Jaka waluta jest w Egipcie? Jakie pieniądze wziąć do Egiptu?

Jaka waluta jest w Egipcie? Jakie pieniądze wziąć do Egiptu?

Jeśli planujecie wakacje w Egipcie w kurortach takich jak chociażby Szarm el-Szejk, Marsa Alam czy Hurghada to zastanawiacie się pewnie jaka waluta jest w Egipcie. Dziś sprawdzamy czy w Egipcie akceptowane są dolary i czy można płacić w euro. Sprawdzamy jaką walutę zabrać do Egiptu i jaka jest waluta w Egipcie 2020. Czy w Egipcie są funty?

 

Egipt to sposób na tanie i jednocześnie egzotyczne wakacje. Kraj słynący z plaż, nurkowania i piramid od wielu lat jest przebojem turystycznym. Niestety jadąc do Egiptu trzeba liczyć się z tym, że w sklepach nie da się płacić złotówkami i euro. Waluta egiptu to funt egipski. Międzynarodowy symbol ISO funta egipskiego to EGP.
 
Funt egipski dzieli się na 100 piastrów czyli 1000 milimów. W Obiegu znajdują się zarówno banknoty i monety. W portfelach Egipcjan znajdziemy monety o nominałach 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funta oraz banknoty o nominałach 25, 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów. Najczęściej jednak używane są nominały 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów oraz monety o nominale 1 funta. Kurs egipskiej waluty waha się w okolicach 24 złotych za 100 EGP.

 


Jakie pieniądze wziąć do Egiptu?

W Egipcie używany jest funt egipski ale zakup funtów egipskich w Polsce jest praktycznie niemożliwy, a jeśli już jest możliwy to kurs jest zdecydowanie niekorzystny. Podobnie w Egipcie. Wymiana złotówek w Egipcie jest prawie niemożliwa, co nie znaczy oczywiście, że w turystycznej miejscowości nie wymienicie złotówek u jakiegoś “przyjaznego” sprzedawcy. Może to się udać, ale po kursie zdecydowanie niekorzystnym.
 
Jadąc do Egiptu warto zabrać ze sobą twardą walutę. Do Egiptu bierzemy pieniądze takie jak euro lub dolary lub inną twardą walutę. Tego typu pieniądze są łatwo wymienialne w Egipcie. Jeśli zastanawiacie się czy kupić euro czy dolary to nieco lepszym pomysłem może być zakup tańszej waluty – polecamy zdecydowanie wziąć dolary, a nie euro.
 
Wielu sprzedawców w Egipcie pozwala na płacenie w EUR lub USD przyjmując kurs 1 EUR = 1 USD, w takiej sytuacji zdecydowanie bardziej opłaca się płacić dolarami, które są tańsze od euro.
 
W Egipcie w normalnych sklepach dobrej jakości sklepach czy lepszych miejscach takich jak dobre restauracje i hotele bez trudu można płacić kartą, więc jeśli macie korzystne warunki w banku to równie dobrze można płacić kartą.
 
Za usługi kartą nie zapłacimy, przewodnika, lot balonem czy w małych sklepach kartą nie zapłacimy. Pamiętajmy tylko o jednym – jeśli nie macie zamiaru wracać do Egiptu to najlepiej przed wyjazdem wydać wszystkie funty egipskie, bo w Polsce są warte tyle co papier toaletowy.
 
Przed wyjazdem do Egiptu warto sprawdzić czy do Egiptu potrzebny jest paszport czy dowód i czy trzeba mieć wizę.

 

Polecamy również: