Co zobaczyć w Podgórzu w Krakowie? Atrakcje TOP 10+

Stare Miasto i Kazimierz w Krakowie to miejsca tłumnie odwiedzane przez turystów. O Podgórzu pamięta nieco mniej osób, a zwykle jeśli się tu zapuszczają to tylko do knajp i restauracji w rejonie Kładki Bernatka. Podgórze jest jednak dość interesującym miejscem, które również warto zwiedzić będąc w Krakowie. Oto ciekawe miejsca, które warto zobaczyć i zwiedzić na Podgórzu. Jakie są atrakcje?

 
Podgórze to obszar Krakowa będącym w latach 1784-1915 osobnym miastem założonym jako Josefstadt przez zaborcę austriackiego jako konkurencja dla Krakowa. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu u stóp Góry Lasoty. Podczas II wojny światowej na terenie Podgórza znajdowało się żydowskie getto.


Kładka Ojca Bernatka

Łącznik Kazimierza (tutaj atrakcje na Kazimierzu w Krakowie) z Podgórzem. Nie rozumiemy zjawiska tego miejsca, ale nie da się ukryć, że Most Ojca Bernatka jest nie tylko przejściem dla pieszych i rowerzystów, ale również atrakcją turystyczną. Długi na 145 metrów most łączy Kazimierz z Podgórzem.

Na balustradach mostu są zakładane kłódki miłości, a wiele dziewcząt (i nie tylko) w pościgu za udanymi zdjęciami na swoje profile w mediach społecznościowych organizuje na moście sesje fotograficzne. Przejście przez most jest darmowe, jednak lepiej unikać części przeznaczonej dla rowerów, ponieważ można za to otrzymać mandat.


Kopiec Krakusa

Znajdujące się na Podgórzu Wzgórze Lasoty wieńczy jeden ze słynnych krakowskich kopców – Kopiec Krakusa. Według legendy mający 16 metrów wysokości kopiec usypali synowie króla Kraka. Według przedwojennych badań kopiec mógł powstać około 500 roku. Przed I wojną światową, podobnie jak przy Kopcu Wandy i Kopcu Kościuszki austriacki zaborca wzniósł tu zabudowania należące do Twierdzy Kraków.

Fort 33 Krakus niestety został wyburzony po II wojnie światowej. Wprawny obserwator dostrzeże jedynie ziemne relikty po dawnym umocnieniu. Z Kopca Krakusa rozpościera się widok na Krzemionki, Kopiec Kościuszki, kościół na Skałce czy Wawel. Co roku organizowane jest tu słynne Święto Rękawki.


Kościół św. Józefa w Krakowie

Słynny neogotycki kościół podgórski zaprojektował absolwent architektury Politechniki Lwowskiej Jan Sas-Zubrzycki. Budowę kościoła na miejscu starej świątyni z 1832 roku rozpoczęto w maju 1905 roku. Świątynię, której wieża może kojarzyć się z wieżą kościoła Mariackiego, konsekrowano 24 października 1909 roku. Podobno podczas budowy kościoła św. Józefa znaleziono tu jaskinię w której pracownię alchemiczną miał mieć słynny Pan Twardowski.

Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę również na sam Rynek Podgórski. Wartymi uwagi są Dworek Pod Białym Orłem będący pierwszym ratuszem Wolnego, Królewskiego Miasta Podgórze oraz nowy Ratusz wzniesiony w latach 1844-1854 pod adresem Rynek Podgórski 1.


Park Bednarskiego

Jeden z bardziej malowniczo położonych parków w Krakowie. Założony z końcem XIX wieku Park Wojciecha bednarskiego w Krakowie ma powierzchnię około 10 hektarów. W 1910 roku zamknięto pobliski kamieniołom, którego tereny również włączono do parku. Obszar parku podzielony jest na dwie części – neoklasyczną i modernistyczną. Trzeba przyznać, że pod kątem zagospodarowania nie jest to najlepiej utrzymany park w Krakowie, ale z drugiej strony dodaje mu to niezwykłego uroku.


ul. Lwowska i fragmenty murów getta

Każdy kto był we Lwowie i przechadzał się między starymi kamienicami zauważy pewnie, że na Podgórzu w Krakowie chwilami można poczuć się jak na lwowskich uliczkach. A gdzie poczuć się jak we Lwowie bardziej niż na Lwowskiej? Przy ul. Lwowskiej w Krakowie znajdowało się jedno z wejść do żydowskiego getta. Na Lwowskiej do dziś zobaczyć można zachowany fragment charakterystycznego muru getta założonego w 1941 roku. Ciekawostką jest też to, że po ul. Lwowskiej kiedyś jeździł tramwaj.


Fort Benedykt i kościół św. Benedykta

Mały kościółek położony na Wzgórzu Lasoty jest najmniejszym kościołem w Krakowie. O istnieniu kościoła po raz pierwszy informowały dokuemnty z 1254 roku. Zaraz obok na Wzgórzu Lasoty zobaczyć można budynek fortu Benedykt wzniesionego przez zaborcę austriackiego w latach 1853-1856 jako element Twierdzy Kraków.


Wille przy ul Lasoty i Kolorowe Schody

Po obejrzeniu kościoła św. Józefa, po spacerze w Parku Bednarskiego można na Podgórzu przejść się ulicą Lasoty. Amatorzy zabytkowych willi poczują się tu naprawdę dobrze. Warto zwrócić uwagę na wzniesiony w 1903 roku budynek Willi Julia zbudowanej dla Wojciecha Bednarskiego oraz na budynek Willi Mira z 1896 roku, którą zamówił Dionizy Matula.

W okolicy podziwiać można znacznie więcej zabytkowych domów w najróżniejszych stylach. Wracając w dół ku Wiśle przejść się można słynnymi “kolorowymi schodami” przy ul. Tatrzańskiej.


Cmentarz Podgórski Stary

Wschodnia część Podgórza przy al. Powstańców Śląskich to miejsce w którym znaleźć można Stary Cmentarz Podgórski. Dokładna data powstania nekropolii nie jest znana. Prawdopodobnie cmentarz jest rówieśnikiem słynnego Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Najstarszy zachowany grób na starym cmentarzu na Podgórzu pochodzi z 1794 roku.

Cmentarz zamknięto już w 1900 roku pozostawiając możliwość pochówku jedynie osobom zasłużonym dla Podgórza i posiadającym już rodzinne grobowce. W 1941 roku znaczną część zniszczył niemiecki okupant Krakowa. Cmentarz zniwelowano robiąc miejsce pod budowę linii kolejowej. Cmentarz można odwiedzać od 7 do 18:00 w okresie zimowym i do 20:00 w okresie letnim.


Apteka pod Orłem

Apteka Pod Orłem przy pl. Bohaterów Getta (pl. Zgody) Tadeusza Pankiewicza w czasie funkcjonowania getta krakowskiego była jedyną apteką czynną całą dobę na jego terenie. Właściciel apteki był jedynym Polakiem mieszkającym w getcie. Niepozorna apteka założona w 1909 roku podczas niemieckiej okupacji stała się miejscem w którym w konspiracji spotykały się elity getta Pracownicy apteki przenosili wiadomości z getta do “aryjskiej” części Krakowa. Po likwidacji getta i upadku Powstania Warszawskiego ściągnęły tu elity ze zniszczonej Warszawy. Dziś działa tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (tutaj cennik).


Kamieniołom Liban

Kamieniołom Liban widoczny z opisanego powyżej Kopca Krakusa to kolejny symbol trudnej przeszłości Podgórza. Podczas niemieckiej okupacji Liban był częścią obozu pracy działającego tu od 15 kwietnia 1942 do 22 lipca 1944 roku. Wapień wydobywano tu od lat. Wcześniej działała tu firma Kamieniołomy i wapienniki Libana i Ehrenpreisa Miejsce to może kojarzyć się ze słynnym filmem Lista Schindlera Spielberga. Część ujęć do filmu kręcono w 1993 roku właśnie na terenie kamieniołomu. Po dziś dzień przetrwała znaczna część filmowych dekoracji na przykład grająca na emocjach widza droga ułożona z imitacji macew i fragmenty ogrodzenia z drutu kolczastego.


Planty im. Floriana Nowackiego

Planty obok Starego Miasta czy Planty Dietlowskie nie są jedynymi plantami w Krakowie. Pod koniec XIX wieku z inicjatywy burmistrza Podgórza Floriana Nowackiego zbudowano na Podgórzu planty noszące dziś jego imię. Obszar od ujścia Wilgi do Wisły przygotowano w latach 1868-1888. Planty na Podgórzu mają 2,67 hektara powierzchni.

 

Polecamy również: