Czy na Ukrainie obchodzi się Boże Narodzenie? Czy są święta?

W czasach w których Ukraina jest bardzo popularnym tematem wiele osób zastanawia się czy na Ukrainie obchodzi się Boże Narodzenie. Czy na Ukrainie są święta Bożego Narodzenia? Kiedy są święta Bożego Narodzenia na Ukrainie?

 
Odpowiedź na pytanie: “czy na Ukrainie obchodzi się Boże Narodzenie” jest oczywiście twierdząca. Sytuacja wygląda tu jednak nieco inaczej niż w Polsce.
 
Na Ukrainie dniem ustawowo wolnym od pracy jest rzymskokatolickie Boże Narodzenie obchodzone 25 grudnia. Jak wiadomo tereny Ukrainy wcześniej były w Polsce i w innych krajach w których dominowało wyznanie rzymskokatolickie. W miastach znajdujących się głównie na zachodzie kraju są polskie kościoły i są osoby, które świętują Boże Narodzenie tak jak w Polsce – w grudniu.
 
Główne obchody świąt Bożego Narodzenia na Ukrainie mają jednak miejsce w styczniu. Prawosławie świętuje Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego tak samo jak na przykład w Rosji.
 
Z tego też powodu możliwe jest, że Boże Narodzenie na Ukrainie zostanie przesunięte na grudzień i będzie świętowane w grudniu przez wszystkich wierzących.
 
Już wcześniej Ukraina zmieniła panujące w kraju zwyczaje ponieważ identyczne panowały w Rosji. Chodziło o zmianę czasu z której kraj początkowo się wycofał. Później zmianę czasu znów przywrócono ponieważ nie było jej w Rosji.
 
Podsumowanie: czy na Ukrainie są święta Bożego Narodzenia? Tak, większość osób świętuje Boże Narodzenie w styczniu czyli według kalendarza juliańskiego ale 25 grudnia czyli rzymskokatolickie Boże Narodzenie również jest dniem wolnym od pracy na Ukrainie.

 
Polecamy również: