Od ilu lat sprzedają alkohol w Austrii? Od ilu legalnie kupić?

Wybieracie się na kolonie lub wycieczkę klasową do Wiednia lub na obóz narciarski w austriackich Alpach? Świetnie. Jeśli nie macie jeszcze 18 lat to pewnie zastanawiacie się od jakiego wieku można kupić alkohol w Austrii. Ile trzeba mieć by kupić go w sklepie, a ile by legalnie pić? Sprawdźmy to! Oto odpowiedź na to ważne pytanie.
 
W większości państw w Europie jak chociażby w Polsce, na Ukrainie czy w Hiszpanii minimalny wiek do zakupu alkoholu to 18 lat. Zdarzają się w Europie niechlubne wyjątki od tej reguły w których urzędnicy decydują, że nawet 18 lat nie jest wystarczającym wiekiem do legalnego spożycia lampki prosecco. Mowa oczywiście o Litwie w której obowiązują drakońskie przepisy alkoholowe. Na szczęście Austria nie należy do tych krajów. Ba, tu przepisy są luźniejsze niż w większości krajów w Europie.
 
By legalnie kupić alkohol w Austrii w sklepie lub w kawiarni i barze wystarczy 16 lat dla alkoholi niskoprocentowych. Wystarczy mieć 16 lat by w Austrii napić się piwa, wina lub cydru. Ale dopiero od 18. roku życia legalnie kupicie mocniejsze alkohole takie jak wódki czy whisky.
 
Oczywiście to, że przepisy pozwalają na legalny zakup i spożywanie lekkich alkoholi przed 18-tką nie znaczy, że możecie zalać się w trupa. Oczywiście nie – osoby w wieku od 16 do 18 lat nie powinny przesadzać. W kraju związkowym Karyntia na południu Austrii osoby niepełnoletnie mogą mieć najwyżej 0,05 promila alkoholu we krwi!

 

Polecamy również: