Ile pieniędzy wziąć do Egiptu? Ile kosztuje wycieczka? Koszty!

Ile pieniędzy wziąć do Egiptu? Ile kosztuje wycieczka? Koszty!

Z wielu różnych powodów, z zachowaniem normalności na czele, Egipt staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób zastanawia się ile pieniędzy trzeba wziąć do Egiptu. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. ile pieniędzy zabrać do Egiptu? Ile na tydzień? Ile na dwa tygodnie? Ile lecąc do hotelu, a ile jadąc do Egiptu samodzielnie? Spróbujmy to sprawdzić.
 
Zawsze śmieszą nas teksty o tym ile pieniędzy zabrać na wakacje. Każdy bierze na wakacje tyle ile chce wydać i tyle na ile go stać. Jeśli chcecie mieszkać w Kairze w hostelu i spożywać falafel ze straganu, nie zwiedzać muzeów i nie kupować pamiątek to możecie zamknąć się w kwocie 60 złotych na dzień. Jeśli chcecie pozwiedzać i jeździcie na wakacje nie po to, żeby było tanio, tylko po to by coś zobaczyć i odpocząć to przyda się nieco więcej.
 
Ile wziąć pieniędzy do Egiptu? Możemy przeprowadzić trzy symulacje biorąc pod uwagę wyjazd dla osób nie mających pieniędzy, takich wydających nieco więcej, i takich którzy nie liczą każdej wydanej złotówki. Generalnie nawet wysokiej klasy wyjazd do Egiptu będzie zdecydowanie tańszy niż podobny wypoczynek w Europie. Będzie tańszy nawet od taniego Lwowa czy Kijowa.

 


Tanie All Inclusive

Najtańszy łatwy do zorganizowania wyjazd do Egiptu to po prostu wykupienie wczasów last minute All Inclusive w Egipcie. Tego typu wyjazd w takim sobie hotelu da się wykupić już w przadziele około 1150-1400 zł od osoby. Koszt takiej wycieczki to więc około 185 złotych dziennie wliczając w to już przelot i transport do hotelu.
 


 
Jeśli Wasze zwiedzanie Egiptu ma się ograniczyć do jedzenia tego co serwują w hotelu i chodzenia na plaże i nie macie zamiaru przywozić żadnych pamiątek to przy dobrych wiatrach nie musicie zabierać żadnych pieniędzy. Bezpiecznie będzie wziąć po 100 czy 200 zł na osobę na tydzień i pewnie i tak tego nie wydacie. Jeśli ktoś będzie chciał wykupić dodatkową wycieczkę to musi liczyć się z kosztami od jakichś 20-30 do 100-150 dolarów w zależności co tak właściwie chce zobaczyć.

 


Samodzielny wyjazd po kosztach

Jeśli jedziecie samodzielnie do Egiptu to oczywiście w koszta trzeba wliczyć przelot. Najtańsze bilety w jedną stronę uda się wyrwać po około 300 zł. Co dalej? W Egipcie można poruszać się Uberem, który jest tani. Pojedynczy przejazd to zwykle kwota poniżej 10 złotych.
 

Tani posiłek w Egipcie

Za tani pokój w hotelu z niższej półki zapłacimy w granicach 50-60 zł ze śniadaniem. Samodzielne mieszkanie wynajęte na Airbnb w wyższym standardzie 4 osoby z widokiem na piramidy kosztować będzie około 120 zł za dzień czyli około 30 zł od osoby. Obiad bez szaleństw ale też nie z ulicznego straganu, kosztować będzie około 15 złotych. Do tego doliczmy jedno czy dwa wyjścia do muzeów i drobne zakupy na mieście. Na tani wyjazd (poza kosztami przelotu z Polski) trzeba przeznaczyć w granicach 100-150 zł za dzień.

 


Aktywne zwiedzanie i korzystanie z życia

Za dobrej jakości obiad czy kolację w wysokiej jakości restauracji zapłacimy w granicach 30-50 zł za danie główne. Górna granica to około 70 złotych za danie główne, ale to już prawdziwa rozpusta. Dobry hotel z czołówki światowych sieciówek będzie kosztować od 250-300 do 500 złotych za pokój za noc czyli kilkukrotnie mniej niż placówki tych samych sieci w turystycznych miastach Europy.
 
Jeśli chcemy pozwiedzać coś ciekawego to trzeba przygotować się na kolejne wydatki ale muzea w Egipcie nie należą do najdroższych… jeśli jesteście Arabami, bo jeśli jesteście turystami z zachodu to koszt wstępu do muzeów jest rozbojem w biały dzień w porównaniu do lokalnych zarobków.
 

 
Wizyta w The Egyptian Museum w Kairze to koszt 200 EGP i 300 EGP za fotografowanie (miejscowi za wejście płacą 30 EGP). The Coptic Museum w Kairze to 6 dolarów za wejście dla obcokrajowca. Wstęp do archeologicznego Luxor Museum to dla obcokrajowców cena 140 EGP a dla lokalsów… 5 EGP.
 
Wstęp do słynnego Luxor Temple czyli Świątyni Luksorskiej to koszt 160 EGP. Wejście by zobaczyć Świątynie Horusa w Edfu to koszt 180 EGP. Jeśli chcecie zobaczyć oszałamiające świątynie Abu Simbel to trzeba przygotować się na wydatek 255 EGP i kolejne 300 EGP za fotografowanie.
 

 
Jeśli chcecie mieć coś od życia i skorzystać z ciekawych atrakcji w Egipcie to wypada wziąć więcej pieniędzy. Lot balonem nad Luksorem kosztować będzie około 50 EUR od osoby (drożej jeśli zamówicie u załatwiaczy i pośredników lub przez internet). W kurorcie turystycznym wycieczka quadami po pustyni kosztować będzie około 20 EUR za przejazd w grupie i koło 50 EUR od pojazdów wynajętych dla kilku osób. Zawsze lepiej załatwić bez pośredników i targować się.
 
W Kairze przejazd quadami wokół piramid bookowany przez pośredników to koszt około 40 EUR od jednej osoby i około 30 EUR od osoby przy większej liczbie chętnych. Można się targować. Kilkudniowy przepływ statkiem po Nilu to już różne ceny. Rejs z Luksoru do Aswan to około 250 EUR od osoby ale wszystko zależy od jakości wyprawy i tego jakim statkiem będziemy się poruszać. Można równie dobrze wydać i 1000 EUR jeśli ma się na to ochotę.

 


Ile pieniędzy zabrać do Egiptu? Podsumowanie

 
Polecamy również: