Gdzie w Europie są winiety? Gdzie trzeba kupić winiety? Kraje

W Polsce nie obowiązuje system winiet na opłaty za przejazd drogami płatnymi dla samochodów osobowych ale nie we wszystkich krajach tak jest. Niektóre kraje w Europie wymagają zakupu winiety. W których krajach są winiety? Gdzie są winiety w Europie? Sprawdźmy to!

 
Jeżdżąc własnym samochodem po Europie może się okazać, że wjedziemy do kraju w którym obowiązuje winieta na drogi płatne, a jej brak może wiązać się z wysokim mandatem dlatego też warto wiedzieć w których krajach w Europie są winiety.
 
Obecnie (początek 2023 roku) w Europie winiety obowiązują tylko w kilku państwach. Winiety są w Austrii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech, w Bułgarii, w Rumunii, w Szwajcarii, w Słowenii oraz w Mołdawii.
 
W sumie tylko dziewięć krajów w Europie zdecydowało się na korzystanie z systemu winiet. W innych krajach autostrady są albo całkowicie bezpłatne albo płatne za każdy poszczególny odcinek drogi tak jak na przykład autostrada do Splitu w Chorwacji.
 
Podsumowanie: gdzie w Europie obowiązują winiety? Obowiązują w Austrii, Czechach, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Mołdawii, Szwajcarii oraz na Węgrzech.