Czy w Wigilie trzeba iść do kościoła? Czy msza obowiązkowa?

Czy w Wigilie trzeba iść do kościoła? Czy w wigilię świąt Bożego Narodzenia msza jest obowiązkowa? Czy Wigilia to święto nakazane? Czy można iść do kościoła w Wigilię 24 grudnia? Sprawdźmy to!

 
Przypadająca na 24 grudnia Wigilia to jeden z ulubionych dni w roku dla większości Polaków. Wigilia świąt Bożego Narodzenia to kulminacja świątecznej atmosfery. To właśnie w Wigilię zasiadamy do uroczystej wieczerzy razem z rodziną, przyjaciółmi, a może nawet zbłąkanym wędrowcem (nie mylić ze szturmującym granicę imigrantem ekonomicznym). Czy jednak w Wigilię trzeba iść do kościoła? Czy jest obowiązek uczestnictwa we mszy świętej w Wigilię 24 grudnia? Sprawdźmy!
 
Czy Msza w Wigilię 24 grudnia jest obowiązkowa? Czy 24 grudnia należy udać się do kościoła na msze? Czy Wigilia to święto albo uroczystość?
 
Wigilia Bożego Narodzenia to ważny dzień dla większości katolików, jednak ten dzień nie posiada rangi święta ani uroczystości. Co za tym idzie, w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, nie trzeba iść do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej. Istnieje natomiast obowiązek uczestnictwa we mszy świętej pierwszego dnia Świąt, czyli 25 grudnia. Obowiązek ten zalicza uczestnictwo w tzw. Pasterce, czyli uroczystej mszy odprawianej o północy, w noc z 24 na 25 grudnia. Jest jednak wyjątek! Jeżeli 24 grudnia, czyli Wigilia, wypada w niedzielę, wtedy koniecznie musimy udać się do świątyni na mszę. Brak uczestnictwa w mszy świętej w Wigilie, jeżeli ta wypada w niedzielę, to grzech i najzwyczajniejszy w świecie powód do wstydu dla gorliwych katolików.
 
A czy pomimo braku obowiązku, można uczestniczyć we mszy w Wigilię Bożego narodzenia, czyli 24 grudnia? Czy w Wigilię odprawiane są msze? Czy można iść do kościoła w Wigilię 24 grudnia?
 
Oczywiście, że tak! W Wigilię odbywają się normalne msze święte. 24 grudnia możemy więc uczestniczyć we Mszy Świętej, aby jeszcze lepiej przygotować się na przyjście Chrystusa!

 
Polecamy również: