Lwów i Ukraina samochodem 2022. Co trzeba wiedzieć?

Lwów i Ukraina samochodem 2022. Co trzeba wiedzieć?

Lwów i Ukraina to tani i popularny kierunek wyjazdów. Wiele osób zastanawia się jak wygląda wyjazd na Ukrainę samochodem w 2022 roku. Co potrzeba wiedzieć jadąc samochodem do Lwowa 2021 roku? Oto garść porad i opinia czy warto dojechać autem na Ukrainę. Sprawdzamy dokumenty i bezpieczeństwo wyjazdu.

 


Samochodem na Ukrainę 2021 – dokumenty

Kwestia wyjazdu samochodem na Ukrainę była już przez nas opisywana w 2017 roku. Od tego czasu niewiele się zmieniło więc warto przeczytać też stary tekst.
 
Przygotowania do wyjazdu samochodem do Lwowa czy Kijowa zaczynamy od zebrania niezbędnych dokumentów. Nikt chyba nie zastanawia się już czy do Lwowa potrzebny jest paszport. Poza tym kompletujemy także: Zieloną Kartę, ubezpieczenie zdrowotne na Ukrainę dla każdego jadącego, a także – w razie wyjazdu autem służbowym lub w leasingu – notarialnie potwierdzoną zgodę na wyjazd. Bierzemy też oczywiście dowód rejestracyjny samochodu.

 


Samochodem do Lwowa 2021 – co się zmieniło?

Katedra Łacińska we Lwowie
Największą zmianą w kwestii wyjazdu na Ukrainę autem jest obecnie konieczność posiadania wspomnianego już ubezpieczenia turystycznego oraz – obostrzenia dla Polaków czym już pisaliśmy – konieczność posiadania testu PCR (stan na wiosnę 2021).

 


Samochodem na Ukrainę – co jeszcze potrzeba wiedzieć?

Jeśli wybieracie się do Lwowa samochodem to niezmiennie warto pamiętać o tym, że przekraczanie granicy tym środkiem transportu nie należy do najwygodniejszych bowiem można natrafić na znaczne kolejki na granicach. W obecnych czasach gdy wiele ludzi jeszcze boi się jeździć są nieco mniejsze niż chociażby w 2019 roku ale wciąż są. Tutaj opisywaliśmy jak wygląda przekraczanie granicy polsko-ukraińskiej samochodem oraz co trzeba wiedzieć.
 
Przypominamy, że niezmiennie mandaty na Ukrainie są niskie. Tutaj podpowiadamy gdzie tankować na Ukrainie i przypominamy, że stan dróg na Ukrainie w 2021 roku nie jest już tak zły jak kiedyś. Mowa oczywiście o drogach międzymiastowych bo we Lwowie wciąż ulice bywają w bardzo złym stanie.
 

 
Teraz to już rzadkość ale wciąż możne nam się to przytrafić. Osoby jadące autem do Lwowa powinny przemyśleć zostawienie samochodu na parkingu strzeżonym we Lwowie (tutaj lista) i jazdę po mieście Uberem lub Boltem zamiast niszczenia własnego zawieszenia. Jeszcze niedawno często słyszało się o kradzieżach polskich tablic rejestracyjnych.
 
Przypominamy że po Lwowie i Ukrainie jeździ się dynamicznie, ostro i zdecydowanie. Jazda po drogach na Ukrainie to może nie jazda po Egipcie ale nie jest tak ślamazarna jak po Polsce. Nie każdy potrafi odnaleźć się w tych warunkach. Poza tym – to całkowicie bezpieczny pomysł na wycieczkę!
 
Wszystkim jadącym na Ukrainę autem proponujemy też przeglądnięcie bogatego archiwum tekstów poświęconych wyjazdowi autem na Ukrainę i do Lwowa, które dostępne jest w kategorii Samochodem do Lwowa na naszym blogu.

 
Polecamy również: