Co zobaczyć w Enschede? 12 atrakcji i zabytków do zwiedzania

Enschede to niewielkie holenderskie miasto położone przy granicy z Niemcami. Enschede znane jest z wybuchu w fabryce fajerwerków ale nie tylko. Wiele osób zastanawia się co zobaczyć w Enschede. Jakie atrakcje są w Enschede? Co warto zwiedzić w Enschede? Sprawdźmy atrakcje Enschede do zwiedzania i w okolicy!

 


Rijksmuseum Twenthe

 

Wiele osób zna Rijksmuseum w Amsterdamie ale wspaniałe muzea zobaczyć można nawet w mniejszych miejscowościach. W Enschede zwiedzać można Eijksmuseum Twnthe, którego początek dała kolekcja Jana Bernarda Van Heeka w 1929 roku. W muzeum znajdziemy kolekcję zwierząt, malarstwa i rzemiosła głównie z XVIII wieku ale są tu też eksponaty sztuki współczesnej i nowoczesnej. Wstęp do jednej z największych atrakcji Enschede to koszt 15 EUR za bilet normalny ale istnieje bardzo wiele zniżek m.in. dla dzieci i studentów.

 


Volkspark


 
Nie wszystkie atrakcje w Enschede są płatne. Za darmo możemy wybrać się tu na przykład do parku. Volkspark to 15 hektarów ogrodu, którego historia sięga 1873 roku. Zobaczymy tu 23-metrową fontannę, egzemplarze starych drzew, popatrzymy na okazy ptactwa w wolierze, a także karpie w stawie, a okresie świąt możemy wybrać się na jarmark. W Eschende warto zobaczyć też Park van Lochemsbleek.

 


Museum De Museumfabriek

Enschede od zawsze było miastem przemysłowym i ten przemysłowy rodowód widać w muzeum Museumfabriek, które częściowo zajmuje zabudowania dawnej fabryki tekstyliów. W muzeum zobaczyć można zbiory przedstawiające życie dawnych mieszkańców Enschede, a także wybrać się na wystawę historii naturalnej bowiem samo Museumfabriek powstało z połączenia trzech różnych muzeów. Wstęp do muzeum na bilecie normalnym to koszt 12,50 EUR ale tak samo jak w Rijksmuseum Twenthe również tutaj obowiązuje wiele zniżek i możliwości darmowego wstępu.

 


Bazylika św. Plechelmusa w Oldenzaal


 
Wprawdzie jest to atrakcja w okolicy Enschede ale warto dodać ją do tej listy. Holandia nie należy do najbardziej katolickich krajów, ale są tu również katolickie kościoły i bazyliki. Oto jedna z 23 bazylik katolickich w Holandii. Jeśli jesteśmy w Enschede warto przejechać 10 kilometrów do bazyliki w Oldenzaal. Najstarsze części świątyni pochodzą z XII wieku naszej ery, a pierwszy kościół w tym miejscu wzniesiono już w VIII wieku!

 


The Rutbeek


 

Miasto będące niegdyś ośrodkiem przemysłowym nie kojarzy się z wypoczynkiem nad wodą ale w Enschede jest on możliwy w parku Rutbeek. Można tu kąpać się o opalać nad rozległym akwenem wodnym, przejechać się na diabelskim młynie, uprawiać sporty wodne, usiąść przy holenderskim piwie albo relaksować się na wydarzeniach plenerowych i festiwalach organizowanych latem. W zimie niektórzy śmiałkowie jeżdżą na łyżwach po zamarzniętej tafli akwenu!

 


Kościół St. Jacobuskerk


 
Katolicka świątynia Jacobuskerk z 1934 roku to budynek sakralny, który może zaskoczyć wielu Polaków swoją niezwykłą architekturą zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Budynek z cechami stylu bizantyjskiego i romańskiego nie został zamieniony na restaurację ani na dyskotekę. Wciąż odprawiane są tu nabożeństwa w tym też w języku angielskim.

 


Synagoga Synagoge van Enschede


 

Nie ma Enschede bez synagogi! Synagoga wzniesiona w latach 1927-1928 to jedna z największych atrakcji miasteczka przez wielu uważana za jedną z najładniejszych synagog w całej Holandii. Synagogę można zwiedzać rezerwując bilety za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej. Atrakcja jest dość tania, wstęp to tylko 7.50 EUR lub 9 EUR za zwiedzanie z przewodnikiem.

 


Zwiedzanie Browaru Grolsch


 
Polacy kochają piwo, a w Holandii wiele jest różnych gatunków piwa w tym słynny browar Grolsch. Firma założona w 1615 roku w Groenio ma dziś swoją siedzibę w Enschede. Siedzibę browaru można zwiedzać i jest to ciekawa atrakcja w Enschede. Wycieczka trwa około 2,5 godziny i kończy się tym co tygryski lubią najbardziej – degustacją lokalnych wyrobów. Koszt wycieczki po browarze Grolsch w Enschede to 19,50 EUR za bilet normalny.

 


Rezerwat przyrody Vliegveld Twenthe


 
Enschede Airport Twente to niewielkie lotnisko z 1931 roku, a właściwie to co z niego zostało. Lotnisko nie obsługuje obecnie żadnego ruchu pasażerskiego ani militarnego, wykorzystywany jest sporadycznie przez areoklub. Działa tu przestrzeń eventowa w której odwiedzić można na przykład pchli targ. Można tu wejść na wieżę Uitkijktoren Vliegbasis Twenthe a niektórzy chodzą tu po prostu na spacery.

 


Spacer po Roombeek


 
Roombeek to dawna przemysłowa dzielnica biedy w Enschede która była areną tragedii z 13 maja 2000 roku gdy w jednym z magazynów fajerwerków doszło do eksplozji, która kosztowała życie 23 osób. W wyniku wielkiego wybuchu zniszczono 400 budynków, a 1500 zostało uszkodzonych. Dziś lata po tragedii można przejść się na spacer i zobaczyć jak obecnie wygląda przywracana do życia dzielnica.

 


Kasteel Twickel


 

Kolejna atrakcja w okolicy Enschede znajduje się około 20 minut jazdy samochodem od centrum i naprawdę warto ją zobaczyć. Mowa o zamku Kasteel Twickel oraz jego ogrodach. Zamek można zwiedzać w grupach z przewodniem, a wycieczki startują o 10:30, 12:00, 13:30 i 15:00. Koszt zwiedzania wnętrz to 15 EUR od osoby. Bilety można kupić na oficjalnej stronie zamku, którego wnętrza naprawdę zachwycają!

 


Stadion FC Twente

 
FC Twente znane też czasem jako Twente Enschede nie należy do najbardziej utytułowanych klubów świata ale ma pewne grono wiernych fanatyków. Jeśli jesteśmy w Enschede i nie mamy co robić to możemy skorzystać z atrakcji w postaci zwiedzania stadionu FC Twente czyli De Grolsch Veste. Jest tu też muzeum klubu. Wstęp na zwiedzanie to koszt 8 EUR w grupie do 10 osób. W dni meczowe stadionu zwiedzać nie wolno.

 
Polecamy również: