miejscowość słynna jest na cały świat. To właśnie w tej miejscowości narodził się słynne ser Edam, półtwardy podpuszczkowy i ser z mleka krowiego. Dzięki wysokiej trwałości ser Edam był jednym z najpopularniejszych serów w okresie od XIV do XVIII wieku często trafiał na statki i do zamorskich kolonii. W miejscowości warto zobaczyć kościół Grote Kerk, ratusz z 1737 roku, muzeum sera znajdujące się w najstarszym murowanym domu w miejscowości (zbudowanym w 1530 roku). W każdą środę w sezonie turystycznym w Edamie organizowany jest targ serowy.

 


Gmina Beemster

Bardziej świadomi smakosze serów nazwę Beemster również już kojarzą. Beemster to holenderska gmina położona w miejscu pierwszego holenderskiego poldera. Do osuszania słynnego Beemster Polder przystąpiono w 1609 roku, prace zostały ukończone już w 1612 roku. W polderze założono miejscowości Middenbeemster, Noordeemster, Westbeemster i Zuidoostbeemster. Całość od 1999 roku wpisana jest na Listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z fortecami wchodzącymi w skład Stelling van Amsterdam.

Cały teren przecięty jest malowniczymi kanałami i podziwiać tu można piękne tradycyjne holenderskie domki. To z tego miejsca pochodzi słynny holenderski ser Beemster hodowany z mleka krów wypasanych 4 metry poniżej poziomu morza.

 


Gouda

Pozostając w tematyce serowej nie sposób pominąć jeszcze jednego bardzo słynnego miejsca. W Holandii Południowej znajduje się miasto Gouda. Pierwsza wzmianka o produkowanym tu serze pochodzi z 1184 roku co czyni ser gouda jednym z najstarszych serów produkowanych nieprzerwanie po dziś dzień. Oczywiście w mieście odbywają się targi serowe, w każdy czwartek w sezonie turystycznym dlatego doradzamy by zwiedzać Goduę właśnie w czwartki. Miasto znane jest również z produkcji świec, fajek do tytoniu oraz wafelków stroopwafels.

Warto zobaczyć tu przepiękny gotycki ratusz z XV wieku (nie każdy wie, że można wejść do środka) i malowniczy rynek, muzeum Museumhaven Gouda, budynek wagi z 1667 roku oraz ogromny kościół Sint Janskerk słynny z powodu prześlicznych witraży. Do atrakcji Goudy można zaliczyć też rejs po kanałach, który polecamy tym, którzy ominęli rejs po kanałach w Amsterdamie.

 


Alkmaar

Alkmaar to kolejna mała miejscowość w prowincji Holandia Północna, która znajduje się na liście najbardziej urokliwych miejsc w Holandi, które warto odwiedzić. Stara miejscowość kusi turystów zabytkowym kościołem Sint-Laurenskerk, Dzielnica Czerwonych Latarni, a także tradycyjny targ serowy na którym… nie da się kupić prezentowanych tu serów. W mieście działa też muzeum piwa, muzeum holenderskiego sera w budynku starej wagi oraz muzeum… grupy The Beatels ponieważ to w Alkmaar powstała pierwsza gitara Johna Lennona. Słynny targ jest jednym z kilku oryginalnych targów, działa w każdy piątek w sezonie turystycznym na placu Waagplein. Miasta nie polecamy jednak kibicom Legii Warszawa!

 


Utrecht


 
Kolejna ciekawa miejscowość do zwiedzania w Holandii to Utrecht bliska sercom polaków ponieważ w Utrechcie znajduje się słynny cmentarz Begraafplaats St Barbara z grobami żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych biorący udział w wyzwalaniu Holandii. Poza nim w miejscowości warto zobaczyć Domtoren czyli najwyższą kościelną wieżę w całym kraju (112,5 metra wysokości), muzeum historyczne Centraal Museum, gotycka katedra św. Marcina oraz przepiękny zamek De Haar z 1892 roku.

Jedną z atrakcji miasta jest modernistyczny Dom Rietvelda zbudowany w modernistycznym stylu na zlecenie Truus Schröder-Schräder w 1924 roku aczkolwiek jest to raczej atrakcja dla osób, które potrafią docenić piękno i styl modernistycznej architektury, a nie dla zwykłych wycieczek z dziećmi.

W Utrechcie warto zainteresować się również muzeami: Spoorwagmuseum, Museum Speelklok i wejść na wieżę Domtoren. Niestety gdy byliśmy w Utrechcie to widok zasłaniały rusztowania :( rozstawione z powodu remontu trwającego do 2024 roku.

 


De Hoge Veluwe

Do tej pory pokazywaliśmy ciekawe miasta, miasteczka i wsie. Pora więc na coś innego. De Hove Veluwe to propozycja dla miłośników przyrody. Przepiękny holenderski park narodowy rozciągnięty między Ede, Apeldoorn i Arnhem to 5500 hektarów chronionych lasów, moczarów i wydm założony w latach 30-tych ubiegłego wieku. W parku żyją m.in. lisy, dziki, jelenie, sarny, muflony i kuny, liczne gatunki ptaków. Park można zwiedzać za 11 EUR. W całym parku wytyczono alejki dla pieszych i rowerzystów.

 


Maastricht


 
Mastrich w południowej Holandii nad rzeką Moza to przepiękne i stare miasto wśród którego atrakcji można wymienić pozotałości starych średniowiecznych i późniejszych fortyfikacji i tuneli w tym twierdzę na górze Saint Peter, słynny plac Vrijthof, XVII-wieczny ratusz oraz bardzo wiele przepięknych parków. Warto zobaczyć tu również gotycki kościół pw. Jana Chrzciciela i bazylika św. Serwecego.

 


Bourtange

Na zakończenie kolejna propozycja dla fanów starych fortyfikacji. Bourtange to holenderska wieś w której okolicy wzniesiona została twierdza o tej samej nazwie. Przepiękny kompleks zbudowano na zlecenie Wilhelma I Orańskiego. Militarne wykorzystanie budowli trwało do 1851 roku, dziś to atrakcyjna turystycznie i malownicza wieś.

 


Rotterdam

Na koniec coś dla osób, które lubią duże miasta – Rotterdam. Miasto wchodzi w obszar Randstadu czyli szóstego co do wielkości obszaru metropolitarnego w Europie. W Rotterdamie warto zwrócić uwagę na zoo, wjechać na szczyt wieży widokowej Euromast Tower, zwiedzić protestancki kościół św. Wawrzyńca, jedyną pamiątkę po średniowiecznym Rotterdamie.
 
Fanów nowocześniejszych budynków skusi Europort i dość dyskusyjna atrakcja – Market Hall czyli otwarty w 2014 roku budynek mieszkalno-biurowy i hala targowa, a dla fanów nieco bardziej klasycznych budynków proponujemy secesyjny Witte Huis z 1898 roku.

Polecamy również: