Jaki język jest w Maroko? Po jakiemu mówią w Maroko? Jaki język urzędowy?

Jaki język jest w Maroko? Po jakiemu mówią w Maroko? Jaki język urzędowy?

Maroko to kraj, który ostatnimi czasy ciekawi wielu Polaków. Wiele osób zastanawia się po jakiemu mówią w Maroku. Jaki jest język w Maroko? Jaki jest język urzędowy? Sprawdźmy to!

 
Czy istnieje język marokański? Nie do końca. Jakie są języki urzędowe w Maroku? W Maroku obowiązują dwa języki urzędowe. Pierwszym językiem urzędowym w kraju jest oczywiście język arabski.

 
Drugi z oficjalnych języków w Maroku to język berberyjski. Berberowie to rdzenni mieszkańcy północnej Afryki w rejonach Sahary. Szacuje się, że językiem berberyjskim włada między 6, a 7 milionów osób zamieszkujących Maroko oraz tereny Algierii.

 
Język berberyjski to afroazjatycki język najpowszechniejszy w rejonie gór Atlas w Maroku gdzie popularna jest jego północna gałąź.

 
Podsumowanie: po jakiemu mówią w Maroku? Maroko ma dwa języki urzędowe: arabski oraz berberyjski. Jeśli chodzi o język arabski to oczywiście najpowszechniejszym dialektem jest marokański dialekt arabski (darija).

 
Warto jednak podkreślić, że bardzo wielu mieszkańców Maroka posługuje się językiem francuskim. Maroko w dużej części pozostawało pod francuskim panowaniem jeszcze do drugiej połowy ubiegłego wieku. Do francuskiego przyznaje się 33% mieszkańców kraju.

 
Mieszkańcy Maroka potrafią też mówić po hiszpańsku (część terenów była hiszpańską kolonią), a 14% zna język angielski.

 
Polecamy również: