Ubezpieczenie COVID na Ukrainę. Czy potrzebne ubezpieczenie?

Ubezpieczenie COVID na Ukrainę. Czy potrzebne ubezpieczenie?

W chwili publikacji tego tekstu na Ukrainie nie ma kwarantanny dla Polaków i po zamknięciu granic nie ma już śladu. Można normalnie wyjechać na Ukrainę ale jest jeden warunek. Potrzebne jest ubezpieczenie zdrowotne. Jakie ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane na Ukrainę?

 

Teoretycznie jadąc na Ukrainę obywatele Polski czy innych krajów Unii Europejskiej zawsze potrzebują turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce osoby, które kupowały takie ubezpieczenie należały do zdecydowanej mniejszości. Podczas cyklicznych wyjazdów na Ukrainę w ostatnich latach ubezpieczenia nigdy nie kupiliśmy. Czasy się jednak zmieniły i teraz na Ukrainę potrzebne jest ubezpieczenie zdrowotne od koronawirusa.

 

Kwestia tego czy mamy ubezpieczenie czy nie faktycznie jest sprawdzana przez ukraińskie służby graniczne na wjeździe. Teoretycznie ubezpieczenie należy mieć na wszystkie dni planowanego pobytu na Ukrainie ale coś nam mówi, że jeśli zostaniemy na Ukrainie o jeden dzień dłużej bez ubezpieczenia to nikt nas nie będzie gonić po Rynku we Lwowie i wywozić z kraju o jeden dzień wcześniej.
 
Ukraina wymaga obecnie ubezpieczenia pokrywającego koszty leczenia na COVID-19. Które towarzystwa ubezpieczeń oferuje ubezpieczenie od koronawirusa Tego nie wiemy. Gdy tylko kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o ubezpieczeniu na Ukrainę wysłaliśmy pytania do kilku towarzystw ubezpieczeniowych czy mają w polisie leczenie na COVID.

 

Kilka odpisało, że nie ma, kilka że ma, a większość nie odpisała wcale. Które firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie na Ukrainę? Żadne nam nie płaci, więc nazw nie będziemy wymieniać. Informacje o tym czy dana polisa turystyczna obejmuje leczenie COVID na Ukrainie zobaczycie w OWU konkretnej polisy.
 
Istnieje już wielu pośredników trudniących się sprzedażą ubezpieczenia zdrowotnego na Ukrainę, więc warto uważać i nie dać się naciągać. Ubezpieczenie kupione bezpośrednio online może okazać się zdecydowanie tańsze, a i tak jego potwierdzenie przychodzi najczęściej na adres e-mail więc dodatkowi pośrednicy w sprzedaży nie są nikomu do niczego potrzebni.
 
Czy ubezpieczenie musi być tłumaczone na język ukraiński? Jeśli jedziecie na Ukrainę i macie już ubezpieczenie od COVID-19 to na szczęście nie musi ono być tłumaczone na ukraiński.

 
Polecamy również: