Ogród pełen lawendy koło Krakowa – cennik i zwiedzanie w 2024

Na południe i na północ od Krakowa znajdziemy wiele najróżniejszych atrakcji. Okolica Krakowa w stronę wschodnią jest nie bójmy się to powiedzieć – mniej interesująca. W niewielkim Ostrowie pod Proszowicami od kilku lat działa pole lawendy znane jako Ogród pełen lawendy. Jaki jest cennik 2024 wstępu na atrakcje dla dzieci? Dziś sprawdzimy też jak dojechać do pola lawendy pod Krakowem koło Proszowic, kiedy jest czynne i jakie są godziny otwarcia oraz ile kosztuje wstęp.


Ogród Pełen Lawendy – dojazd

Ogród pełen lawendy pod Proszowicami znajduje się w niewielkiej wsi Ostrów zamieszkałej, według danych z 2006 roku, przez 700 osób. Pole znajduje się niecałe 10 kilometrów na północny-wschód od Proszowic, około 40 kilometrów od centrum Krakowa. Bez korków da się dojechać na miejsce w około 45 minut.

By dojechać z Krakowa do pola lawendy w Ostrowie najlepiej udać się drogą 776 przez Sulechów, Luborzycę i Kocmyrzów dalej w kierunku Proszowic, które objeżdżamy krótką obwodnicą miasteczka, i dalej drogą 776 aż do Ostrowa w którym skręcamy w lewo z drogi głównej w niewielką drogę i docieramy do ogrodu znajdującego się niedaleko granicy województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego.

Ogrodu nie da się nie zauważyć zwłaszcza, że przed nim znajduje się bardzo duży parking. Na szczęście parking jest bezpłatny.

Z Krakowa do Proszowic czy dalej do Kazimierzy Wielkiej da się dojechać busem, zwłaszcza busami dojeżdżającymi na dworzec w Czyżynach przy ul. Medweckiego, ale szczerze mówiąc nie zdecydowalibyśmy się na taką eskapadę bez samochodu. Od 14 do 16-17:00 wyjeżdżając z Krakowa w kierunku Proszowic już od ul. Kocmyrzowskiej można utknąć w bardzo długim korku osób powracających z pracy do podkrakowskich domów. Jeśli planujecie więc wypad do ogrodu pod Proszowicami to z Krakowa lepiej wybrać się rankiem lub wczesnym popołudniem i to nie tylko z powodu korków.


Ogród Pełen Lawendy – cennik

Ogród pełen lawendy ma następujący cennik 2024- wstęp kosztuje 10 zł, organizacja sesji ślubnej to koszt 200 zł. Na miejscu znajdują się stragany z miodem czy mydłem lawendowym, kawą i lodami oraz z sadzonkami roślin. Lemoniada z bzem kosztowała w 2020 roku granicach 3 zł, lawendowa lemoniada w butelce 8 zł, kawa po 7 zł, a lody po 4-5 zł. Na miejscu do kupienia również najróżniejsze rodzaje lawendy w cenach od 5 do nawet 50 zł za sadzonkę w zależności od gatunku. Teraz ceny mogą być jeszcze wyższe. W sprzedaży są wianki ale z tego co nam się wydaje chęć zakupu wianków trzeba zgłosić nieco wcześniej.

Wstęp do ogrodu w godzinach porannych od 4 do 10 kosztuje więcej – 20 złotych. W 2024 roku pole czynne jest od 15 czerwca do połowy lipca. Wszelkie świeże informacje znajdują się na oficjalnej stronie pola lawendy.


Ogród Pełen Lawendy – podsumowanie

W Ostrowie przyszło nam spędzić nieco więcej czasu od poranka do popołudnia i na pole lawendy udaliśmy się w godzinach jeszcze nie pełnego szczytu, ale już nie wczesnego poranka. Jeśli macie zamiar wybrać się tu i mieć dobre pamiątkowe zdjęcia z lawendą to polecamy przyjechać w środku tygodnia.

Według internetowych mierników aktywności najluźniejszymi dniami są wtorek i środa w godzinach od 12 do 17, a największy ruch przypada na niedzielę. W innym przypadku naprawdę trudno o dobre ujęcia bez przechodniów wchodzących w kadr, bo na polu pojawiają się naprawdę spore tłumy

Oficjalne godziny otwarcia ogrodu lawendy to w normalnym cenniku od 10:00 rano do 21:00 wieczorem. w dniach od 24 czerwca 2023 roku. Kiedy zamknięcie? Ogród Pełen Lawendy będzie zamknięty od końca lipca. Po aktualne informacje w 2023 roku będziecie musieli udać się na facebookową stronę ogrodu. Na stronach ogrodu napisano, że możliwe jest też zwiedzanie poza godzinami otwarcia od 4 rano, płatne więcej niż od 10 do 21 ale jeśli zależy Wam na zdjęciach to jest to dobry pomysł.

W godzinach szczytu jeśli szukacie nieco wytchnienia to warto przejść kawałek dalej niż samo tylko pole lawendy i przejść się ścieżką wiodącą nieco wyżej w alejkę obsianą liliowcami i pooglądać również pozostałe rośliny dostępne na polu. Te miejsca są zdecydowanie rzadziej odwiedzane i spokojniejsze.

Ogród pełen lawendy pod Krakowem nie jest tak okazały jak pola lawendy, które mieliśmy okazję zwiedzać we Francji czy pola lawendy na stokach chorwackiej wyspy Hvar ale jego niewątpliwą zaletą jest to, że jest.

Polecamy również: