Restauracja w Krakowie z gwiazdką Michelin. Która to?

Nie tak dawno temu nagłówki wszystkich lokalnych mediów informowały o tym, że Kraków doczekał się pierwszej restauracji nagrodzonej prestiżową gwiazdką Michelin. Do tej pory wiele lokali z Krakowa znalazło się jako miejsca polecane w przewodniku, ale żadna nie doczekała się gwiazdki. Która restauracja w Krakowie ma gwiazdę Michelin? Jakie restauracje w Krakowie znajdują się w gronie tych polecanych?

 
Przewodnik Michelin to jeden z najbardziej prestiżowych przewodników gastronomicznych gastronomiczo-hotelowych. Pierwszy Przewodnik Michelin wydano w 1900 roku. Od tego czasu wydano wiele edycji do których trafiły również lokale z Polski i z Krakowa.

 
W przewodniku funkcjonuje kilka wyróżnień. Najsłynniejszymi są oczywiście gwiazdki. Dane miejsce może mieć jedną, dwie lub trzy gwiazdki. Jedna oznacza “godne uwagi”, dwie “warto odwiedzić”, a trzy “zobacz koniecznie”. Pierwszą restauracją z gwiazdką Michelin zostało Atelier Amaro, drugą Senses z Warszawy. Trzecia wyróżniona restauracja znajduje się w Krakowie.

 
W 2020 roku gwiazdkę Michelin otrzymała krakowska restauracja Bottiglieria 1881 znajdująca się na Kazimierzu przy ul. Bocheńskiej 5 (zobacz także: Gdzie zjeść na Kazimierzu w Krakowie). Poza tym w przewodniku Michelin z Krakowa znajdują się lokale takie jak Zazie Bistro i Fiorentina nagrodzone tytułami Bib Gourmand oraz ZaKładka, Szara Kazimierz, Han Sushi, Karakter, Amarylis, Pod Nosem, Copernicus, Albertina, Enoteka Pergamin, Kogel Moge, Nota Restro by Tomasz Leśniak, Szara, Bianca, Pod Różą. Farina oraz 3 Rybki. Wszystkie z nich z tytułami The Plate MICHELIN.

 
Polecamy również: