Czy w Chorwacji jest taniej niż w Polsce? Czy w Chorwacji jest tanio?

Czy w Chorwacji jest taniej niż w Polsce? Czy w Chorwacji jest tanio?

Od czasu wprowadzenia euro w Chorwacji wiele osób zastanawia się jakie są ceny w Chorwacji i czy w Chorwacji jest taniej niż w Polsce. Czy jest taniej? Czy jest drożej? Sprawdźmy czy ceny w Chorwacji są wyższe niż w Polsce.

 
Jeśli przeczytaliście gdzieś, że w Chorwacji jest taniej niż w Polsce, a różnice nie są drastyczne to niestety musimy Was rozczarować. W Chorwacji jest drożej niż w Polsce, jest nawet dużo drożej, a różnice bywają wyjątkowo drastyczne.
 
Jak bardzo drogo jest w Chorwacji? Jeśli popatrzymy na ceny w sklepach w Polsce i w Chorwacji zobaczymy, że w Chorwacji jest odczuwalnie drożej. Popatrzmy na krótkie porównanie kilku przykładowych produktów. Ceny przeliczone są z euro na złotówki według kursu euro z dnia 25 stycznia 2023 roku i porównane są z jedną z wiodących sieci supermarketów w Chorwacji i jedną z wiodących sieci supermarketów w Polsce. Pełne zestawienie ceny w Chorwacji tutaj!
 
Półlitrowa butelka napoju Coca Cola w Chorwacji z początkiem 2023 roku kosztuje 0,99 EUR czyli 4,67 PLN, a w Polsce w markecie to koszt 4,35 zł.
 
Litrowa butelka wody mineralnej S. Pellegrino w Chorwacji to kosz 1,72 EUR (8,12 PLN), a w Polsce kosztuje 6,39 PLN.
 
Jogurt Danone Fantasia w Chorwacji kosztuje 0,80 EUR (3,77 zł), a w Polsce 2,79 zł.
 
Płyn Domestos do czyszczenia kibla 750 mln w Chorwacji kosztuje 2,48 EUR (11,70 PLN), a w Polsce płyn do kibla o tej samej pojemności to koszt 9,45 PLN.
 
Za wstęp do Parku Narodowego Krka na wodospady w Chorwacji w sezonie wakacyjnym płacimy za bilet normalny 40 EUR (188,75 PLN), a za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego płacimy 8 zł.
 
Za burgera Bic Mac z sieci McDonald’s w dostawie w Zagrzebiu płacimy 4,31 EUR (20,33 PLN), w Warszawie jest nieco drożej bo koszt to 21,70 zł.
 
Za kubełek Hot Wings XL w KFC z frytkami w dostawie Zagrzebiu płacimy 19,50 EUR czyli 92,02 zł, a w Polsce taki sam kubełek w KFC kosztuje w dostawie 69,99 PLN. W lepszej klasy restauracjach różnice w cenach są jeszcze bardziej widoczne. Za pięciodaniowe menu degustacyjne w restauracji Nautika w Dubrowniku płacimy 131 EUR (618,19 zł), a w tańszym Splicie pięciodaniowy set w restauracji ZOI to koszt 78 EUR (368 zł).
 
Za 90-minutowy normalny bilet komunikacji miejskiej w Zagrzebiu płacimy 2 EUR (9,44 zł), a w Warszawie taki bilet to koszt 7 zł.
 
Za pojedynczy nocleg w hotelu Sheraton w Zagrzebiu w styczniu 2023 roku płacimy od 568 zł za noc, a w Warszawie od 582 zł za noc. W polskiej stolicy jest więc drożej. W tym samym okresie za pojedynczy nocleg w hotelu Radisson Blu w Splicie płacimy od 575 zł, a w Krakowie nocleg w Radisson Blu to koszt od 562 zł.
 
Trzeba jednak przyznać, że z początkiem stycznia 2023 roku cena benzyny w Chorwacji jest zdecydowanie niższa niż w Polsce. Średnia cena benzyny w Chorwacji to 1,34 EUR (6,33 zł), a w tym samym okresie cena na stacji benzynowej Polsce to już powyżej 6,50 zł.
 
Podsumowanie: czy w Chorwacji jest taniej niż w Polsce? Czy jest drożej? Gdzie taniej? Jeśli chodzi o zakupy w sklepach i większość kosztów życia w Chorwacji jest drożej lub dużo drożej niż w Polsce. Jeśli chodzi o ceny atrakcji turystycznych również jest drożej, ceny w dobrej klasy restauracjach są zdecydowanie wyższe zwłaszcza w turystycznych miejscowościach, ceny dobrej klasy hoteli są również nieznacznie wyższe.

 
Polecamy również: